Subwoofer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @pojejena - rationamentul tau este corect pana la un anumit punct. Aia este valoarea absorbita, dar eficienta(apropo la statiile ieftine mai mici de 500-1000 RON, nu cred ca depasesc 50-60%, cand cele mai bune au 80% si costa mii, de ron, de dolari...) sursei din statie nu o pui la socoteala?, plus ca depinde ohm-ii in care scoate o anumita putere, conteaza daca va fii stabila la puterea de mai sus... sunt multe de luat in calcul.

    Oricum daca ai buget mic si limitat mergi pe kit-uri .... tot aia va fi.
    Daca vrei sa faci ceva bun si cu cap, atunci ti le iei separat ... dar costa mai mult. Ieftin si bun ... este doar o inchipuire in car-audio.
    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

    Comment


    • #32
      @Canto da ai dreptate, Statiile sub 500 de lei sunt petarde...eu am lucrat doar cu Juice Concorde si cam stiu ce scot statiile alea
      sigpic
      Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

      Comment


      • #33
        Exact, absoarbe cat absoarbe dar au si ele un randament amplificatoarele. Un amplificator cu adevarat puternic depaseste 1000 de lei lejer, restul au puteri intre 50 de w si 200, reali. Producatorii zic si eu niste valori, ca nu ii verfica nimeni si nu este un standard, ei masoara la o frecventa anume la care lucreaza acel amplificator cel mai bine si dau puterea maxima acolo unde deja amplificatorul are distorsiuni mari si nu poate fi folosit asa, la un volum unde oricum ar intra in protectie termica, ei masoara 3 secunde cu el blana si gata, are 400 de w, cu distorsiuni blana.
        Iar sigurantele oricum sunt supradimensionate cu mult la suta ca sunt gandite sa se arda la curenti de scurtcircuit care depasesc de 10 X curentul nominal, nu sunt facute la limita, sa ai siguranta de 10 A si amplificatorul consuma fix 10 A la putere maxima, consuma considerabil mai putin in regim de lucru permanent, 10 A consuma pt timpi foarte scurti, cand dai tu prea tare si pana la urma ajunge oricum statia in protectie termica.
        Ca sa afli puterea reala a unui amplificator trebuie sa scazi mult din ce declara ei.
        Asa e si la playerele din bord, toti zic de la 4x40w in sus cand defapt niciunul nu depaseste 4x22w, nici nu au cum fizic sa degaje atata caldura care s-ar dezvolta la 200 de w reali in total acolo in bord inghesuite. Si la amplificatoare la fel, cand vorbim de sute de wati ar trebui ori sa fie cu radiatoare mari, ceea ce nu prea vedem, ori sa aiba racire activa (coolere), ceea ce o sa vedem de pe la 1000 de lei in sus, chiar mai mult.
        Asa si eu am statie MTX RT602 care costa vreo 460 de lei si daca are 100 de w sustinuti in 4 ohmi sunt norocos dar ma indoiesc sa poata sa faca asta. Se vede si dupa dimensiunea ei. Pe net scrie putere de 180 w, vrajeli de 2 bani, nici nu precizeaza ca are aceasta putere "fictiva" in 2 ohmi unde oricum s-ar incinge ca naiba. In 4 ohmi ar veni pe jumate, deci macar sa aiba 90 de w reali si cam toate amplificatoarele din clasa asta de pret pe aici se invart, ca vorbim aici de putere sustinuta, nu varfuri, ca i-am dat si eu blana de vreo 2 ori si nu distorsiona rau, difuzorul era un pic caldut, si a intrat in protectie termica imediat. Zic de difuzor ca atunci cand distorsioneaza amplificatorul se incalzeste bobina la difuzor si se simte in centrul lui daca pui mana. Si de-asta daca insisti mult arzi difuzorul, nu pt ca ar fi o namila de amplificator, poti arde cu amplificator de 50 de w difuzor de 500 daca ii dai blana, nu-i nicio minune. Dai la maxim, baga curent aproape continuu in bobina si gata.
        Last edited by ionescu liviu; 16 March 2012, 00:31.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • #34
          Statia care o am (Blaupunkt) are siguranta de 30 A adica dupa formula lui pojejena are fii 30 x 13.8V = 414 W , producatorul declara o putere de 400 W maxim (deci cat de cat bate) si 2 x 60W (4 ohmi), 1 x 180W (4 ohmi, punte), 2 x 90W (2 ohmi) . Intrebare, cat de mult de apropie aceste specificatii de realitate avand in vedere ca este o statie ieftinuta ?
          sigpic

          Comment


          • #35
            Depinde de producator...eu am pe Sony doua sigurante 2x20A(sau 2x25,nu mai stiu exact), dar nici poveste sa se apropie macar de cum iese dupa calcule )

            Originally posted by Bad_Wolf View Post
            Mersi Razvy de linkuri dar vezi ca SONY-ul este de 150 W in punte la 4 ohmi. Ce parere aveti de Blaupunkt la statii auto ?
            Cauta ceva statie second hand, daca e functionala inseamna ca e OK.
            Nu ai cum sa nu gasesti in 200-250 lei.

            Sony al meu are 1x130W in punte si e slab pt woofer de 250W pe rms.
            Dar pentru amplificare la difuzoare este beton, doar un HU bun sa ai (si difuri desigur) si scoti un sunet decent.

            PS: am difuri 2x60W rms pe fata (de 16 cm) si 2x90W spate (ovale).

            Daca difurile sunt de calitate si vrei un sunet corect, adica mai apropiat de realitate (boooom-ul ala nu are legatura cu un sunet corect) o amplificare buna si difuri de calitate (acelasi lucru )) ) nu-ti mai trebuie woofer.

            Eventual asa pt impresii, gagicutze.
            Last edited by Octavian; 16 March 2012, 19:47. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #36
              @pojejena te cred, dar uite si ce scor are;)

              Comment


              • #37
                Baieti salut din nou! Ce parere aveti de JBL GT 5-2402BR?

                Comment


                • #38
                  Probabil e ok dar il cari degeaba in portbagaj daca nu ai amplificator serios si puternic pt el. Depinde cu cati bani il iei, daca il iei nou sau second hand dar in principiu mai bine dai mai putin pe un subwoofer cu un singur difuzor si restul banilor ii pui in plus sa iei un amplificator puternic.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • #39
                    Salut loganistilor! Pentru a confectiona o incinta pentru un difuzor JBL GT5-12, ce aspecte trebuie sa tin cont? Din ce material? Masuratorile cu ce program le fac? Multumesc!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google