Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Era un nene, mai demult, cu o freza ciudata, si dupa ce s-a gandit el asa, a zis ca E=mc2; mai zicea ca dacă nu poţi explica ceva unui copil de şase ani, atunci nici tu nu ai înţeles.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Am explicat ca pentru un copil de 6 ani doar ca tu ai venit cu o replica de 4 ani, "nu stiu engleza" (desi vad ca ai o semnatura in engleza). Solutia este www.google.com, sa traduci. Explicatie foarte tehnica nu pot sa iti dau daca tu nu esti inginer de profesie, este pierdere de timp si nu asta este obiectul forumului si nici punctul de plecare al conversatiei - doar ti-am spus ca NU este ok ce ai recomandat tu. Cat crezu tu ca am inteles eu...ma lasa rece.

      PS - ecuatia completa este E2 = (mc2)2 + (pc)2 - daca tot ai adus-o in discutie.

      PS2 - este ultimul reply referitor la aceasta discutie pe care ti-l dau.
      Last edited by LifeDrainerRO; 1 June 2017, 11:47.
      sigpic

      Comment


      • Atunci bine...
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Originally posted by LifeDrainerRO View Post
          Rodajul NU este recomandat sa se faca la viteza/turatie/sarcina constanta. Recomandat este ca motorul sa treaca prin variatii de turatie / sarcina / temperatura, sa mergi 1000 de km pe autostrada la aceeasi viteza NU este deloc ideal pentru perioada de rodaj.
          Cat se poate de corect!
          Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            Mai scoate capul din Dialogys/manualul de reparatii si uita-te sa vezi ca SCe cu treapta a V-a are 3250 RPM la 100 km/h, iar TCe la turatia aia are 130 km/h.
            Dacă tot vrei că ne jucăm pe date din poze:

            prima(TCe pe ECO) are 3250rpm @ 126Km/H
            a doua(SCe) are 3200rpm @ 96Km/H

            Mai aruncă și tu un ochi pe fișele tehnice disponibile la dealer, mai ridică o capotă(seria/indicele cutiei e pe un sticker cât china)
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Nu stiu unde vezi tu 126 si 96 in pozele puse de mine. Eu vad 130 si 100...

              Cat despre deschis capota si citit stikerele cat China, la ce m-ar ajuta? In cazul tau, care le-ai citit, ti-a dat ca transmisiile de pe TCe si SCe ar fi identice...
              Last edited by vitriol; 1 June 2017, 13:54.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Cred ca se refera la viteza reala (de pe GPS).

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Nu stiu unde vezi tu 126 si 96 in pozele puse de mine. Eu vad 130 si 100...
                  Viteza reala, atat pe GPS, cat si pe media nav (functie activata de torq si care ia datele din sistemele masinii) este mai mica cu 4 km decat cea afisata pe bord. Ai 100 km/h in bord, real ai 96 km/h.

                  Comment


                  • Mda, ma rog... Cand o sa aiba toata lumea GPS in locul ceasurilor de bord, vom discuta despre viteza reala. Pana atunci... nu.
                    Ideea era alta. Am pus pozele alea ca sa-i arat lui Madalin ca nu e chiar asa cum zice el mai jos.

                    Originally posted by t0rquemada View Post
                    Cutiile 336(TCe) și 371(SCe) sunt asemănătoare (asta ca să nu zic identice), TCe cu a IVa la 90 are 3000rpm, deci turațiile din clipul asta aplică și la SCe
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Probabil tr4 la tCe seamana cu tr5 la sce
                      Se scade 5 km\h din viteza de pe ceas si cam aia este viteza reala
                      sigpic

                      Comment


                      • Depinde si de ce roti ai, la mine viteza indicata in bord este cu 2 km/h mai mare ca pe gps, asa ca nu trebuie sa generalizati pt ca uite vine cneva si va poate contrazice lejer

                        Comment


                        • Sper sa nu fie cu suparare ca intreb aici: 1.computerul de bord de la versiunile sub Laureat poate fi setat sa arate informatiile pe care le indica la versiunile superioare (Laureat si Prestige)? Adica daca la Logan 1 maneta era diferita, aacum vad ca pe toate versiunile este aceeasi maneta cu buton in capat dar functiile afisate sunt mai putine la Ambiance.
                          2. oglinzile manuale pot fi transformate in electrice, cu ce pret
                          3.la Ambiance (in speta versiunea Plus) radioul este cu 2 boxe, mai pot fi adaugate doua sau trebuie schimbata unitatea cu totul?
                          Presupun ca, colegul torquemada are niste raspunsuri pregatite..
                          Multumesc anticipat.

                          Comment


                          • Mergi la un meşter care te rezolvă cu tot ce ai spus mai sus.
                            CB activare toate funcţiile e chiar uşor, poate toată lumea, nu trebuie cine ştie ce scule speciale, merg alea banale.

                            Comment


                            • Originally posted by alinn28 View Post
                              Depinde si de ce roti ai, la mine viteza indicata in bord este cu 2 km/h mai mare ca pe gps, asa ca nu trebuie sa generalizati pt ca uite vine cneva si va poate contrazice lejer


                              Vorbim de roti care au fost montate de fabrica
                              Iar viteza reala nu o iei dupa GPS ci direct din ecu masinii.
                              sigpic

                              Comment


                              • Direct din fabrica vorbesc si eu, doar ca sunt pe 16".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google