Martori bord

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martori bord

    Buna,am o problema cu masina mea Logan MCV 2015 diesel 90 CP, ieri am schimbat rotile de vara cu cele de iarna si astazi mi-au aparut 2 martori in bord dupa 6 sau 7 km facuti, cel de presiune si cel in zigzag cu galben amandoi, si imediat m-am dus sa verific presiunea din roti si sunt de 2.0 toate si nu au disparut, eu masina am cumparat-o de la un prieten care el a facut schimbul de roti numai la reprezentanta, azi m-am uitat la ele si am observat ca 2 roti sunt semnate cu o culoare galbena, si eu le-am pus in felul urmator una pe fata si una pe spate fara sa ma uit ca sunt semnate, oare din cauza asta sa fie ca sunt puse aiurea, adica cele semnate cu puncte galbene sa fie numai pe fata habar nu am, va rog sa raspundeti

  • #2
    Daca ai senzori in valvele rotilor (dupa an asa pare), dupa fiecare schimb de roti , trebuie sa "resetezi" receptorul masinii, ea tine minte 4x2 valve pentru anvelope vara + iarna, dar este atenta numai la 4 bucati din 8. Masina nu stie pozitia rotilor din pct de vedere al senzorilor de presiune.
    (posibil ca rotile insemnate cu galben sa fie de rezerva si nu au senzori de presiune)

    Comment


    • #3
      Multumesc ca ai raspuns, dar de ce a aparut 2 martori din ce am vazut pe internet este numai cel de presiune anvelope, atasez o poza cu bordul meu in care se vad ambii martoei, rotile sunt din 2018 aceeasi firma
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 1 photos.

      Comment


      • #4
        Iar in pozele astea sunt anvelopele insemnate cu galben , doar 2 din 4 si nu imi dau seama ce ar insemna tinand cont ca toate sunt aceeasi data
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 2 photos.

        Comment


        • #5
          Martorul ca un gratar indica necesitatea prezentei in service. S-a discutat pe forum ca el se aprinde cand se apropie intervalul (1 an) de service. Poate se aprinde si cand sunt nereguli cu senzorii pneurilor.

          Comment


          • #6
            Topic deschis în altă secțiune, în plus s-a mai discutat, trebuia doar căutat.

            Atenție la data postării!


            https://www.loganclub.ro/forum/forum...68#post2502068
            Last edited by t0rquemada; 21 October 2019, 00:09.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google