Merg jante ET50 pe Dacia Logan II?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merg jante ET50 pe Dacia Logan II?

    Salut.

    Merge jante cu ET50 pe Dacia Logan II?

  • #2
    Daca citesti in actele masinii (cartea si certificatul de calitate), ve regasi ca se recomanda ET 43.
    Poti pune alte jante, chiar si cu ET50, dar e posibil sa ai probleme cu modulul ABS..si sa-ti mai si bata in etrieri.
    Gasesti jante cu ET 43 si la dezmembrari, Clio 3 le are din 2007-2008.
    Cele cu ET 50 sunt pentru Logan I, incepand cu facelift (de prin 2009) s-a mers cu ET 45, mergea si ET 50, dar din 2012, odata cu Logan II, nu mai corespund..musai ET 43 sau chiar mai mic (37)..

    Comment


    • #3
      in afara de aspectul estetic eu m-as mira sa existe alte probleme (sunt ceva mai "intrate" in interior)

      incearca macar sa cauti de logan facelift care are et43 si nu 50.
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • #4
        Trebuia deschis un nou topic, pentru niște informații cunoscute ET40 pe R15 și ET37 pe R16.

        De citit înainte:



        și complet:



        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          Am o nedumerire legata de jante, pe ale mele scrie 191X ET 50, Logan 2 Tce 90. Am vrut sa cumpar un rand de jante si deocamdata m-am lasat pagubas, nu am gasit pe nicaieri 191X.
          Are cineva vreo idee ce vrea sa reprezinte codul ala?
          Multumesc

          Comment


          • #6
            Nu reprezinta nimic pentru tine, e ceva ce doar fabricantul stie. Pe tine te intereseaza codul original al jantelor, daca vrei la fel. Daca nu atunci te intereseaza latimea - 6J sau cat au, diametrul in inches, ET-ul si diametrul gaurii unde intra butucul rotii.

            Comment


            • #7
              Asta ma intereseaza si pe mine insa de unde sa aflu latimea jentii si celelalte. Stiu doar ca am cauciucuri pe 15 inch/185/65, astea care sunt pe masina acum. Am comandat cauciucuri de iarna tot 185/65/15. Idea e ca nu vreau sa iau alte jenti fara sa aflu precis ce imi trebuie. Am mai facut o afacere proasta la o fabia si am luat jenti pe 14 inch, cat imi trebuia pentru cauciucuri dar erau mai inguste si iesea balonul de la cauciuc mult in afara. Normal era sa fie stantat pe janta dimensiunile jentii, spre nenorocul meu scrie doar 191X, cu ET-ul e clara treaba, e 50, dar latimea jentii ma intereseaza, diametrul e clar ca e 15. Am cautat pe net jenti pentru Logan 2, nu am gasit mare lucru, majoritatea sunt pentru Logan 1, presupun ca exista o diferenta intre ele atat timp cat s-au obosit sa faca capitol special pentru Logan 2.

              Comment


              • #8
                In certificatul de conformitate al masinii scrie ce fel de jante trebuie....
                Logan 0.9 TCe 2018

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ugabrielu View Post
                  Am o nedumerire legata de jante, pe ale mele scrie 191X ET 50, Logan 2 Tce 90. Am vrut sa cumpar un rand de jante si deocamdata m-am lasat pagubas, nu am gasit pe nicaieri 191X.
                  Are cineva vreo idee ce vrea sa reprezinte codul ala?
                  Multumesc
                  Postul #4 din acest topic l-ai citit, că ai niște linkuri cu informații prețioase?

                  O poză cu inscripția faimoasă 191X ?
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    Inchidem aici, este un post cu link-uri catre topicurile utile (multumesc pentru aceasta!)
                    Din nefericire, inca sunt useri care prefera sa initieze un topic, fara sa acceseze informatiile deja postate, fara sa le caute in prealabil pe acestea.
                    Last edited by 77sky; 11 October 2019, 19:14.
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google