Schimbat Lonjeron

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbat Lonjeron

    Salut , poate cineva sa ma ajute cu un raspuns ? Am avut un accident si masina a iesit putin sifonata . Am schimbat puntea spate dar acum portbagajul nu se mai inchide normal , adica a fost nevoie de niste reglaje ca sa-l pot inchide centralizat. Cineva mi-a zis cum ca ar fi un lonjeron indoit si ca ar trebui tras... ceva de genul asta . Cum e mai bine sa-l schimb sau sa caut sa il indrepte ? si ce piese mi-ar mai trebui inafara de lonjeron? Am fost lovit in roata stanga spate. Multumesc anticipat.

  • #2
    Normal masina ar trebui dusa la un service serios, pusa pe un stand de centrare caroserii si redresata partea din spate.
    Probabil impactul a dus la deformarea lonjeronului spate stanga, planseului roata de rezerva si fustei spate.
    Asa sunt facute masinile moderne, sunt gandite sa se deformeze foate tare la impacturi pentru disiparea energiei.

    Comment


    • #3
      Multumesc frumos . Cam asta am gandit ca trebuie facut dar nu ar fi bine sa schimb si lonjeronul?

      Comment


      • #4
        Cu placere!
        Fara o poza sa vedem exact cum arata nu pot spune cu siguranta 100%, dar daca impactul a fost in roata nu cred ca e atat de deformat lonjeronul incat sa necesite inlocuire.
        De obicei lonjeronul se inlocuieste atunci cand este rupt sau cand este atat de torsionat incat la redresarea lui s-ar rupe si si-ar pierde complet rezistenta. Asta se intampla la impact direct in lonjeron.

        Comment


        • #5
          Exemplu de lonjeroane indoite si reparate prin inlocuire.
          Am uitat sa fac poze inainte sa fie pus motorul la loc.
          Attached Files

          Comment


          • #6
            e vorba de partea din spate... mai greu cu reparatiile ca mai sus...

            Comment


            • #7
              Scuze. Am uitat sa mentionez ca sunt lonjeroare fata

              Comment


              • #8
                Salutare! Aveti idee cat ar fi manopera pentru inlocuire lonjeron fata?

                Comment


                • #9
                  zeci poate sute ore manopera mai eftin esi schimbi caroseria cu totul.

                  Comment


                  • #10
                    M-ati amurit!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google