Eroare 0.9TCE 2017

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eroare 0.9TCE 2017

    Salu!Am un Logan Mcv Stepway din anul 2017 aprilie și de ceva vreme îmi apare martorul multifuncțional în bord și îmi oprește cruiser control+limitatorul de viteză.Când am pus mașina pe tester îmi dădea codul de eroare P0234.Merge normal nu are întrereruperi sau ceva de genul doar ca îmi oprește pilotul automat și limitatorul de viteza.A mai pățit cineva?

  • #2
    Eroarea P0234 ar putea să vină de la turbo - turbina face overboost - ca și cauze:
    • supapa de descărcare / WasteGate blocată sau deteriorată;
    • senzor de presiune defect;
    • actuator supapă blocat/defect;
    • evacuarea de suprapresiune blocată;
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • #3
      P0234 nu există la Dacia, nici tradus nici adaptat, iar motorul nu merge normal, merge mai prost decât pe ECO

      Raspunsul e simplu, ai pus GPL, 99% din cele cu gpl aftermarket vor avea,la un moment dat, eroarea asta.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        Mulțumesc pentru răspunsuri!Am descoperit ce a fost.Tija de la turbina a trebuit puțin gresată deoarece mașina a stat ceva timp și nu mai funcționa cum trebuie.Când mi a apărut prima dată eroarea mașina încă nu avea GPL.Acum i am pus GPL și merge ca în prima zi
        Last edited by Andrei98; 21 October 2022, 18:12.

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google