Problema spalator parbriz dacia logan 2 2018

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema spalator parbriz dacia logan 2 2018

    Va salut, astăzi am observat faptul ca în momentul în care am am dat sa spăl parbrizul, ștergătoarele se misca, dar pompa nu mai face niciun bâzâit(zgomotul acela de funcționare), nemai aruncând lichid pe parbriz.Care sa fie cauza? Vasul e plin de lichid de parbriz de iarna, nu e înghețat. Vreo siguranță? M.am uitat și nu exista o siguranță anume pt. spălarea parbrizului. Logan 1.0 sce, 2018, 100 de mii de km Mulțumesc anticipat.

  • #2
    Salut,
    Pompa spalator lichid parbriz este ”deservita” de siguranta F15 =15A din cutia de sigurante habitaclu, vezi atasat schema electrica, locatia si mufa, procedura de demontare \montare si coduri OE, poate te ajuta (sau pe alti colegi).
    Attached Files

    Comment


    • #3
      LE: plus acestea:
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Șoareci, se verifică cu lanterna prin găurile de aerisire ale grilei de sub parbriz, dacă ajung 2 fire la vas, abia apoi verifici altceva.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          (eu de cate ori merg la parinti la plecare verific sa nu am vreo pisica bagata prin motor)

          Lasand gluma, faptul ca "... nemai aruncând lichid pe parbriz" (sau nu functioneaza pompa) poate avea mai multe cauze iar pentru rezolvarea problemei cred ca trebuie facute verificarile necesare "din aproape in aproape" ale circuitului incepand de la pompa.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google