Zgomot motor acceleratie 0.9 tce

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot motor acceleratie 0.9 tce


    Salut, am creat acest topic pt ca am mai intrebat de-a lungul timpului acelasi lucru dar intrebarea s-a pierdut printre mesaje.

    Zgomotul se aude doar cand functioneaza in modul benzina si doar in mers, apasand acceleratia. Am mai fost la service-uri dar nu s-a putut reproduce stand pe loc si ambaland motorul. Mergand de obicei pe GPL unde nu se aude acest zgomot, nu am insistat foarte mult, ei ziceau ca sunt fel si fel de zgomote in mers si m-au amanat am programarea.
    Urmeaza sa fac un drum mai lung Bucuresti-Viseu de Sus si sunt curios care ar fi cauza sunetului.
    Acum am 11300 km (din iunie 2018), a aparut pe la 5000 prima data dar am primit aceleasi recomandari de la service, sa schimb benzina, sa stau liniștit etc. Eu stau dar sunt foarte curios.

    Ati mai intalnit acest sunet?

    Rog adminii sa NU mute topicul la probleme tehnice sau in alta parte pt ca se va pierde si nu imi va raspunde nimeni, fix cum am mai patit. Multumesc mult.

    P.s.: Da, este un montaj, sunetul este cel original din masina suprapus peste imagine pentru a iesi un video pt youtube.
    Last edited by iatagan; 28 June 2019, 13:25.

  • #2
    Eu sincer am 30.000, nu am auzit niciodata un asemenea zdranganit, sigur e de la motor si nu rezoneaza ceva, daca zici ca pe loc nu s-a reprodus?

    Comment


    • #3
      E destul de ciudat pt ca daca atunci cand ca aude ridic piciorul de pe acceleratie nu mai face. Sau daca comut pe gpl exact atunci, la fel, nu mai se aude.

      Comment


      • #4
        Masinile au tot felul de rezonante sau de vibratii, unele dintre ele perceptibile. Mie mi se pare ca este un zgomot de tipul "tacane avansul". Cauta pe google si vezi ca multe marci au un asemenea zgomot. In acest caz amestecul se aprinde un pic prea repede, probabil ai bujiile incinse de la gpl si cu distanta un pic cam mare intre electrozi, ceea ce le incalzeste suplimentar. Si atunci in sarcina se aprinde un pic mai repede. Sau e doar o vibratie de esapament sau scut termic.
        Parerea mea, nu inseamna neaparat ca am nimerit-o.

        Comment


        • #5
          Mersi de parere, e ceva grav asta? Nu ma pricep

          Comment


          • #6
            Am citit pe google despre "tacane avansul" si din ce am inteles unii se plang ca se aude cand apasa tare acceleratia. La mine se aude cand apas fin.
            Am facut o programare abia pe 19 iulie dar poate vede cineva care recunoaste sunetul din link.

            Comment


            • #7
              Salut!
              Nu cumva mergi subturat când se aude așa ?
              la mine este un zgomot de subturat până în 2200 al motorului. Deocamdată am doar 3000 km
              Last edited by 77sky; 29 June 2019, 11:03.

              Comment


              • #8
                Incepe sa se auda de pe la 2300 pana pe la 2600.

                Comment


                • #9
                  Mie imi scotea un sunet similar ce venea din partea dreapta de la stergatorul de parbriz.

                  Comment


                  • #10
                    Nu cred ca e aceeasi chestie, la mine se manifesta doar cand accelerez.

                    Comment


                    • #11
                      Alte pareri? Nu va sfiiti.


                      Ma duc vineri la service dar parca vad ca mi se va zice "nu aud", "nu are nimic" etc.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google