Bare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bare

    Salut am loganul albastru din avatar si vreau sa i fac barele fata spate in culoarea caroseriei , vreau sa stiu daca trebuie sa le vopsesc neaparat sau merge si colantat in culoarea asta?

  • #2
    salut. pe acel plastic din care este facuta bara...nu prea cred ca sta bine lipit colantul.
    mai degraba trebuiesc vopsite. faci o alegere buna sa le schimbi culoarea , efect garantat !
    My Ride ! B - 29 - TmT

    Comment


    • #3
      daca plasticul nu este zgrunturos se poate pune si autocolant. mai bine vorbesti cu cineva care stie sa puna autocolant; poti la fel de bine sa o vopsesti, dar daca nu e vopsita bine o sa crape vopseaua si vor cadea bucatele din ea si nu ai facut treaba.
      Traim intr'o tara in care pizza ajunge mai repede decat politia!

      Comment


      • #4
        Am vazut pe forum un logan colat total de culoare galbena si iesise super bine avea pana si oglinzile colate
        Vand piesa auto logan originale si aftermarket

        Comment


        • #5
          loganu care l-ai vazut tu pe forum e un logan prestige care vine din fabrica cu barele vopsite integral=> colantul a fost lipit pe vopsea care nu este zgronturoasa....dute la service si vopseste-le asa cum trb daca vrei sa faci ceva calumea....
          MY CLA

          Comment


          • #6
            e un kitsch ce vreti voi sa faceti ... lasati masina standard fratilor ca o faceti si mai urata decat este ! faceti lucruri mai importante pentru masina : antifonare, piele pe volan, incalzire in scaune, cauciucuri mai bune ... nu ... colant pe bare.

            Comment


            • #7
              nightboy...omu a cerut informatii despre ce vrea el sa faca.
              daca il poti ajuta...raspunde la subiect nu-i spune lui ce sa faca
              My Ride ! B - 29 - TmT

              Comment


              • #8
                Originally posted by nightboy View Post
                e un kitsch ce vreti voi sa faceti ... lasati masina standard fratilor ca o faceti si mai urata decat este ! faceti lucruri mai importante pentru masina : antifonare, piele pe volan, incalzire in scaune, cauciucuri mai bune ... nu ... colant pe bare.
                hai sa fim seriosi sa ma chinui sa i pun scaune incalzite , antifonare si alte sf uri si sa o vand pe 2500 - 3000 , totusi pe cine crezi ca intereseaza aspectele astea la un logan? nu vreau sa ma insor cu ea vreau doar sa arate decent avand in vedere zgarieturile si sariturile de vopsea facute in iarna asta grea pe bare m-am gandit sa le fac in aceeasi culoare cum vine si prestige-ul , asta ar ajuta si la o eventuala vanzare , eliminarea zgarieturilor , singura mea nelamurire este cum sa o fac , vopsirea unei piese e 100 de euro barele sunt doua , ar mai fi varianta colantare dar nu stiu daca se poate aceeasi culoare , colantare totala nu se merita , banuiesc ca daca era un kitsch nu facea fabrica asta , poti sa i spui optiune dar nu kitsch
                Last edited by edee; 11 March 2012, 20:19.

                Comment


                • #9
                  nightboy - daca taceai filozof ramaneai...daca omul vrea sa isi puna motor de avion cere pareri si de la alti "nebuni"ca noi care pielea pe volan si antifonatul le-am facut de cand am luat masina.Dar in fine nu e un atac ci doar ca multi pe forum vorbesc ca sa nu taca si nu ajuta cu nimic pe nimeni...doar comenteaza aiurea.
                  Edee - merge sa pui colant dar ar fi cel mai indicat sa o vopsesti mai intai, nu neaparat la servis o poti face si tu dar trebuie sa treci plasticul(suprafata plasticata nevopsita)prin mai multe tratamente: smirgher,finisat, degresat...vopsit la pistol sau spray
                  https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                  Comment


                  • #10
                    Eu mi-am expus parerea. Niciodata nu as face astfel de modificari exterioare care mi se par kitschoase si lipsite de bun gust, gen pleoape, scosul stemei, jante oribile si tzipatoare, plastice ieftine puse in completarea caroseriei. Am vazut in sectiunea My ride multe masini modificate atat la exterior cat si la interior intr-un hal groaznic, odios, fel de fel de lumini obositoare, colante si plastice ieftine si inestetice insa toti membrii erau entuziasmati de acele schimbari. Foarte putine masini modificate cu bun gust din pacate. Imi cer scuze pentru off-topic.

                    Comment


                    • #11
                      si eu as opta pentru un look clean stai linistit dar crede ma barele in culoarea caroseriei e optiune la dacia nu are cum sa fie kitsch , ploape , coada de rechin , angel eyes sau eu mai stiu ce globuri specifice bradului nu intra in discutie

                      Comment


                      • #12
                        OFF:eu chiar sunt curios tu ce masina ai??? daca pleoapele ,barele in culoarea caroseriei ti se par asa hidoase ... sunt foarte putine la my ride care nu arata bine foarte foarte putine...tie ce ti se pare cu bun gust???? o masina cheala care are numai motor si strictul necesar...hai sa fim seriosi...omul cere o parere daca il ajuti il ajuti daca nu pa...chair sunt curios cu arata masina ta...
                        ON: edee colantul nu o sa prinda de bara care nu este vopsita pentru ca este aspra si nu se lipeste...dute la dacia sau la o vopsitorie buna si cu 11 -12 milioane faci o treaba de nota 10 Bafta!!!
                        MY CLA

                        Comment


                        • #13
                          tot logan am si eu e cam varza caroseria, nu am grija de ea, nu are rugina sau ceva dar pur si simplu e zgariata si asta e, pot trai si asa.

                          Decat sa dau 2-3 milioane le polish sau sa-mi revopsesc nu stiu ce componente prefer sa iau un cauciuc de calitate care te poate salva mai tarziu, sa curat sistemu de aer conditionat ca te poate imbolnavi si alte modificari ce tin de confort.

                          Loganul nu este o masina care o iei si o vinzi(parerea mea), e o masina fiabila si revanzarea e o afacere foarte proasta, deci da, prefer incalzire in scaune si alte "optiuni" decat sa investesc in exterior, oricum nu o sa intoarca nimeni capul dupa logan niciodata, indiferent de ce ii faci.

                          am vazut multi la my ride cu logan fara aer conditionat dar pompeaza bani in look zici ca le tine de frig vara.
                          Last edited by nightboy; 11 March 2012, 20:52.

                          Comment


                          • #14
                            Colant-NU, Vopsit-DA.

                            Cu colant nu rezolvi nimic, nu o sa se nimereasca culoarea si nici nu se lipeste bine de bara. Zona aceea neagra e un pic "brobonata" si colantul nu adera bine. o sa iasa urat iar la o eventuala vanzare o sa dea ca o tiganeala.
                            Asa ca apeleaza la un vopsitor bun, care sa pregateasca bine suprafata si sa nimereasca exact culoarea (recomand reprezentanta dar e scump).
                            Atasez trei poze cu vechiul meu logan care avea tot asa doar partea de jos vopsita. Este o sugestie, poate iti place. Dunga aceea neagra nu este lasata nevopsita! E vopseaua neagra folosita la Loganul Black.
                            Vopselele folosite, visiniul si negrul, sunt vopselele folosite de uzina iar lucrarea s-a facut in reprezentanta Dacia.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Va rog a-mi permite sa spun o parere...

                              Colantarea pe elemente de plastic, ce nu au o suprafata neteda...este sortita din start esecului. Colantul se va prinde pe varfurile brobonelelor...in cca 20 % din suprafata normala.

                              In poza am prezentat suprafata de contact a colantului (rosu) cu bara (negru) in cele doua situatii... vopsita (stratul de primer + vopsea este albastru) si nevopsita...

                              Nu cred ca mai este nevoie de alte adaugiri...

                              Clar:

                              1. bara trebuie vopsita, daca este noua sau nevopsita.
                              2. bara se poate colanta, in cazul in care a fost vopsita.
                              Attached Files
                              e-mail: office@stickere.info

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google