Schimb distributie Logan 2 termen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb distributie Logan 2 termen

    Salut , am un logan 2 din 2013 motor 1.2 16v cu 76000 km in bord si ma gandeam sa fac sau sa nu fac schimbul distributiei inainte de 90000. Schimburile de ulei cu filtre le-am facut la fiecare 10000 km si masina ruleaza in parametri normali nu bate nu se aude nimic diferit . O parere ? Ce ziceti ?

  • #2
    La mine, in fisa de produs (logan 1.2, E6, din 2016), scrie ca schimbul de distributie se face la 60.000km sau 4 ani (care valoare este atinsa prima). Deci ai cam depasit, si la km si la ani. Conform producatorului, chiar daca nu ai atins km recomandati de acesta pentru schimbul distributiei, este bine sa-l faci asa cum spune producatorul, la 4 ani, pentru ca, din cate stiu, materialul din care este facuta cureaua, isi pierde proprietatile ("imbatraneste" materialul) si se poate rupe, chiar daca rolele nu fac zgomot. Pe de alta parte, aceste termene date de producator, sunt recomandari, iar distributia poate sa tina mult mai mult, dar te cam risti.

    Comment


    • #3
      Celebrul tabel cu revizii 1,2 : https://www.loganclub.ro/forum/filed...tch?id=3168191

      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Originally posted by sorin_raul View Post
        Salut , am un logan 2 din 2013 motor 1.2 16v cu 76000 km in bord si ma gandeam sa fac sau sa nu fac schimbul distributiei inainte de 90000. Schimburile de ulei cu filtre le-am facut la fiecare 10000 km si masina ruleaza in parametri normali nu bate nu se aude nimic diferit . O parere ? Ce ziceti ?
        Cred ca ar fi bine sa schimbi kitul de distributie si accesorii. Pompa de apa mai tine. Eu la 59850 si aproape 4 ani, le-am schimbat si o rola de la accesorii avea deja joc. Acu tu faci cum vrei, pe alt tabel, vazusem la un moment dat ca se schimba la 4 ani/80000 km si pe urma au redus la 60000 km.

        Comment


        • #5
          Si al schimbat kitul de distributie si accesorii la 4 ani si aproape 60000 km, nu merita sa riști
          eu am cumpărat piesele separat, originale, si la ei am efectuat manopera, chiar nu a fost scump în acest fel, si mergi si linistit ulterior

          Comment


          • #6
            O sa ma duc sa o schimb saptamana viitoare... aveti idee cam cat m-ar costa piesele cu manopera, merita sa o fac la reprezentanta sau la service autorizat si daca imi dati o idee de unde le-ati luat mai ieftin . Merci pentru ajutor

            Comment


            • #7
              Piesele cam 250-300 ron de origine (kit distributie si curea accesorii) si manopera pana in 200 ron, la reprezentanta(recomandabil). Fara pompa apa, sigur merge pana la al doilea schimb de distributie, oricum mecanicul va verifica daca nu sunt scurgeri.
              Sa soliciti sa stai langa mecanic. Se poate sigur chiar si in reprezentante.
              Pt piese recomand autokarma.
              Bafta!

              Comment


              • #8
                Mersi de ajutor

                Comment


                • #9
                  de ce sa vrei sa stai langa mecanic, sa-l enervezi? Ori stai sub elevator, ceea ce este contra normelor de protectia a muncii daca esti lasat, ori stai la vreo 5 m de masina, pe culoarul central dintre zonele de lucru. Ori de la distanta aia, mai bine stai in zona clientilor, pe un fotoliu si te uiti pe monitoarele care filmeaza masina ta si mecanicii care lucreaza.

                  Comment


                  • #10
                    Eu unul, la toate reviziile am stat pe lângă mecanic

                    Comment


                    • #11
                      Eu am stat mereu lângă mașina, ba mai mult unii mecanici mi-au explicat mai multe lucruri.

                      Comment


                      • #12
                        La masina personala stau langa mecanic..desigur nu pe toata durata, ci doar in momentele cheie, afli lucruri interesante.
                        La masina de serviciu stau in fotoliu sau o las in service si revin cand ma anunta ca e gata..

                        Comment


                        • #13
                          Am fost la reprezentanta si au spus ca imi schimba doar distributia ( cureaua si rolele ) k pompa de apa o schimba numai daca curge , daca nu - nu. Si am fost si la un service autorizat si mi-a spus sa schimb si distributia si pompa de apa neaparat k daca nu se blocheaza si neaparat accesoriile ( cureaua de la alternator si nu mai stiu ce ) inca nu mam decis unde sa ma duc ...poate aveti si voi o idee ? Merci

                          Comment


                          • #14
                            Nu schimba pompa de apa, eu am 83400 cu cea de fabrica și merge foarte bine și cred ca o țin și la următorul schimb la 120000 km tot cu ea o sa merg în continuare.

                            Comment


                            • #15
                              Sorin, decizia e a ta.
                              Ca si sfat, cumpara piesele de la un magazin de incredere (chiar online) si manopera la reprezentanta, ceri sa stai langa mecanic cand o monteaza pe cea noua. Atunci va verifica si pompa.
                              Pana acum, nu prea am auzit de pompe inlocuite la primul schimb.
                              Recoman sa schimbi si cureaua de accesorii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google