Sfat Achizitie Logan Buget <2000 EUR

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Achizitie Logan Buget <2000 EUR

    Salut! Imi cer scuze daca nu deschid thread in sectiunea corespunzatoare insa sunt abia ajuns pe forum si nu reusesc sa ma orientez prea bine.

    De curand am inceput sa am mici probleme cu actuala mea masinuta si ma gandeam ca alternativa sa imi achizitionez un LOGAN. Intrebarile la care as dori raspuns sunt ceva de genul :
    Mai merita un Logan 2005-2007 astazi?
    Pana in ce km merita sa iei un Logan I?
    Ce motorizare benzinara e cea mai fiabila?(tin sa menztionez ca doresc montare GPL).
    La ce are trebui sa fiu atent in momentul cand ma duc sa cumpar un Logan I?

    Bugetul este de maximum 2000 de Euro si va rog sa tine-ti cont de asta!

    Astept raspunsurile dumneavoastra cu privire la achizite si sfaturi supimentare.

    Multumesc anticipat,

  • #2
    logan 2005-2007 cam multa rugina pe el
    mecanica n-ai treaba, cu rugina e problema la logane vechi peste 10 ani

    cauta mai bine un ph2 >2010 gasesti tot in bani aia

    Comment


    • #3
      Sa inteleg ca la ph2 s-a eliminat problema cu rugina? dpdv mecanic e acelasi lucru cu ph1? aceeasi fiabilitate? Multumesc!

      Comment


      • #4
        nu s-a eliminat problema ruginei, doar e mai nou si rugina n-a avut atita timp sa se acumuleze, 10-11 ani e altceva fata de 6-7 ani.
        mecanica tine foarte bine, masini de taxi merg cu peste 600.000 km doar cu intretinere curenta, fara reparatii mecanice importante, ai grija de logan mecanic merge de te plictisesti .
        logan = somaj la mecanici, de asta il si injura

        Comment


        • #5
          ))))))

          Am inteles. Am dat un google acum pe PH2 si nu prea am gasit din pacate sa se incadreze in buget .

          Speram ca pana ma hotarasc sa mai scada preturile .

          Oricum ph2. intr-adevar e altceva!

          Comment


          • #6
            da...aceeasi marie cu alta palarie

            Comment


            • #7
              oricum, mai noua de preferat.
              fereste-te de olx (okazii.r ... etc) , majoritatea sint samsari, cauta la proprietar daca vrei pret corect

              Comment


              • #8
                Originally posted by Vladutz144 View Post
                ...
                Mai merita un Logan 2005-2007 astazi?
                Pana in ce km merita sa iei un Logan I?
                Ce motorizare benzinara e cea mai fiabila?(tin sa menztionez ca doresc montare GPL).
                La ce are trebui sa fiu atent in momentul cand ma duc sa cumpar un Logan I?
                Parere strict personala:
                1. merita de la 2006 (octombrie) in sus. (euro4)
                2. la 120.000 km, n-ai de ce sa-ti faci griji ca ar fi prea multi.
                3. Eu am avut 1.4, merita si cu gaz si fara. Am un coleg cu ph2, 1.2+gpl fara niciun fel de problema. (despre 1.6 nu stiu suficient cat sa dau vreun sfat).
                4. In afara de rugina (la al meu din nov. 2006 n-am avut probleme cu rugina aparuta fara "julituri"), L1 1.4 2006-2007, au avut probleme cu repartitorul de frana (ar trebui un test de franare inainte de achizitie).
                Succes si sa ne tii la curent.

                Comment


                • #9
                  Din cate am inteles si eu , treaba cu rugina e si de noroc. De exemplu am doua cunostiinte cu logan din 2005 ambele , iar unul din ele e mancat la propriu de rugina , pe cand celalalt e aproape intact. Se aude ceva de motorizarea de 1.6? 8v? 16v? care ar fi mai fiabil? Cam motorizarea asta m-ar interesa cel mai mult

                  Comment


                  • #10
                    1.6 cu gpl , 600000 km si merge fara probleme .

                    Comment


                    • #11
                      la 2000 euro iei un 1.6 -8v cu gaz,cea mai buna alegere,an 2006-2007,neaparat cu AC,daca iei 2009-2010 fara AC o sa-ti para rau.poate sa aibe si peste 200.000,sunt motoare foarte bune

                      Comment


                      • #12
                        Daca ar fi sa iau 1.6, as lua 16v. Neaparat cu AC.

                        Comment


                        • #13
                          1.6 16V nu-l iei cu 2000 de euro decat daca are probleme.

                          1.6 8v e un 1.4 cu cilindri mariti, diferenta de capacitate cilindrica, 15CP in plus.
                          La 2000 de euro o sa iei o masina de banii astia, nimic mai mult. Poate prinzi una cu distributie nu prea veche, cu niste gume bunisoare...
                          Last edited by mr.K; 1 April 2017, 22:55.

                          Comment


                          • #14
                            1.6 16 v nu e cam "gurmand"?

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns!

                              Tocmai aici era si nedumerirea mea: merita sa iau un logan pana in 2000 de euro? sau tot de suma asta sa ma orientez asupra altei marci/altui model? Loganul imi placea! E marca autohtona, deci piese peste tot, mecanici "priceputi" peste tot si mai ales fiabilitatea de care da dovada, sa nu mai spunem de spatiu generos pe care il ofera.
                              Tin sa precizez ca nu am nevoie de o masina de "fite", doar o masina fiabila si economica cu care sa imi fac treaba la nevoie.

                              In fine.. Daca mai aveti ceva sfaturi tot in bugetul acesta astept sugestii

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google