Intretinere exterior si interior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intretinere exterior si interior

    Cum intretineti masinile?
    In prima zi cand am luat masina din reprezentanta am aplicat un strat de ceara polimerica, producatorul asigura o garantie de 9 luni. Am aplicat ceara imediat ce am adus-o acasa pentru a evita o lucrare de decontaminare, obligatorie inainte de aplicarea cerii. Sunt multumit de aplicarea acelui strat de ceara, chiar isi face treaba foarte bine, apa nu sta deloc pe masina sau mai bine zis o strange in mici balti, la plecarea de pe loc efectiv se revarsa de pe masina. Saptamana trecuta am mai aplicat un strat insa ce mai ramasese de data trecuta asa ca am comandat chiar astazi acelasi produs, plus un prosop de uscare de la acelasi brand. Pentru geamuri am comandat aceasi marca de solutie, sunt foarte multumit. Daca e cineva interesat sa schimbam impresii va astept cu comentarii.

  • #2
    Salutare!
    Sa o stapanesti sanatos!
    Ce tip/marca de ceara ai folosit?
    Eu folosesc cam de doua ori pe an (primavara si toamna) ceara semilichida /pasta obisnuita (cu carnauba,la cutie) si efectul a fostul unul ok., de ex un Logan culoare rosu passion din 2007 are si acum luciu..iar una gri perlat sin 2010 arat super.
    Mai nou, am am mai folosit ceara de la Einzeit pentru protectie, dar sincer, sunt mai multumit am fost de cea cu carnauba.
    Apoi la fiecare 2-3 ani, aplic suplimentar ceara lichida in praguri, prin portiere, aripi, etc..si asa nua au mai ruginit.
    PS: intotdeauna, inainte de aplicare o spal cu sampon cu metoda cu doua galeti si manusa tip laveta..

    Comment


    • #3
      vali2008
      Am citit si eu, pentru documentare pentru cea mai buna si comoda solutie, ceara de canauba, zic unii, ar fi cea mai buna. Ideea e ca nu toti au posibilitatea sa faca un detailing in regie proprie, daca stai la bloc este evident ca nu prea poti. Eu am gasit o solutie mult mai usor de aplicat si cu rezultate foarte bune, testate de mine. Folosesc produse de la Ma-Fra(Laboscomedica), mai precis pentru caroserie folosesc combinatia Cupido+Perfecta, aplicarea sealan-ului e mai mult o joaca de copii, rezultatele sunt spectaculoase, rezista foarte mult pe caroserie, ei zic ca in combinatia asta rezista pana la 9 luni. Cupido este un sealant pe baza de polimeri, un recipient de 100 ml costa in jur de 35 lei si ajunge pentru cel putin doua aplicari, pentru un Logan. Apa se strange pe caroserie in mici "balti", pur si simplu nu poate adera la vopsea, cand pleci de pe loc se revarsa. Foarte important este si laveta cu care usuci masina, dupa spalare, am comandat vineri si un prosop de uscare tot de la Ma-Fra impreuna cu un recipient de 100 ml Cupido.
      Sunt foarte multumit de solutiile de la ei, chiar fac ce se prezinta in filmulete pe youtube si cel mai important e ca se aplica foarte usor. Ca sa faci o acoperire completa a masinii incepand cu faza de uscare, dupa ce ai spalat-o, nu-ti ia mai mult de 30 de minute.
      A mea e alba, masina.

      Comment


      • #4
        Ca fapt divers, prima data am aplicat sealant-ul pe o Fabia, tin masina in spatele blocului chiar sub geamurile apartamentului meu. Pe strada sunt o gramada de pisici care s-au aciuat pe acolo, au prostul obicei sa stea pe masini in special cand e frig afara si vreo masina e venita de pe drum cu motorul cald, Masina mea era singura pe care nu stateau pisicile, pur si simplu alunecau. Asta a avut si un cost, pana si-au invatat lectia, o gaseam mai mereu zgariata de gheare

        Comment


        • #5
          Cum indepartezi gainatul de pasare de pe caroserie.
          Puneti pe gainat o bucata de servetel sau hartie igienica, udati servetelul cu apa si lasati sa se inmoaie, cand e gata stergeti si ridicati servetelul cu gainat. Nu insistati sa indepartati prin frecare sau prea multa insistenta, se va zgaria vopseaua.

          Comment


          • #6
            pai... daca dai cu ceara de "se rupe mâtza pe asfalt", cum de reuseste gainatul sa se lipeasca de caroserie?
            sau, poate, doar faci o reclama discreta si difuza brandului "labocozmetica"? ...multe si dese denumiri.
            intreb pentru un preten.

            si, da, mi-e clar: chiar pare ca o 'trollez' pe asta, da' am niste sincere nelamuriri.

            Comment


            • #7
              devreg
              Sincer sa fiu nu inteleg rostul comentariului tau si nici ce nelamuriri ai. Fii mai precis te rog.
              Daca ai ceva de spus pe subiect astept cu nerabdare sfaturi din experienta ta.

              Comment


              • #8
                devreg
                Uite ca sa te scutesc de o grija si banuieli, comenzile facute de mine:
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 17 September 2020, 18:22.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google