Inlocuire bloc lumini

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inlocuire bloc lumini

    Se pare ca ma lasa blocul de lumini si caut sa cumpar unul nou. Problema este ca cel de origine (255401301R - cu claxon si proiectoare ceata) nu prea se mai gaseste si este si foarte scump (macar de ar fi mai bun asta cu codul nou, ca celalalt crapa la greu inca din garantie)!
    Ii rog pe cei care au trecut printr-o experienta similara sa-mi dea si mie un sfat daca cele after market, care sunt si mult mai ieftine, sunt perfect compatibile si merita o astfel de achizitie, sau mai bine dau o caruta de bani pe unul de origine?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Ia chinezăria la 80 lei. Nu e nicio diferență, ba dimpotrivă. Chinezii se laudă că le-au rezolvat problemele.https://utb-shop.ro/Bloc-lumini-cu-p...K61004/PD/4463

    Comment


    • #3
      Astăzi aştept şi eu să primesc chinezăria şi încerc să o montez. Doar că cel original al meu nu are şi claxon. O fi ok?

      Comment


      • #4
        Salutare - e destul de ușor de depanat, mai faci poate puțin cost saving daca te pricepi puțin - eu mi-am reparat claxonul după tutorialul din al doilea video... aveam firele sectionate, nu mai faceau contact...
        Toată chestia e sa înțelegeți toate plasticele alea cum vin caci trebe sa le imbinati la loc perfect - la mine la prima montare am ramas cu faza lunga aprinsa continuu ca un plastic din maneta nu l-am cuplat cum trebe peste altul responsabil cu contactul de faza lunga
        o maneta nou costa putin peste 400 ron si e foarte simplu de schimbat - 10 minute , 2 suruburi torx 20 si 2 torx 10


        Oprava zlomeného drátu k tlačítku troubení Dácie Logan. (Rozdělával jsem to poprvé , tak jsem se zpočátku chybně díval ze strany kontaktů)Po kompletaci je tř...
        RTFM

        Comment


        • #5
          Cu mentiunea ca trebuie acelasi gen de fir pentru claxon, altfel il vei repara din nou peste luni sau maxim un an( asa am patit eu). Pentru ca nu am gasit l-am inadit pe cel existent in partea care se lipeste de blocul de lumini. Tine la fel de mult ca cel original. Pentru dezlipire in partea cu maneta se foloseste un ac de siringa mai bine(farmacii veterinare).

          Comment


          • #6
            eu zic ca e mai bine sa il inlocuiesti caci cel original e de rahat de-aia se sectioneaza ca e rigid... eu am pus unul cu aceiasi sectiune dar mai flexibi si ca sa ai acces mai bine pentru lipitura tre sa desfaci si celalat capac de plastic ca in video 2
            RTFM

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google