Statistică Performante Motor ( Viteza/ Turatie/ Consum)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Statistică Performante Motor ( Viteza/ Turatie/ Consum)

    Salut colegi!
    Va rog sa ma ajutati la relizarea unor grafice de performanta cat mai exacte pentru motoarele Dacia/Renault. Am pregatit un chestionar si rog colegii care au computer de bord -si arata consumul instant- sa completeze cat mai multe date.

    Pe scurt trebuie verificat consumul instant de combustibil al masinii la aceeasi viteza si conditii de drum dar in doua trepte diferite de viteza.
    Chestionarul cuprinde urmatoarele:
    "
    Date masina:
    modelul masinii / tipul motorului / puterea
    Date test:
    panta aproximativa a drumului / viteza constanta de test pe kilometraj
    -consumul instant / turatia / o treapta de viteza
    -consumul instant 2 / turatia turatia 2 / alta treapta de viteza
    "
    Exemplu de raspuns:
    "
    Dacia Logan / benzina 1.6 / 90cp

    drum drept / 80Km/h
    - 6 litri/100km / 2300rpm / tr. 5
    - 5.7 litri/100km / 2700rpm / tr. 4
    "
    Va rog ca raspunsurile sa contina strict aceste informatii complete si cat mai exacte si sa nu deviem de la subiect.
    Multumesc
    Last edited by cristiangabi; 2 November 2012, 00:44.

  • #2
    Te-as ajuta cu mare placere dar, CB de pe Logan la majoritatea modelelor nu afiseaza consumul instant ci doar unul mediu al ultimilor 400m; doar primele modele aveau implementat softul(6002 parca) care sa permita asa ceva; asadar un segment mic dintre noi te va putea ajuta.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      CB de pe Logan la majoritatea modelelor nu afiseaza consumul instant ci doar unul mediu al ultimilor 400m
      Greseala... de exprimare, zic eu.

      Computerul de bord, afiseaza consum mediu, dupa parcurgerea a minim 400 m, dupa resetare.
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • #4
        Afiseaza consumul mediu dupa 400m, nu neaparat dupa resetare.Se schimba la fiecare 400m, doar nu ramane fix.Oricum nu e exact deloc consumul ala mediu.Am mers 30 de min in Bucuresti, aveam un consum mediu de 7.8, a crescut dupa 10 min, la 8.Doar atat?Si ii dadeam numai gaz ca ma grabeam.

        On: din pacate, doar cei care au la CB consum instant te pot ajuta.Asteapta raspunsurile lor.O zi buna
        sigpic

        Comment


        • #5
          am eu 1.6 ph1 care afiseaza consumul instant. sapt. viitoare o sa-ti pot da niste informatii. momentan sunt cu skoda.
          internal combustionizer

          Comment


          • #6
            intre timp am pus gumele de iarna (posibil sa influenteze putin rezultatele).

            momentan am consumul doar pe treapta 5, drum drept:

            90km/h, 2600rpm, 5.6%

            100km/h, 2900rpm, 6.0%

            120km/h, 3400rpm, 7.5%

            140km/h, 4100rpm, 8.5%

            ps. cand mai ies din oras, o sa vad consumul si pe treapta 4 pe aceleasi viteze, dar si la viteze mai mici.
            Last edited by zeegermans; 21 November 2012, 16:21.
            internal combustionizer

            Comment


            • #7
              intre timp am pus gumele de iarna (posibil sa influenteze putin rezultatele)
              Influenteaza cu pana la 0,5 litri consumul, depinzand si de alti factori.

              Dar per total cam aceleasi consumuri le am si eu.
              "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
              Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google