Inchidere/deschidere Portbagaj Defect

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inchidere/deschidere Portbagaj Defect

    Buna dragi colegi de forum.Azi a aparut o problemuta la mine.Nu se mai deschide/inchide porbagajul din centralizata.Care este oare cauza??? Va multumesc !

  • #2
    daca actuatorul functioneaza vezi sub capacul de plastic negru daca tijele de comanda sunt la locul lor este pozibil sa fi iesit tija care leaga "motorasul" de inchidere centralizata de incuietoarea mecanica.
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #3
      Buna.Am desfacut acolo si nu reactioneaza deloc la inchis deschis.Nu pare sa fie nimic sarit pe acolo?

      Comment


      • #4
        daca nu misca nimic e actuatorul defect
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          Multumesc pt raspunsul tau dar ce inseamna actuator????

          Originally posted by valentin77 View Post
          Multumesc pt raspunsul tau dar ce inseamna actuator????
          Gata am cautat pe net si am gasit ce e asta???? Dar cum imi dau seama ca el e de vina?
          Last edited by valentin77; 7 June 2013, 17:21. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            il probezi cu doua fire la 12V
            am patit zilele aste aceeasi chestie, si am gasit defectul era un fir intrerupt unde se separa cablajul de la lampa dreapta de inchiderea portbagajului. daca o iei pe fir si tragi un pic mocheta pe lateral dreapta ai sa gasesti ramificatia. se pare ca din cauza vibratiilor si a plasticului foarte subtire in care sunt infasurate firele se freaca de marginea mochetei si se taie
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #7
              buna ziua am si eu o problema cu incuietoarea de la portbagaj ...nu mai functioneaza butucul bag cheia rotesc si se invarte in gol ...am cautat sa il schimb dar nu da nimeni doar butuc portbagaj simplu numai pachet complet contact -butucii usi laterale+portbagaj ...daca are cineva de vanzare sau stiu eu unu pierdut pe raft ..rog un pm
              sigpic

              Comment


              • #8
                Gasesti in magazinele de piese auto set continand butuc portbagaj,yale portiere si buson rezervor la pretul de 70-80 lei, dar sa specifici modelul deoarece din 2004 pana in2010 s-au echipat modelele berlina cu 3 modele[primul fiind indisponibil].

                Comment


                • #9
                  Aveti idee de ce tablita aia care protejeaza de praf butucul nu mai revine la loc dupa ce scot cheia? am pus diverse solutii pe acolo si tot greu revine sau deloc. Acum o trag manual cu o iglitza de crosetat Nu am de gand sa desfac tot mecanismul pt. ca nu ma pricep. Cauza o stiu, apa de ploaie dar solutia...

                  Comment


                  • #10
                    Deyu22, incearca si la dezmembrari, vei fi surprins cate poti gasi pe acolo!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by lord_wader View Post
                      Aveti idee de ce tablita aia care protejeaza de praf butucul nu mai revine la loc dupa ce scot cheia? am pus diverse solutii pe acolo si tot greu revine sau deloc. Acum o trag manual cu o iglitza de crosetat Nu am de gand sa desfac tot mecanismul pt. ca nu ma pricep. Cauza o stiu, apa de ploaie dar solutia...
                      inca mai folosesti cheia la portbagaj?
                      tablita aia e deformata sau chiar stramba din acea balama pe care culiseaza

                      Comment


                      • #12
                        parca are un arculet ce o impinge , probabil a sarit de la loc sau nu mai are putere....nu prea ai ce sa mai repari la el .Monteaza un actuator pe portbagaj cu buton de actionare fixat undeva pe plansa de bord. E cel mai simplu si mai ieftin compromis.
                        Pain brings out the truth in us all...
                        ...how much truth can you stand?

                        Comment


                        • #13
                          ai incercat cu wd40 si apoi cu aer comprimat,daca desfaci butucu,,bucati,, atunci sigur dai o fuga la dezmembrari si umbli cu 2 chei in buzunar

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by lord_wader View Post
                            Aveti idee de ce tablita aia care protejeaza de praf butucul nu mai revine la loc dupa ce scot cheia?
                            Dacă nu mai revine la loc, cauza e ori mizeria strânsă acolo, ori vreo soluţie de dezgheţat yale cu care ai dat, iar de rezolvat, slabe şanse.
                            Dar nu e o problemă, poate sta aşa, nu se strică nimic, cel puţin vara.
                            Iarna îţi poate îngheţa, acesta ar fi singurul dezavantaj.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              Am mai dat cu wd40 si isi mai revine partial, cred ca are slab acel arculetz de care spune Eugen, pt. ca de impins impinge dar fara putere. Nu m-as risca sa desfac, mai bine fac un upgrade cum ziceau baietii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google