Avertisment îngrozitor. Dacia ar putea pleca din România.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai ales filmuletul cu reglatul usilor, exact ca la trabant acum 50 de ani. IDENTIC.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Toata lumea vrea lucruri construite manual, de la pantofi la masini, numai voi nu vreti.

      Eu nu cred sa plece astia din Romania, poate si mai mult spre Est. In India si in China accepta plata si in orez si nasturi am auzit, acolo e de patronii Renault.

      Comment


      • Originally posted by cosmos View Post
        Politica se apropie negocierea noului cm
        Abia a fost marirea in mai si acuma vrei iar?
        Ia uite ce zic francezii
        •Les salaires de l'usine roumaine de Pitesti ont grimpé de 26 % en quatre ans.•Le constructeur privilégie de plus en plus le Maroc, voire la Russie.

        Munca costa scump si pierderi la transport ca nu avem infrastructura.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Lipseste Franta de pe harta.
            950 euro cred ca e salariul cu toate contributiile la buget, inclusiv ale angajatorului. La rusi Renault nu cred ca e stapan absolut la Togliati, ca la noi, Putin are alta viziune despre democratie.
            Probabil ca Renault va reloca o parte din productie in China, India.

            Comment


            • Cum bre, meritam! Ba sa se dea salarii si mai mari! Chitrosii dracului
              Daca pleaca Renault, Romania o s-o suga zdravan de tot.
              Si asa, nea Pontescu ne-a pontat niste datorii de o sa ne usture curul vreo 30 de ani de acum inainte.
              Urmeaza dictatura! Asa meritam!

              @nea K: ala e tot salariul pe care-l tu castigi. Ca iti ia statul 50% din el alta discutie. "Contributiile angajatorului"
              Nu bre, ala e salariul pe care-l castiga omul, ca altfel nu da nimeni nimic de la el din buzunar (nici chiar tu!)
              Folclorul a transformat ideea ca statul iti ia mai mult de 50% in "contributiile angajatorului".
              Sa-mi dau palme...
              Bha, il meritam pe Ponta! Sa luati lapte cu cartela, sa luati haine de la fabrica lui fii-su, sa-i pupati talpile cand iese in strada!
              Last edited by Cezar; 21 September 2014, 01:01. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Salaru mediu net e undeva la 2400-2500 lei la Dacia, deci nu e foarte departe de adevar.
                Probabil au bagat si bonurile.

                Comment


                • @nea K: ala e tot salariul pe care-l tu castigi. Ca iti ia statul 50% din el alta discutie. "Contributiile angajatorului"
                  Razi fix ca grebla. Nu se precizeaza in articol ce inseamna 950 de euro, cheltuiala pe angajat e cu totul altceva.
                  Salariu brut-contributii individuale= salar net
                  La salarul brut angajatorul plateste CAS, CASS, Fond risc, Fond FNUAS si Somaj.

                  Astea adunate dau probabil suma aia de 950 de euro.
                  La Dacia nu e salariul mediu net de 950 de euro.

                  Si chiar de salariul brut e 950 de euro, explica-ne cat de mare e productivitatea in Franta , de n-au indraznit sa afiseze un brut de 400 de euro minimum, pe harta.

                  E nasol sa nu stii exact ce vrei in viata de la inceput, faci 100 de lucruri si niciunul bine.
                  Last edited by mr.K; 21 September 2014, 15:36.

                  Comment


                  • E, vezi cum esti spalat pe creier...

                    In mintea ta aia de isi ia informatiile din TV, tu crezi ca acel salariu net este strict castigul realizat de catre angajat, iar restul il da angajatorul din buzunarul lui.
                    N-ai sesizat faptul ca daca statul ar spune : "din salariul tau retragem 45%" - ar crea haos.
                    In schimb, daca statul spune "ai salariu la care trebuie sa plateasca angajatorul contributii de 70%" - este perfect, ca doar sa plateasca tiranul. Este evident ca "tiranul" isi va scadea din profit 70% Pana si un copil de clasa a 11 a (e adevarat, olimpic) intelege angrenajul economic.
                    Tu sa fii sanatos, ca mecanismele economice si cele de spalare pe creier merg in continuare fara ca tu sa le observi.

                    PS: inceteaza cu aluziile, ca momentan nu are o generatie intreaga de-a ta scolile pe care le am!

                    Comment


                    • Sau tu stii sa calculezi productivitatea numai la servicii, cate foi de hartie pui la dosar, cate ore facturezi cand avocatii tai se gandesc la dosar stand pe buda, si cat costa transportul lor pana unde se judeca dosarul.

                      In mintea ta aia de isi ia informatiile din TV, tu crezi ca acel salariu net este strict castigul realizat de catre angajat, iar restul il da angajatorul din buzunarul lui.
                      Nenea, am precizat CHELTUIALA CU ANGAJATUL.

                      Pana una alta, pana si Jiji Becali are niste diplome, asa ca nu ma impresioneaza ca ai vreo 3, mai ai timp si bani pentru inca fo' 4-5.

                      Nu te pricepi la prea multe din ce se discuta pe forumul asta, doar ai impresia. Fapt general valabil la romani.
                      Last edited by mr.K; 21 September 2014, 15:44. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Cand nu mai ai argumente, inteleg ca vrei sa-mi aduci injurii.
                        Asa face orice om destept si bine documentat

                        Comment


                        • Eu am zis punctual:
                          Nu se precizeaza in articol ce inseamna 950 de euro, cheltuiala pe angajat e cu totul altceva.
                          Salariu brut-contributii individuale= salar net
                          La salarul brut angajatorul plateste CAS, CASS, Fond risc, Fond FNUAS si Somaj.

                          Astea adunate dau probabil suma aia de 950 de euro.
                          In articol nu se zice ce reprezinta 950 de euro, de obicei se refera la cheltuiala cu angajatul, salar brut +cheltuielile angajatorului privind salariatul.

                          La Sorbona se calcula diferit probabil si tu te-ai documentat mai bine, asa ca ne poti explica.

                          PS: inceteaza cu aluziile, ca momentan nu are o generatie intreaga de-a ta scolile pe care le am!
                          Si nu, nu am stat pe scara blocului amandoi ca sa stii cate scoli are o generatie intreaga de-a mea, laudaros mic ce esti.

                          Si le ai in mod inutil, daca ai fi ruda cu mine nici nu te-as saluta, la ce calitati morale prezinti.
                          Last edited by mr.K; 21 September 2014, 15:51.

                          Comment


                          • Si cheltuiala cu angajatul, de unde oare provine? Din profitul angajatorului? NICIODATA!
                            Uite un sistem economic simplu, pe intelesul tuturor
                            - Gica se gandeste sa importe paine (cel mai putin ramificat business - negotul)
                            Are spatiul deja, la care plateste 400 euro
                            Painea o ia cu 0.5 leu (cost) si o vinde cu 1 leu (pret)
                            Are cheltuieli de intretinere in cuantum de 100 euro (lumina si alte utilitati)
                            Vrea o angajata (Frosina) care sa vanda painea. Ea, ca sa poata vinde ok, are nevoie de 1200 lei in mana. Insa, COSTUL TOTAL pe care Giga il scoate din firma este de 1200 + contributii in valoare de aproape 1000 lei. Asadar, Frosina necesita lunar 2200 lei din firma.
                            Ca el sa-si poata mentine business-ul, Frosina trebuie sa acopere urmatoarele:
                            - chiria + utilitati (500 euro)
                            - salariul ei (500 euro)
                            Deci, Frosina trebuie sa vanda paine de 1000 euro prin cei 0.5 lei adaos comercial.
                            Asadar, Frosina va trebui sa vanda 4400 / 0.5 = 8800 paini
                            Pe zi, 8800 / 30 = 293 paini pe zi.
                            Si asta, fara ca Gigel sa aiba profit, ci doar sa-si acopere cheltuielile.

                            DUpa conceptia ta, Frosina ar trebui sa vanda 200 paini pe zi, iar restul sa le acopere Gigel din buzunarul lui, ca doar ce, el trebuie sa asigure contributiile

                            Rezumat: tu ce certi pe forma, eu vreau sa-ti explic fondul. Insa nu-l poti intelege, asa ca n-are sens discutia. "Pamantul este rotund" "N-are cum domne, nu vezi ca-i drept" "Bine...".
                            Last edited by Cezar; 21 September 2014, 15:55.

                            Comment


                            • Sunt sigur ca membrii forumului iti vor aprecia calculele. Fa un topic dedicat si nu ne mai fredona aici.

                              Comment


                              • Nea K, faptul ca suntem parteneri de discutie pe forum, nu inseamna sa ne tragem de sireturi. Eu ti-am dat cu buna-ziua, s.a.m.d. In viata reala, eu cu specimene dintr-astea bipolare nu prea stau de vorba din simplu motiv ca necesita tratament cel putin sub forma de psihoterapie!
                                Asa ca, hai sa ne masuram lungimile de unda si sa vedem daca putem avea o discutie coerenta.
                                Daca incepi cu badaranii, te bag de unde ai iesit si PA

                                Multumesc ca mi-ai confirmat locul pe care-l am intr-o astfel de discutie.
                                Adica in afara ei
                                Ce vin eu cu calcule, cand oamenii deja STIE!
                                Last edited by Cezar; 21 September 2014, 15:58. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google