Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc!
    Manualul recomanda ca in primii 1000km sa nu se depaseasca viteza de 130km/h, iar schimbarile sa se faca pana in 3000-3500rpm si ca ideal ar fi sa se pastreze acest regim pana la 3000km.
    1.0 la viteza de 100km/h deja are aproape 3500rpm, deci recomandarea cu vmax 130 cam pica.

    Comment


    • Desi nu sunt posesor de SCe si unii vor spune ca sunt off topic, da-mi voie sa te contrazic. La 100 km/h are 3250 rpm; 3500 rpm are la 110 km/h.

      Daca vrei sa faci un rodaj ca la carte, du-te de doua ori pana la Constanta pe A2 si mergi cu 90-100 km/h constant.

      Eu cum am luat masina din reprezentanta ( pe vremea mea - 2007) am mers pe A2 in stilul asta pana la 1000 km (vreo 4 seri la rand).

      Sigur... acum urmeaza sa apara cei care spun ca nu se mai face rodajul ca pe vremea batranei 1310.
      Last edited by vitriol; 31 May 2017, 21:57.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Pai... nu ma contrazici. Am spus aproape 3500, 3250 e destul de aproape de 3500.

        Cu mersul la CT, cam greu, am o fetita de 1 an (si 2 luni) careia nu prea ii place in masina, iar daca plec singur ma bate nevasta-mea. )
        Oricum, zilele urmatoare am treaba la Calarasi, trebuie sa mai ajung si pe la Ploiesti, deci usor-usor se aduna ceva km.

        Comment


        • Pentru diferenta aia de 250 rpm la 100 km/h, intre 1.2 16v si 1.0 12v, unii colegi de forum considera aproape imposibil mersul in afara orasului cu acest motor care are aproape 4 cilindri.
          Last edited by vitriol; 31 May 2017, 23:00.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Cam nasoală treaba asta cu rodajul! Presupun că și la 0.9 sunt aceleași condiții! Dar asta este, trebuie să avem un pic de grijă și de motor! ÃŽntr-un fel este bine pt că astfel nu vom consuma mai multă benzină! Mă gândisem la treaba asta cu autostrada, dar mai bine mă duc bătrânește(80-90, deși îmi va fi un pic cam greu , mai ales dacă intrii in depășire) până la țară și-n înapoi în fiecare weekend, iar când se fac km o voi călării un pic să văd la cât ajunge vitezometru. Nu ar fi prima mașină la aș ajunge cu pedala la podea. Pe distanțe scurte, bineînțeles.
            Știu că la Daciile vechi( din 95-2000) trebuia schimbat uleiul pe la 1000km.
            Săptămâna trecută, parcul dealerului era aproape plin cu Logan-uri albe( din ce am văzut, eu varianta Acces,presupun că aveau 1.0), azi cred că mai sunt 1 sfert din ce era. Cred că la Rabla asta au fost cele mai vândute. Pentru persoanele respective, care au cumpărat, perioada de așteptare a fost extrem de scurtă și nu câteva luni! Ei nu au aceeași părere ca marea majoritate despre acest forum despre durata livrărilor.
            Last edited by Matyred; 31 May 2017, 23:26.

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              Desi nu sunt posesor de SCe si unii vor spune ca sunt off topic, da-mi voie sa te contrazic. La 100 km/h are 3250 rpm; 3500 rpm are la 110 km/h.
              Nu ai specificat în ce treaptă, cel mai probabil în treapta IV, că dacă era a V-a tabelul (turație viteză în ultima treaptă) e încă valabil



              Care are chef poate căuta:

              SCe JH3 371
              TCe JH3 336 (indiferent Euro5, Euro6, ph1 sau ph2)
              D4F JH3 090 (ph1 euro5), JH3 360 (ph1 euro6)
              k9k612 JR5 336 (euro5)
              k9k626 JR5 336 (euro6)

              Suffix First Second Third Fourth Fifth Reverse gear Final drive Tachometer
              JH3-090 11/41 21/43 28/39 34/35 39/31 11/39 14/63 None
              JH3-360 11/41 21/43 28/39 34/35 39/31 11/39 14/63 None

              JH3-336 11/41 23/45 30/37 31/28 47/31 11/39 14/63 None

              JH3-371 11/41 23/45 30/37 31/28 47/31 11/39 14/63 None

              JR5-336 11/41 23/45 30/37 31/28 47/31 11/39 18/57 None
              Last edited by t0rquemada; 1 June 2017, 00:05.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • 190 cu 1.2? permite.mi sa

                Comment


                • Originally posted by t0rquemada View Post
                  Nu ai specificat în ce treaptă, cel mai probabil în treapta IV, că dacă era a V-a tabelul (turație viteză în ultima treaptă) e încă valabil
                  Cu treapta a I-a.

                  Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Cutiile 336(TCe) și 371(SCe) sunt asemănătoare (asta ca să nu zic identice), TCe cu a IVa la 90 are 3000rpm, deci turațiile din clipul asta aplică și la SCe

                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Mai scoate capul din Dialogys/manualul de reparatii si uita-te sa vezi ca SCe cu treapta a V-a are 3250 RPM la 100 km/h, iar TCe la turatia aia are 130 km/h.
                      Attached Files
                      Last edited by vitriol; 1 June 2017, 09:19.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post

                        Daca vrei sa faci un rodaj ca la carte, du-te de doua ori pana la Constanta pe A2 si mergi cu 90-100 km/h constant.

                        Eu cum am luat masina din reprezentanta ( pe vremea mea - 2007) am mers pe A2 in stilul asta pana la 1000 km (vreo 4 seri la rand).

                        Sigur... acum urmeaza sa apara cei care spun ca nu se mai face rodajul ca pe vremea batranei 1310.
                        Rodajul NU este recomandat sa se faca la viteza/turatie/sarcina constanta. Recomandat este ca motorul sa treaca prin variatii de turatie / sarcina / temperatura, sa mergi 1000 de km pe autostrada la aceeasi viteza NU este deloc ideal pentru perioada de rodaj.
                        sigpic

                        Comment


                        • Cum spunea Ilie Moromete: pe ce te bazezi?
                          Care-i explicatia tehnica?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Pe cei 6 ani de studii in inginerie auto, continuati cu job in domeniu si studiu efectuat in timpul liber.

                            Uite un articol care ofera explicatii elementare, usor de digerat.



                            the owner’s manual suggests spending the first 1,000 kilometres being careful not to race the engine, to keep your engine revs between 2,000 and 4,000, and to avoid travelling at a single speed or RPM for prolonged periods since varying engine speeds are vital to proper break-in as they expose internal parts to a wider range of heat, pressures and stress.
                            Changing engine speed and load during break in encourages the piston rings to move slightly, which helps creates a more uniform wear surface between the ring and cylinder wall.

                            That’s exactly why many break in procedures recommend against using cruise control, or a constant engine speed, during break in.
                            For those first 805 km, things are painful. There’s no full throttle, no exceeding of 4,000 RPM and no use of cruise control. Owners are also advised not to let the engine ‘lug’ by allowing it to pull the car from very low revs.
                            One of the most complicated break-in procedures you’ll likely find on the road today belongs to the new BMW M3 and M4.

                            Up to 2,000 kilometres, these machines require drivers to drive at varying engine and road speeds, and not to exceed 5,500 rpm.

                            Nothing too serious here, but here’s the kicker: at 2,000 kilometres, the vehicle needs to visit its dealership for a comprehensive inspection, a change of engine oil, differential and transmission fluids, and to have a confirmation plugged into its computer by a technician that the post break-in service at 2,000 kilometres has been performed.

                            Only after this electronic confirmation is uploaded into the car is break-in complete, which unlocks full engine power, use of the launch-control function, and the like.
                            Last edited by LifeDrainerRO; 1 June 2017, 11:24.
                            sigpic

                            Comment


                            • Nu stiu engleza. Fa-mi, te rog, un rezumat cu cuvintele tale.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Rezumate faceam prin clasa a 8-a, daca nu stii engleza poti sa folosesti cu incredere google translate. Nu o sa stau acum sa explic teoria chibritului, eu ti-am dat o informatie, ti-am si probat-o cu ceva basic (nu are rost sa intram in studiul materialelor si procese / analiza motoarelor cu ardere interna). Daca vrei sa citesti / intelegi / ma crezi sau nu, pentru mine e acelasi lucru. Succes.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google