Problema 1.6 MPI Huruit La Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema 1.6 MPI Huruit La Motor

    Salutare. Recent am sesizat un huruit neplacut la masinuta mea in momentul in care depaseste 60 km/h. Zgomotul este auzibil la viteze mai mari, drept dovada l-am intampinat la doua drumuri ceva mai lungi, tinand sa mentionez ca a aparut odata cu temperaturile scazute (coincidenta sau nu). Initial am crezut ca e ceva rulment dar dupa ce am lasat-o intentionat sa curga la deal pe liber si a prins ceva viteza (~60/70 km/h) nu se auzea decat vantul. Dupa ce am cuplat-o si a inceput sa se tureze chiar si la aprox 2000 rpm la viteza aceea a inceput sa huruie. Sunetul nu este exagerat de deranjant dar se simte de parca as avea 5000 de ture nu 2000-3000. Distributia este schimbata la inceputul anului trecut sau sfarsitul lui 2014, chiar nu stiu care ar putea fi cauza. Va rog ajutor.

  • #2
    Ceva pe la (legat de) cutie?

    Comment


    • #3
      Nu stiu sigur, mi s-a mai spus si ca e posibil sa fie nevoie sa schimb uleiul din cutie.. Oricum, multumesc pentru raspuns
      Last edited by 77sky; 17 January 2016, 17:58.

      Comment


      • #4
        mergi la service, o pune pe elevator, invarte de roti, evrifica sa nu ai pilityura in uleiul de cutie etc.
        daca era motorul de vina, facea si la 30 la ora daca il turai+daca il turai cu masina oprita.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Okay, am inteles, merci pentru sfat si ajutor!!
          Last edited by 77sky; 17 January 2016, 17:58.

          Comment


          • #6
            Nici eu nu cred ca este de la motor ,poate fi de la cutia de viteze dar la fel de bine poate fi un rulment la roata sau chiar zgomotul rotilor de iarna mai ales daca sunt mixte.

            Comment


            • #7
              Da, dar nu se aude asa decat atunci cand e motorul turat
              Last edited by 77sky; 17 January 2016, 17:58.

              Comment


              • #8
                Pana la urma este un rulment de pe puntea spate, a inceput sa faca din ce in ce mai urat, acum huruie chiar si la 40. Intrebarea mea este urmatoarea: Pe fata stiu sigur ca rulmentii difera in functie de dotarea masinii cu ABS. Este valabila treaba asta si la rulmentii de pe spate?

                Comment


                • #9
                  Da, e valabila.

                  Comment


                  • #10
                    Si unde as putea gasi astfel de rulmenti? Pe site urile de piese auto nu este specificat niciodata daca sunt sau nu ptr modelele cu ABS si sunt toti cam la acelasi pret. Pe cand la rulmentii fata scrie acest lucru si este si o diferenta de pret cam de 100 ron.

                    Comment


                    • #11
                      Nu e valabila treaba cu rulmenti spate. Pe spate rotatiile sunt citite de senzorul abs de pe o coroana montata pe tambur, la interior. Singura problema e sa nu iei pentru modelul van, pick-up care au diametrul tamburului mai mare.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic
                      The MVP

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google