Consum De Energie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum De Energie

    Langa acumulator sunt cateva relee, unul dintre ele mereu consuma energie , are cineva o scema electrica ca sa aflu pentru ce sunt ele, pe unde sa caut problema . Multumesc!
    Last edited by Seba; 9 February 2009, 10:52.

  • #2
    Poti fi ceva mai explicit adica in ce sens iti consuma "energie"? Logic ar fi cam asa: daca un releu este cuplat , inseamna ca ceva de pe masina ta este alimentat cu tensiune, si implicit functioneaza. Cum ar fi becurile din far, ventilatorul de racire motor, etc. In cazul tau iti papa bateria rapid ?
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • #3
      Ceva functioneaza , insa problema este ca NU STIM CE , evident nu sunt becurile , ventilatorul ..., pentru ca nu se vede nimic iar acumulatorul se descarca in doua zile , dealtfel am gasit releul care este cuplat numai ca nu stiu ce alimenteaza acesta .

      Comment


      • #4
        Poti citi pe capacul sigurantelor si releelor ce numar are releul ? Este foarte vaga informatia cu releu gasit cuplat. Enormal sa ramana sub tensiune anumite circuite.

        Comment


        • #5
          Scoate releul din soclu si da-i o cheie la masina. Daca totul e OK, atunci era in plus !
          Hai nu te supata pe mine, dar daca stiam care-i buba te ajutam, nici macar nu avem acelas motor .
          Da-i un PM lui Andrei, sigur te la "lumina".
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #6
            vezi sa nu fie blocat releul pompei de benzina si aia sa descarcebaterie...se aude pompa si dupa ce opresti motorul?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              mergeam cu masina noaptea cu luminile aprinse la un momentdat scade intensitatea luminoasa iar motorul functioneaza. cine poate sa-mi spuna cauzele posibile va salut cu respect

              mentionez ca bateria este noua , masina este noua abea iesita din garantie
              Last edited by p_m_florin; 15 February 2009, 13:28. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                posibil o slabire a papucului de masa (urmareste conductorul ce pleaca de la baterie spre caroserie )

                Comment


                • #9
                  multumesc am sa verific paote chiar de acolo este

                  Comment


                  • #10
                    Dacia Logan Consum

                    Decii... cei care si-au cumpart variante simple fara computer de bord...... Adica fara butonasul acela la stergator........
                    Am o veste buna daca vreti sa aflati cati litri mai sunt in rezervor...
                    Si aici am sa va explic pasurile urmatoare
                    1. puneti cheia in contact
                    2. apasati butonul de la kilimotraj/ceas
                    3. tinetil apasat
                    4. dati o cheie
                    5. tineti apasat
                    6. Apare pe bord 7101
                    7. Dati click la buton
                    8. Mai dati odata click
                    9. Apare cati litri sunt in rezervor

                    Nota:1. Ambiance, Preferance, si toate cele care nu au computer de bord indiferent de model...
                    2. Sa nu va speriati daca ceasurile o iau razna miscanduse aiurea in timp ce vedeti consumu...

                    Comment


                    • #11
                      nu vreau sa te dezamagesc, dar s-a postat asta de vreo 7 ani. ce ai descris mai sus se aplica la absolut toate modelele de borduri si este rutina de autotest a bordului. am mai spus-o, nu se strica daca o faceti ocazional, contrar parerilor violonistilor din reteaua de service-uri, care sunt obligati sa faca ei testul cand va plangeti de probleme la bord.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google