Loganul Meu La 10 Ani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Stii cum e vorba aia... cine s-a fript cu ciorba sufla si-n iaurt. Am vazut prea multe ruginituri de loganuri sa nu imi permit sa ii aplic macar un minim de tratament. Din cate imi aduc aminte, cele din 2007+ au beneficiat de tratament de ceruire din fabrica.
    Ca idee, ceruirea se face si la alte marci. O colega de serviciu are o corsa din 2014 si se cunoaste ceruita la usi.
    Problema apare si pentru ca cei de la Dacia se c**a pe ei pentru cativa litri in plus de tratament (economie, lipsa de interes)

    Comment


    • #32
      Cativa litri in plus de ceara, cateva minute in plus de stat la baia de cataforeza, cativa euro in plus pe tona de foi de tabla, etc. franceJii de un sa manance si gura lor ceva? Sau aveati vreo iluzie cu reclamele alea nationaliste?

      Comment


      • #33
        Eu am 5 ierni cu Loganul din dotare. Niciun pic de rugina. Am verificat si pe la geamuri si pe la luneta si pe sub chedere. Doua trei puncte sub chederul de sub capota, cel aproape de parbriz. Alea sunt de prin anul 2 insa nu m-am stresat si nu a inaintat. Aripa dreapta spate e putin indoita si zgariata de un moldovean prost/retard/balos. Sunt 2 ierni de atunci. Nicio rugina.
        La ph2 au lucrat mai cu grija.
        La Logan 2 au dat chics iar. Am amic cu Logan 2 are la buza aripii spate rugia. Dar nah. Asta e. Am fost eu norocos.
        Last edited by Archangel80; 10 March 2016, 11:39.

        Comment


        • #34
          Pai stai ca una e 5 ani si alta e sa o vezi dupa 10 ani !! inca nu zice hop
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #35
            De acord. Dar pana acum trebuia o flocirica ceva. Oricum sunt multumit pt 6400 euro cat am dat Daciei si inca 1000 euro costul celor 3 tichete rabla.

            Comment


            • #36
              Da, sincer nici eu nu am vazut rugina la ph2.

              Comment


              • #37
                Originally posted by Archangel80 View Post
                .
                La Logan 2 au dat chics iar. Am amic cu Logan 2 are la buza aripii spate rugia. Dar nah. Asta e. Am fost eu norocos.
                Arhanghele, nu zi hop pana nu zici hip !
                Nici a mea după 5 ani n-avea strop de rujina.
                Dacă te porti frumos cu ea la drum de seara, poate scăpa de plaga rujinii.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by m3dic911 View Post
                  Mai mult, in urma cu cca. 2 ani, m-a tamponat usor un nene, mi-a "ciobit" putin aripa dreapta fata, pana la tabla (la cat de gros e stratul de vopsea+grund, nici nu este greu), pe muchia unde vine marginea semnalizatorului. Nu am retusat, am lasat pur si simplu asa, descoperit, si spre surprinderea mea, pana la momentul despartirii, nu a aparut niciun fel de punc de rugina
                  Da, si eu de ani buni o lovitura mare pe aripa fata pana in tabla si nu a ruginit nici acum . Nu stiu din ce motive, dar aripile fata par facute dintr-o tabla mult mai buna decat cele spate.

                  Comment


                  • #40
                    Ptr o masina de 10 ani, arata destul de bine.

                    Comment


                    • #41
                      Originally posted by miron96 View Post
                      Ieri, loganul meu a implinit venerabila varsta de 10 anisori. (...) mi-a spus o cunostinta sa nu ma mai risc la dacie ca tot dacie a ramas, doar are alta infatisare.(...) afara aripilor din fata si capotei toate elementele de caroserie sunt ruginite. Sub logan mi-a fost frica sa ma uit.
                      Din cate am citit si eu pe guagal media de viata (adica de utilizare, nu ca dupa 8 ani n-ar mai functiona) a unei masini e cca 8 ani (zic unii). Tare bine ar fi sa ne permitem sa ne schimbam masina la 10 ani cu alta noua. Cand am cumparat-o planificasem s-o schimb dupa 5-6 ani. Elementele de caroserie care ruginesc trebuie si ele ori reparate (castiga si tinichigii, vopsitorii etc) ori inlocuite (castiga si producatorii de piese de schimb). Ar fi fost anormal sa aiba asemenea rugina in California. Pentru Romania e normal. Cele albe ruginesc mai usor pentru ca (mi-a zis cineva) la alea nu s-a mai dat un strat de nu stiu ce inainte de vopsea pentru mergea si asa. La celelalte, ca sa se consume mai putina vopsea (adica sa se dea doar o mana in loc de doua), s-a aplicat un strat suplimentar de nu stiu ce d-ala. O fi, n-o fi asa, nu stiu. La mine cei 10 ani au trecut frumos peste ea in ceea ce priveste rugina, chiar s-a mentinut foarte bine si n-am tinut-o in garaj.
                      Astea sunt poze facute acum 2-3 zile in interiorul usii de la sofer.
                      Attached Files

                      Comment


                      • #42
                        al meu logan varianta cea mai ieftina, fara servo,abs. fabricata in septembrie sau octombrie 2006.
                        un stergator a fost schimbat (se intelege din poza, care)
                        acum are mai multe dotari, puse in timp, geamuri electrice, oglinzi electrice,CB,deschidere portbagaj din buton, culori schimbate la bord.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #43
                          Originally posted by Fanez View Post
                          Din cate am citit si eu pe guagal media de viata (adica de utilizare, nu ca dupa 8 ani n-ar mai functiona) a unei masini e cca 8 ani (zic unii). Tare bine ar fi sa ne permitem sa ne schimbam masina la 10 ani cu alta noua.
                          Aia e, ca nu ne prea permitem sau ne permitem dar trebuie sa taiem din alta parte...
                          Eu sunt pe principiul ca, daca inca mai functioneaza decent, nu am de ce sa ma grabesc sa o schimb. Masina noua e o gaura destul de mare in buget, mai ales ca isi pierde f. rapid din valoare in 3-4 ani.
                          In rest aia cu 8 ani nu stiu unde e vehiculata, cred ca mai degraba e valabil ptr masina de spalat ))
                          Depinde si ce faci cu ea in aia 8 ani, daca e folosita ca taxi e clar ca-i buna de casat, daca insa mergi doar la serviciu si ai doar 50.000 km evident ca mai merge inca vreo 8 ani fara probleme.

                          Comment


                          • #44
                            Aviz celor care doresc să țină mașina cât mai mult,în portiere la îmbinarea tablei se adună destul de mult praf și mizerie,la mine a fost aprox 5 mm pe toată lungimea ușii. Acest praf duce inevitabil la rugină. Am curățat după care an aplicat ceară de cavități.

                            Comment


                            • #45
                              Ma sperii cand ma uit la postarile voastre. A mea e din dec 2006 si mai e sarita vopsea pe ici colo dar e intacta nici pic de rugina nicaieri, chiar am urmarit am o zona jos langa prag pe aripa 2cmx2cm e sarita vopseaua de 2 ani si nici o pata ...trebuie sa ma apuc sa o vopsesc in locurile alea dar probabil depinde si de culoare , unele culori le-am vazut ruginite mai repede de ex cele albe , rosii culorile standard. In usi am vazut si eu mizeria eu am curatat si am dat cu wd40

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google