Inchidere La Portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inchidere La Portbagaj

    Am probleme cu inchiderea la portbagaj .... deja e a doua oara cand imi face probleme ... in momentul cand inchid capacul la portbagaj si il inchid mai tare sare inapoi si nu se mai inchide .... are inauntru pe capac un mecanism cu niste chestii de plastic ..... eu l-am demontat si e o clema de plastic care este tinuta de un arc ... cand am fost la reprezentanta sincer nu am vazut daca au schimbat-o sau doar i-a facut ceva la aia ... ca acum iar imi face probleme .... intrebare e daca pot face acea clama din fier oare imi merge sau .... stirc mai tare .... ???


    Nu mai scrie ca pe messenger sau mIrc...scrie normal, romaneste si cu negru, cum vezi ca scrie peste tot...mama lui de Regulament...
    Last edited by darksid3; 22 January 2009, 14:20.
    sigpic
    Nu cautati niciodata sa faceti uz de autoritate cand puteti recurge la ratiune.

  • #2
    Sa-nteleg ca daca-l inchizi incet nu sare inapoi?
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • #3
      Si eu am o avut o problema asemanatoare,doar ca la mine trebuia sa dau mai tare cu portbagajul ca sa se inchida.
      Am fost la service cu ea dar s-a rezolvat doar pe jumatate.Mi-au dat cu ceva solutie acolo la inelul ala si au strans un surub.

      Comment


      • #4
        LA portbagaj desfaceti capacul din interior si o sa vedeti o tija zimtata,o parghie care sta infipta in alt piesa ca o tabla,repozitionati tija pe acea piese cu doi sau 3 zimti in fiecare parte pana se inchide bineportbagajul

        Comment


        • #5
          Surubul ala l-am strans si eu ... de la cremaliera si se inchidea mai greu sau deloc ... dar eu din cate am inteles este la mecanismul de inchidere o clema de plastic care ori sare ori se rupe ... eu doar intreb atat ... se poate face si din fier acea piesa ... sau trebuie sa se schimbe piesa aia tot timpul knd se rupe sau sare .... ?
          sigpic
          Nu cautati niciodata sa faceti uz de autoritate cand puteti recurge la ratiune.

          Comment


          • #6
            se mai poate sa fie slabita agatatoare ce e prinsa pe masina si sa se miste...aia cred ca trebuie si ea stransa..eu am avut aceiasi broblema, am strans-o si nu am mai avut treaba de atunci
            (\__/)
            (='.'=)
            (")_(")

            Comment


            • #7
              Dai cu banda de izolat pe capetele tijei,incuietoare sau "limba", cum vrei sa-i spui ( in locul unde au fost garniturile de plastic,daca s-au spart s-au uzat ) ca sa nu se mai duca in jos cand inchizi usa la portbagaj, sau cumperi alta noua sau cauta la dezasamblari, cred ca se potriveste si cea de pe Supernova.Daca puneau altceva si nu plastic, nu mai aveai probleme cu ea toata viata, asa se mai strica si ea.Au ales solutia ieftina.

              Comment


              • #8
                am problema mare imi sare portbagaju in timpul mersului fie incuiat fie descuiat

                Comment


                • #9
                  am un logan model 2007 editia kiss, acum cateva dimineti nu mai iesia normal butonul de la porbagaj dupa ce il actionam iar rez era ca nu se inchidea .Am inceput sa il demontez si am largit arcul si cand sa il montez am pierdut sigurata si piesa de plastic rotunda care face legatura cu acuatorul[sper ca am scris bine] au sarit intre cele 2 table ale partii mobile a porbagajului .Am icercat la dezmembrari si nu aveau , am incercat la un service si au zis ca costa o incuietoare noua 200 ron dar nu au gasit modelu meu dupa sasiu ,si nu au ptut face comanda pt ca daca greseau nu mergea returnata,la magazinele auto pretul 200 dar fara detalii la prima intrebare .Am plecat la reprezentantul local din Targoviste acolo un domn in costum imi arata modelu pe Pc si imi zice ca ma costa cam 50 ron si ma da unui domn mecanis care se uita el dulce si zice :da trebui un sitem nou 500 ron si o luna comanda... CE? Dar butucu e bun ?....O luna si 500 .am plecat acasa am demontat porbagaju l-am scuturat am gasit piesa dus la rep... DAR nu v-am zis 500 ron si o luna.... nu avea siguranta ,.am luat una naspa am adapta-to si am montat cu succes butucul merge mai bine ca la inceput .Oare chiar atata sa coste un rahat de plastic incat sa cumpere lumea alt sistem nou .Am umplut un cos de cumparaturi de 200 de ron si imi venea sa sar in sus de fericire ca nu le-am dat banii ,mai bine o adaptam pe arc si ata din interior si nu le dadeam baii astia ...Experienta de viata

                  iar de la vin mai fac greseli ,,scuze,,

                  am un logan model 2007 editia kiss, acum cateva dimineti nu mai iesia normal butonul de la porbagaj dupa ce il actionam iar rez era ca nu se inchidea .Am inceput sa il demontez si am largit arcul si cand sa il montez am pierdut sigurata si piesa de plastic rotunda care face legatura cu acuatorul[sper ca am scris bine] au sarit intre cele 2 table ale partii mobile a porbagajului .Am icercat la dezmembrari si nu aveau , am incercat la un service si au zis ca costa o incuietoare noua 200 ron dar nu au gasit modelu meu dupa sasiu ,si nu au ptut face comanda pt ca daca greseau nu mergea returnata,la magazinele auto pretul 200 dar fara detalii la prima intrebare .Am plecat la reprezentantul local din Targoviste acolo un domn in costum imi arata modelu pe Pc si imi zice ca ma costa cam 50 ron si ma da unui domn mecanis care se uita el dulce si zice :da trebui un sitem nou 500 ron si o luna comanda... CE? Dar butucu e bun ?....O luna si 500 .am plecat acasa am demontat porbagaju l-am scuturat am gasit piesa dus la rep... DAR nu v-am zis 500 ron si o luna.... nu avea siguranta ,.am luat una naspa am adapta-to si am montat cu succes butucul merge mai bine ca la inceput .Oare chiar atata sa coste un rahat de plastic incat sa cumpere lumea alt sistem nou .Am umplut un cos de cumparaturi de 200 de ron si imi venea sa sar in sus de fericire ca nu le-am dat banii ,mai bine o adaptam pe arc si ata din interior si nu le dadeam baii astia ...Experienta de viata
                  Last edited by vulturas; 26 October 2011, 22:41. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    sfatu meu , sa va face-ti portbagaju clean si montati actuator cu buton si nu vor mai fi probleme

                    Comment


                    • #11
                      Am un Logan laureate de 1600V8 din 30 mai 2011
                      Nu se inchide si nici deschide portbagajul din telecomanda; numai cu chei;
                      va rog daca stiti sa-mi spuneti daca asa este normal.
                      Desigur pot sa merg la service; masina este in garantie; dar nu-am timp lucrez de la 6:30 dimineata pana cel putin la 18:00
                      Va multumesc
                      I.G.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google