Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred ca are importanta culoarea, tipul (Logan, MCV, Sandero)....conteaza motorizarea.

    Al dracu' motor....un cilindru in minus fata de Honda Hornet si lipsa vreo 10 cai ))

    Comment


    • Originally posted by tipicarul View Post
      [...] cui ii mai pasa daca aia de la taxe si impozite o sa perceapa amenda pentru depasirea termenului de 30 zile? [...]
      Poti pana la 90 zile sa circuli cu numerele provizorii si in situatii exceptionale se mai pot acorda zile in plus.

      Singurul inconvenient, in cazul tau, il reprezinta prelungirea numerelor rosii actuale (care defapt inseamna un set nou si o autorizatie noua).

      Vorbeste la concesionar sa-ti mai dea inca un set de numere rosii pana rezolva problema.

      Eu am numerele rosii primite pe 90 de zile.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        ...
        Vorbeste la concesionar sa-ti mai dea inca un set de numere rosii pana rezolva problema.
        Foarte buna ideea! Mi-a zis ca vineri se rezolva... daca nu rezolva, o sa-i cer alta/prelungirea autorizatie(i) provizorie de circulatie.

        Iar pentru respectarea termenului de 30 zile referitor la luarea in evidenta la taxe si impozite, a zis ca poate elibera un alt PV de livrare cu o data mai recenta!
        Last edited by tipicarul; 3 May 2017, 14:43.
        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

        Comment


        • Prelungirea nu se poate face (vezi pe autorizatie daca dupa `Aeasta autorizatie este valabila .... zile` nu apare o steluta, si ca nota de subsol e trecut `Nu se prelungeste valabilitatea`; depinde ce tip de autorizatie ai) dar iti pot da inca un set nou (gratis ca doar e vina lor in comun cu Dacia).

          Iar pentru respectarea termenului de 30 zile referitor la luarea in evidenta la taxe si impozite, a zis ca poate elibera un alt PV de livrare cu o data mai recenta!
          Oricum primaria nu are cum sa afle cand ai intrat in posesia masinii deoarece singurul loc unde apare o astfel de data este doar carnetul de garantie (unde ai semnat ca ai primit-o). Nu o sa te penalizeze nimeni daca intarzii cateva zile peste (desi declaratia de luare in evidenta poti sa o depui si fara copie de CIV, eu in TM o pot depunde online din portalul Primariei/Directia Fiscala, unde am cont verificat, si nu-mi cere alte documente sa atasez).
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Din pacate apartin de cea mai pacatoasa/retrograda primarie din Bucuresti, cea a sectorului 5, unde inca exista reminiscente ale fostei guvernari vanghelie!
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • În noul My Dacia este cuprins tot istoricul mașinii din service, inclusiv repere înlocuite pe garantie.

              Comment


              • Deja m-am speriat
                Momentan am aproape 23 000 km, deci prin septembrie as ajunge la maxim 27-28 000 km. Dar tot voi schimba tot ce scrie acolo.
                Attached Files

                Comment


                • Salut

                  Eu vreau sa cumpăr o Dacia Logan prin programul Rabla. Azi am depus ceea ce trebuie la dealer pt a accesa programul, dar surpriză: Nu au motoare de 0.9 TCe. În toamnă cel mai devreme! Mă atenționase el că este posibil să dureze din această cauză.
                  Totusi dealerul mi-a găsit o variantă a ceea ce doream eu, doar că nu este culoarea aleasă de mine, plus că această mașină este un fel de full-option de la ei( Prestige). Culoarea masinii este Brun vision.
                  Eu nu vroiam neapărat cruise control, cotieră,media nav, tapiterie DRP, camera spate, Seraha( ??) Securite Pack,etc. Eu alesesem Prestige "standard" +culoare metalizată.
                  Oricum mi-a făcut reducere zic eu, Ok, plus că va veni, eu așa sper și reducerea de la Rabla( el a zis că o prind).
                  Cum de sunt eu "norocos" de am prins oferta asta, să cumpăr un Prestige cu toate dotările, la un preț aproximativ de Laureate.
                  Am plecat de acasă acum câteva zile focusat pe Laureate, dar acolo mi-au oferit Prestige-ul la același preț.
                  Acum după ce am dus documentația, mi-a oferit Prestige-ul acesta așa zis full, cu vreo 200 euro mai scump față de ce alesesem eu.
                  Citind pe factură am aflat "norocul meu". Fabricație 2016( decembrie).
                  Am înțeles că a fost comandată de un client și acesta s-a răzgândit. Bănuiala mea fiind că a fost în showroom pentru prezentare. În showroom au altă culoare( culoarea specifică pe Acces). Oricum nu prea mă deranjează prea mult acest aspect, că a stat în showroom( Citeam pe un forum, cum unui tip,anul trecut, i-a ajuns mașina la reprezentanță, dar nu începuse tranșa 2 de rabla. El făcea haz de necaz și anume că tot orașul se va urca în mașina lui)
                  Ideea este că am tot auzit că nu au pe stoc, acum, aceste motoare, iar timpul de așteptare lung, plus programul Rabla, care cine știe dacă va fi suplimentat și cu cât( in contextul economic actual), plus reducerea celor. Teoretic aș putea ridica mașina oricând, problema fiind răspunsul băncii pentru o parte din bani, plus începerea programului Rabla. Am și achitat avansul, mai bine zis rezervarea.
                  Am mai citit că anumiți oameni cumpără mașini, să zicem de pe stocul vechi, pentru că au reduceri mai mari.
                  Mașina este modelul Facelift, are zero Km( probabil vreun 1km )
                  Ideea este că nu pot aștepta până-n toamnă și din alte di motive, decât cele care țin de Rabla sau reducere.
                  Scuze pentru postul meu mai lung! Și dacă aveți ceva păreri sfaturi, nu strică( Mașina "teoretic" este bătrână)
                  PS:Mai am un Matiz( fabricație decembrie 2000, inscrisă în februarie 2001, parcă, habar n-am pe unde mai este talonul)

                  Comment


                  • Si eu am de asteptat la fel de mult.

                    Ce stii de rabla? Oare va incepe săptămâna viitoare?

                    Comment


                    • Matyred ce anume ai depus la dealer pt Rabla ca eu nu am depus nimic deocamdata ? Dealerul mi a comunicat ca ma anunta.

                      Cat despre alegerea ta pt un Logan fabricat in 2016 eu as spune sa nu accepti. Eu am comandat luna trecuta Logan Prestige 0.9 tce cu culoarea dorita si mai intai am primit serie fictiva de caroserie iar saptamana aceasta am primit VIN si termenul de livrare. Initial asa mi s a comunicat si mie: ca doar in septembrie imi voi primi masina. Dar dupa un telefon la vocea clientului mi s a alocat VIN iar termenul de livrare a devenit iulie. As spune ca mai bine comanzi una noua chiar daca mai astepti cateva luni in plus.

                      Comment


                      • Eu sunt curios ce reducere ti-a oferit. E vorba de cea de 600 eur?
                        Maine sun și eu la vocea clientului sa îmi confirme termenul de luvrare. Oare ei pot oferi detalii și despre finantare rci?

                        Comment


                        • Da 600 euro. Asa apare pe factura. Si sper sa inceapa rabla cat mai repede ca sa rezolv hartiile pana vine masina

                          Comment


                          • Ok, deci ai renuntat la cei 2 ani extra garantie plus revizii gratuite.
                            Eu nu mai sper sa inceapa saptamana următoare insa poate din 15 sa putem incepe demersurile..

                            Comment


                            • Are reducere 600€ pentru ca este fabricata in 2016
                              Sunt asa numitele destocari
                              sigpic

                              Comment


                              • Am mai fost la alt dealer și a zis că mă anunță când începe programul si tot ce trebuie să fac, dar o să fie "cam complicat pentru duceam la rabla mașina unei rude", spusele dealerului . Am luat ofertă, etc. I-am zis că voi lua o parte din bani prin credit și am observat că nu prea îi convenea că nu fac prin RCI ( " Că este mai bine..!"). Mașina la care mă gândisem atunci era un Logan Plus. Am fost ferm convins că nu mă sună.
                                Am ajuns de la Plus la Laureate din cauza rudei care mi-a dat mașina pt Rabla. De la Laureate la Prestige am explicat mai sus !
                                Ca să revin: Programul din ce am auzit ar incepe pe 15 mai! Sunt deja mulți preînscriși și nu se știe dacă ajung la toți. Nu se știe sigur, chiar dacă guvernanții anunță că vor suplimenta, încă o tranșă, și asta dacă rămân bani de la electrice și hibride și oricum a doua tranșă va fi mult msi mică ca număr de vouchere, plys că se vor împarte cam în mod egal pe toată țara . "Ca să ajungă la toată lumea";)
                                Acum din ce am înțeles, este primul venit primul servit, depinde foarte mult cât de rapid este It-istul de la dealer pentru a introduce cât mai multe dosare în termen scurt.
                                Actele care le-am dus: Copii legalizate rabla( carte și talon- costă cam 25 lei amândouă), certificate de atestare fiscală de la impozite, pt propietar rabla și beneficiar( eu,), cost zero. Se ridică de la taxe și impozite de unde aparții. În teorie ți-l dă pe loc( legea spune 3 zile). Trebuie specificat pe el Programul Rabla sau PSIPAN 2017, altfel nu are valoare.Eu l-am luat pe loc după 2 ore la coadă. Marea majoritate erau acolo pentru rabla ( Eram al 27-lea, iar înaintea mea 70-80% erau pentru acesta). Pe acolo am mai schimbat vorbe cu unii, care erau trimisi de dealeri pentru a-și pregătii actele. Cam toți erau focusați pe Dacia ( Stepway,Duster, Logan). Chiar unul îmi zicea că dealerul lui l-a anunțat că nu are variantă motor decât 1.0 benzină sau 1,5 dci. Eu atunci, am avut o revelație aducându-mi aminte ce spusese dealerul meu la prima discutie când mă atenționase că va fi o "problemă" găsirea motorului respectiv, încă de la primele discuții.
                                Motorul respectiv va fi adus prin toamnă, pentru că am văzut curtea plină de Loganuri albe, varianta Acces cu motor 1.0. Vor întâi să scape de astea și de aceea nu mai le fac pe alea.
                                Referitor la "mașină nouă"! Și aceea este tot nouă, doar că la fabricație va fi 2016 ( nu scrie pe talon decembrie), iar pe înmatriculare 2017. Ca dotari este super ok plătind pe ea în jur de 9000, în condițiile în care o mașina Laureate, fabricată în ianuarie februarie( sau atunci înscrisă atunci, nu mai țin minte,exact) cu ceva kilometrii( în jur de 3000,) se vinde cu vreo 10.500 de euro.
                                Oricum dacă banca nu mă ajuta acum cu ceva cașcaval, degeaba am plătit avansul( 5%).
                                Oricum viramentul restului de bani îi fac doar în momentul când văd mașina și tot ce scrie pe acte corespunde, indiferent că va fi asta sau alta. Cine știe poate aleg un Diesel, cam în aceeași, cu dotări mai puținr Nu prea pot aștepta câteva luni .Motive multiple, unele enumerate mai sus, altele nu le pot spune, doar atât ( 1 iulie ).
                                Oricum, Mulțumesc, pentru sfaturi și du-te peste dealer ca să pregătești actele pentru Rabla. Pentru că vei pierde o zi. Oricum după aceea se ocupă ei( Așa este la mine) A zis că mă sună cei de la Remat și vor venii acasă să-mi ridice rabla. Nu trebuie să mă duc eu la ei.
                                PS: 900 euro reducere

                                Originally posted by sebibv View Post
                                Ok, deci ai renuntat la cei 2 ani extra garantie plus revizii gratuite.
                                Eu nu mai sper sa inceapa saptamana următoare insa poate din 15 sa putem incepe demersurile..
                                Stai liniștit că nimic nu-i gratuit! Și acolo unde zic ei că este gratuit este o steluță ascunsă pe undeva. ;)
                                Începe de acum demersurile dacă vrei să prinzi. Mergi la dealer și lasă actele necesare din timp.

                                Originally posted by cyrusmddd View Post
                                Da 600 euro. Asa apare pe factura. Si sper sa inceapa rabla cat mai repede ca sa rezolv hartiile pana vine masina
                                Du-te cât mai repede cu actele pentru Rabla la dealer! Nu aștepta după el! Dacă tipul este bun va obține voucher! Am spus mai sus ce acte iți trebuiesc, pentru Rabla.

                                Originally posted by sebibv View Post
                                Oare ei pot oferi detalii și despre finantare rci?
                                Mulți se feresc RCI Leasing. Mai bine nevoi personale sau Prima Mașină( cartea mașinii va fi la bancă, iar creditul este garantat de stat, riscuri zero "tu"!). Sunt cam aceleași dobânzi, nu ești condiționat, de toate steluțele acelea( tot felul de chestii de plătit în plus), plus că vei fiTitular, nu Utilizator. Toate actele vor fi la tine.
                                Last edited by Matyred; 6 May 2017, 00:55. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google