Nedumeriri De Incepator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Salutari tuturor.
    Imi incep activitatea pe acest forum dupa o zi de rasfoire a acestuia cu o intrebare referitor la radiatorul de racire pentru modelul 1.4 /2005 cu aer conditionat si anume daca se demonteaza relativ usor pretabil pentru o operatiune "home made" .
    Vreau sa-l inlocuiesc cu unul nou deoarece am constatat ca cel existent are cativa pori prin care pierd lichidul de racire.
    Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

    Comment


    • #62
      Bineinteles ca poti sa faci si singur aceasta operatiune dar sa ai grija ca s-ar putea sa fi nevoit sa dai bara jos ca sa ai acces la suruburile de prindere din partea superioara a radiatorului.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • #63
        Multumesc de raspuns, sambata voi face operatiunea sa am toata ziua la dispozitie in caz ca voi intampina probleme.

        Comment


        • #64
          Salutare!

          Revin cu o intrebare de incepator: bandoul acela cromat de la usa portbagajului de PH2 poate fi pus si pe PH1? Trebuie modificat ceva? Eu am PH1 cu "eleron" la usa portbagajului, adica din fabrica are acea cuta in partea superioara care la primele PH1 lipseste. Ma gandesc ca ar arata ok si un bandou cromat.
          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

          Comment


          • #65
            Nu merge; e alta ambutisare la PH2.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #66
              Salut!

              Revin cu o intrebare.
              Am schimbat si eu sprituitoarele vechi cu unele tip perdea, de Logan 2. Toate bune si frumoase (cea din partea pasagerului parca arunca putin cam sus atunci cand masina sta pe loc, dar in rest e ok) numai ca atunci cand le-am scos am observat ca pe marginea aceea tabla s-a zgariat putin. Nu pe sub capota, nu pe deasupra, la vedere, ci chiar pe muchia aceea foarte subtire. Am dat cu putina vopsea, folosind un ac si apoi am pus sprituitoarele noi. Si la voi s-a zgariat?
              Si cum rugina prinde la Logan mai ceva ca mucegaiul la branza ) Eu am dat un mic retus pe acea muchie, dar nu am asteptat decat 15 minute si apoi am pus sprituitoarele noi. Pentru ca nu am garaj, aman operatiunea pentru la primavara, cand voi scoate iarasi sprituitoarele, voi vedea daca si cata rugina a prins acea muchie si voi remedia si sigila cu silicon sanitar transparent. Pana atunci... sper doar ca-n cazul cel mai rau sa prinda o rugina superficiala.
              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

              Comment


              • #67
                stai linistit, capota e printre putinele elemente de caroserie care nu face usor rugina.
                de ce? simplu, e cea mai "calda si uscata" parte a caroseriei, nu ca ar avea vreun tratament special.
                drept exemplu, eu am o multime de ciobituri mai mici sau mai mari pe capota provenite de de la pietrele aruncate de la masinile din fata.
                le am de ani buni unele, adanci, pana la tabla, altele mai superficiale si zona e inca curata fara nici o urma de rugina.
                in schimb am flori de rugina in alte zone "fara logica".

                Comment


                • #68
                  Chestia este ca-s maniac in ceea ce priveste rugina. Masina are 7 ani si nu are rugina pe nicaieri, nici sub chedere, nici pe sub aripi, nicaieri! Am avut un prag zgariat, dar am rezolvat la un service.
                  Pana la primavara stau ca pe ghimpi... Daca as avea o zi cu soare de 10 grade si fara ploaie, burnita, ceata, ma-sa, taxu', as da cu vopsea si as astepta sa se usuce...
                  MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                  Comment


                  • #69
                    @MARIVS - fost-am posesoriu de PH1, 1.4, a.f. 2006 si, fara sa caut chiar, am gasit oleaca de rugina tocmai in zona cupolei, sub chederul de acopera locasurile pt. portbagaj.

                    Comment


                    • #70
                      Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu turometrul ! la mine sta acul la penultima linie sub 1000 si doua persoane mi-au zis ca sta cam jos decat ar trebui sa stea normal , ce-i adevarat e ca trepideaza putin dar credeam ca trepidatia e de la culbutori ,am 50 de mii cu ea pe gpl , iar mi se mai slabeste prima bujie ,la ceva timp le mai verific si o strang la loc ,poate imi dati un raspuns sa pot rezolva situatia ?

                      INTREBARILE MELE SUNT : 1). Cum se numeroteaza liniutele dupa turometru de la 0 la 1000 ( cand masina e oprita e 0 sau 500 ) ?, 2).La cat trebuie sa-mi stea turometrul normal ? , 3). De ce mi se slabeste prima bujie ? Va multumesc !
                      Last edited by sympi; 9 February 2015, 17:45. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #71
                        Turatia normala la relanti este 750rpm; e bine unde sta acul la tine. Numerotarea incepe de la 500, din 250 in 250.
                        E stricat filetul, probabil.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by IancuMIC View Post
                          Turatia normala la relanti este 750rpm; e bine unde sta acul la tine. Numerotarea incepe de la 500, din 250 in 250.
                          E stricat filetul, probabil.
                          Multumesc !

                          Comment


                          • #73
                            Baieti am si eu o problema micuta,uneori cand pun frana usor scartaie ceva la discuri.Mi s-a spus de la alte persoane ca nu are nimic probabil a intrat praf si mizerie si din cauza asta.Insa eu sunt nedumerit,stiti cumva de la ce este?

                            Comment


                            • #74
                              Mizerie... Poti incerca sa dai inapoi si sa franezi de cateva ori, poate iese mizeria.

                              Sau toarna ulei de palmier pe discuri.
                              Cu uleiul am glumit.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • #75
                                Am inteles ca este perioada asta urata si din cauza asta e...
                                Dar cateodata face,cateodata nu )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google