Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se zice cam asa:
    "Garantie 3 ani sau 100.000 km."
    "Garantie 5 ani sau 200.000km."
    etc.
    Garantia standard este de 3 ani sau 100.000 dar la mine a obtinut 4 ani sau 120.000km.
    Am corectat eu unde era neintelegerea.
    Cum ramane cu garantia daca faci 120.000 de km in 15 ani? sau cum zice tipicarul mai sus.
    Last edited by Fanez; 1 April 2017, 00:00.

    Comment


    • Formularea este consacrata: un anumit interval de timp sau un anumit rulaj, finalizarea garantiei fiind marcata de intervalul care se consuma primul.
      Deci garantie standard de 3ani sau 100000km inseamna ca ai garantie 3 ani daca in acestia nu atingi 100000km. Daca faci 45000km /an atunci nu mai poti beneficia de 3 ani garantie, ci garantia va tine pana cand vei ajunge la 100000km, adica 2 ani si un pic.
      Last edited by tipicarul; 1 April 2017, 00:46.
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • Unde scrie 5 ani sau 200k km pe site la Dacia?
        Eu am avut si 4 si 5 ani, ambele cu limita la 120k km.
        200k km nu exista!
        Silviu, chiar daca dai 14k euro pe un Logan, ceea ce mi se pare nebunie curata, n-o sa-ti dea aia garantie juma' de meleon de km ca asa vrei tu. Nu e chiar ca la piatza...
        Keep walking...

        Comment


        • Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

          Aia cu garantie de 4 ani obtinuta la dealer e vrajeala,standard e de 3 ani sau 100000 km in aceasta perioada.restul se suna la VC si se face extenso.mai lasati-ne,asa era inainte cand dealerul acea posibilitatea de a face contractele de extenso.acum nu mai fac ei,am achizitionat 2 Dacia in 2016 si 2017,plus cea si 2010.

          Comment


          • Dacia extenso, acoperă anumite repere de la masina, gen motor, cutie, la automata posibil și ambreajul, AC, bucsaraie, pivoti, bielete, caseta de direcție, și alte mărunțișuri. Amortizoarele ies din garanție la 50000 km.

            Comment


            • ar trebui sa se poata cumpara masina si fara garantie cu reducerea corespunzatoare de pret la achizitie, multi ar fi interesati

              Comment


              • Da,dar sunt obligati sa ofere garantie potrivit normelor europene.

                Comment


                • Originally posted by jonnie007 View Post
                  Unde scrie 5 ani sau 200k km pe site la Dacia?
                  Eu am avut si 4 si 5 ani, ambele cu limita la 120k km.
                  200k km nu exista!
                  Silviu, chiar daca dai 14k euro pe un Logan, ceea ce mi se pare nebunie curata, n-o sa-ti dea aia garantie juma' de meleon de km ca asa vrei tu. Nu e chiar ca la piatza...
                  Am gresit eu folosind `si` in loc de `sau`. Garantiile auto se exprima in ani sau limita de km. Pe site-ul Dacia gasesti la Extenso `24 luni sau 200.000km` (adica 24 luni in plus fata de standard)

                  Google -> search('dacia extenso') -> click primul link -> click pe `Dacia Extenso` si ai sa vezi ca exista.

                  Referitor la `nebunia curata`, am studiat piata inainte, 3 alte marci diferite (dar am luat in calcul toate aspectele nu doar cele legate strict de costul de achizitie si dotari) si in bugetul alocat doar Dacia Logan MCV s-a incadrat (chiar cu o economisire de 1000euro). Am vrut neaparat break (cu un volum ok de portbagaj), minim A/C automat si sa fie noua. Deci de aici `nebunia curata`.

                  ~~~~

                  @meticulosul, ar fi a treia Dacia pe care o cumpar, direct din fabrica, cu Extenso primit bonus (2007, 2015 si 2017).
                  Niciodata concesionarul nu a facut contractul Extenso. Reducerea pentru Extenso apare pe factura cum apar si celelalte reduceri comerciale aplicate, daca este cazul.

                  Daca tu nu ai avut parte de o astfel de oferta nu inseamna ca nu exista. De regula se ofera aceste extensii cand cumperi echiparile de top dar depinde si de perioada promotionala.

                  ~~~~

                  @anton.dan, nu poti sa vinzi un produs fara garantie din doua cauze: legislatie si responsabilitatea ta ca producator fata de client si de imaginea marcii (chiar daca suna pompos aceste lucruri sunt luate in calcul).
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • facem o hirtie la notariat sa iau masina noua mai ieftin fara garantie si fara pretentii dupe aia
                    asa merge ?

                    Comment


                    • @Silviu diferenta dintre masinile noastre este ca a ta e cu Easy-r si culoare,diferenta de pret este ca tu dai vreo 14100 si eu am dat 12640(prestige 1.5 dCi 90 cp presuri interior aparatori noroi tavita portbagaj taxa nr rosii si pachetul securitate incluse in pret)la tine 500 cutia +300 culoarea si tot nu fac 14100 asa ca mai incet cu promotiile cu extenso.extenso am primit "oferta" cu 890 lei pana la 5 ani sau 130000 km vezi cateva calcule si mai vorbim

                      Comment


                      • @meticulosul, hai sa te lamuresc ca se pare ca esti in eroare dar totusi insisti ca tu ai dreptate.

                        Conform bonului de comanda masina mea costa asa:

                        1. Dacia Logan MCV Prestige2 1.5 90CP Easy-R -- 13600 Euro
                        2. Culoare: Brun Vison -- 300 Euro
                        3. Optionale -- 950 Euro
                        4. Accesorii (covorase si pachetul securitate) -- 70 Euro
                        -------
                        5. Reducere comerciala: -900 Euro

                        Total: 14020 Euro.

                        Nu stiu daca sunt la fel masinile nostre dar atat costa a mea.

                        In plus am si Dacia Extenso - 4 ani sau 120.000km, ce nu apare pe bonul de comanda dar o sa apara pe factura finala (asa s-a intamplat in 2007 si in 2015).

                        Eu am terminat pe subiectul asta ca nu are sens sa justific fiecare amanunt pe care tu nu-l crezi asa ca nu ai tu chef si in plus suntem deja off-topic.

                        PS

                        Vezi ca nu exista 5 ani sau 130.000km ci doar `sau 120.000km`
                        Last edited by Silviu; 1 April 2017, 23:35.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • La mine nu apar covorasele pe bonul de comanda!
                          In schimb dealerul mi-a zis ca in acel pret imi da alarma si covorase.
                          Numerele rosii si RCA-ul zicea ca pot sa ma ocup eu sa le obtin, daca nu imi convine pretul pe care il cer ei. Numerele rosii costa 100 lei, la ei!
                          Reducerea aia de 900 euro vad ca este aceeasi pentru toata lumea!
                          Last edited by tipicarul; 1 April 2017, 23:56.
                          „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                          Comment


                          • Am inteles ca primesc reducerea cei ce au un Logan in dotare si difera in functie de nivelul de echipare. La MCV doar Prestige are 900Euro (cel putin asa mi s-a spus).
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Deci e pentru toata lumea cu MCV Prestige.
                              Si fidela Dacia. Si pe mine m-a intrebat daca am Dacia si i-am spus ca am Dacia 1300 frantuzeasca!

                              S-a uitat lung, dupa care i- am zis ca am Renault Laguna 1 si s- a linistit!
                              Last edited by tipicarul; 2 April 2017, 00:08.
                              „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                              Comment


                              • Da,dar cred ca trebuie sa fie si diesel!nu mai tin minte acest aspect!@silviu si inteles totul pe dos!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google