Problema Ciudata Vitezometru/CB/martori Bord Etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Ciudata Vitezometru/CB/martori Bord Etc.

    Apelez și eu la cei mai pricepuți în parte electronică/electrică auto Logan. Ieri am observat că acul vitezometrului a coborât (în mers, la viteză) la zero, a zăbovit nițel acolo, apoi și-a revenit.
    Astăzi, însă, a tot făcut figuri de-astea de mai multe ori, zăbovind mult mai mult la zero, chiar cu minutele. Mai mult, s-a aprins și martorul acela din mijloc-jos (acela ca o vană) și a rămas așa. Acum nu știu dacă e vreo legătură între ele, dar ar fi prea mare coincidența. Deasemenea, am observat că în perioadele cu turometrul la zero calculatorul de bord nu mai arată consum instantaneu, ci doar liniuțe.
    N-a fost bai că m-am orientat după turometru, dar măcar să știu ce e de făcut? Schimbat ce? Verificat contacte?
    Mulțumiri anticipate.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

  • #2
    E vorba mai mult ca sigur de defecțiunea senzorului (captor) de viteza de pe cutie.
    Costa în jur de 120-130lei unul nou de origine, dar nu în reprezentante unde prețul este cel puțin dublu.
    Odata identificata poziția lui pe cutie, îl poti schimba usor chiar tu, sau cu 20 lei la orice service.

    Ptr. Mai multe detalii despre subiect, găsești in topicul dedicat sau pe goggle: "senzor viteza logan".
    Last edited by Kojak; 3 February 2015, 20:41.

    Comment


    • #3
      s-a dus captorul(senzorul) de viteza.avantajul e ca nu iti mai inregistreaza km.
      se poate si repara dar nu prea se merita.costa in jur de 50 de lei.uite cum se demonteaza sa nu mai platesti manopera de montaj
      removal, speed, sensor, dacia, logan, 16v, demontare, senzor, viteza

      sau daca esti pasionat de reparatii
      Daca problema este lipitura "rece" de pe piciorusele mufei, atunci incercati sa reparati asa.

      Comment


      • #4
        Reparația o sa tina la fel ca și unu' de 50 lei.
        Dacă vrei ceva durabil iei de origine, părerea mea.

        Comment


        • #5
          Mulțumiri pentru răspunsurile rapide.
          Păi, bun, am înțeles, o să-l cumpăr, probabil, și-o să-l schimb. Aprinderea martorului aceluia bănuiesc că n-are legătură. Sau are?
          Attached Files
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • #6
            Cu siguranță are.
            Schimbarea senzorului rezolva inclusiv problema martorului din bord.

            Comment


            • #7
              OK, să vedem de unde comand unul mai ieftin.
              Mulțumiri pentru ajutor!
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • #8
                Ptr. puțin!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Kojak View Post
                  Reparația o sa tina la fel ca și unu' de 50 lei.
                  Dacă vrei ceva durabil iei de origine, părerea mea.
                  daca reparatia consta in refacerea unor lipituri crede-ma ca merita sa-l repari,pentru ca ramai cu ala de origine.

                  Comment


                  • #10
                    Dupa inlocuire o sa ti se stingă martorul, tata la al lui 1.4 a avut aceeasi problema, i-am schimbat captorul si s-au rezolvat toate problemele. Iti ia maxim 5min sa-l schimbi.

                    Comment


                    • #11
                      Văd că sunt diverși senzorii ăștia. Unii până în 2006 an de fabricație, alții după 2006. La unii scrie doar Logan 1.6. De care trebuie să aleg? Aș merge, momentan, pe o variantă ieftină.
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu unde ai cautat (nu conteaza ca-i 1.4 sau 1.6), insa asta e senzorul:



                        Eu de acolo l-am luat.

                        Din ce an e masina ta?

                        Probabil la astea AM exista unele diferente, insa la alea de origine, nu. Cel putin nu pana in 2009, dupa cum scrie acolo.
                        Last edited by Kojak; 4 February 2015, 23:54.

                        Comment


                        • #13
                          Exista o diferenta, desfa-l pe al tau si vezi partea electrica a mufei are pinii in forma de triunghi sau sunt in linie, cele pana prin 2009 zic ca ar fi toate pe triunghi, dar uita-te sa fi sigur. Eu am avut triunghi. Eu am dat 50de lei pe el asam nu stiu cat va tine.

                          Comment


                          • #14
                            Mașina e din 2005. Deci m-a ținut 10 ani senzorul.
                            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                            Comment


                            • #15
                              Bun, inseamna ca ai acelasi tip de senzor ca la a mea, sau cum spune colegu' @marius stf, mufa cu pini dispusi in triunghi.
                              Sincer, nu mai tin minte ptr. ca l-am luat si l-am schimbat cu 20 lei in service, nu-i stiam exact pozitia, n-am stat sa mai citesc pe forum.
                              Cauta-l dupa codul din linkul pe care ti l-am pus.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google