Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sadicu, ai perfecta dreptate. Dar stii, eu nu fac, tu nu faci....nimic. E o vorba: se zice ca somnul natiunii naste monstrii. Pentru mine faptul este deja consumat. Pentru mine OPC-ul poate fi eventual o linistire si impacare sufleteasca. Pentru viitorii cumparatori, poate fi un pas inainte. Daca se poate de ce nu? Nu ma costa decat cateva cuvinte la tastatura si cateva documente scanate. Maxim 10 minute...Nu suport cand cineva isi bate joc de mine pe banii mei, pe timpul si nervii mei. 5 luni term3n de livrare in conditiile in care mi s-au promis 2 mie mi se pare bataie de joc. Masina mea trebuia sa aiba deja vechime o luna...

    Comment


    • Posibil ca fabrica sa se inchida pe 4 (vinerea)...nu pe 1 august (martea). De asta iti iese tie pe 2 august.
      @Sfet tie cand ti-au spus ca o sa primesti masina? Ca treubuia la cateva zile sa-ti comunice termenul de livrare...sau chiar la semnarea antecontractului (plata avansului)

      Comment


      • Mie personal nu mi-au comunicat data de livrare a masinii, nici pe mail, nici telefonic. Am fost cand a inceput programul rabla sa ducem actele pentru dosar si am aflat atunci ca masina era la ei de o saptamana aproape. OffTopic: coleg de munca care si-a cumparat Skoda Octavia, termen de livrare daca voia sa-si configureze el masina: 6 luni, asa ca si-a luat una de pe stoc si i-a venit in 2 saptamani cu o configuratie asemanatoare.

        Comment


        • Salutare! Eu in aprilie am platit avansul si inca astept. Se poate ca saptamana aceasta sau cea viitoare sa soseasca si bolidul.

          Comment


          • Originally posted by Sfet View Post
            Conform VC , masina iese din fabricatie pe 2 august.
            Din ce stiu eu in August uzina lucreaza doar intr-un singur schimb..nu se inchide de tot. Posibil sa ma insel dar asa am inteles.


            Sent from my SM-A510F using Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              De asta iti iese tie pe 2 august.
              Tinand cont ca sunt 21 de zile de concediu de odihna, probabil in 3 august vor intra in concediu (cam asa au intrat in fiecare an).
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • @ladislau primii 100 km i-am facut pe langa brasov, spre codlea...bod...ocolitoare
                Apoi am facut und rum spre padurea bogatii...usurel asa...chiar daca uneori ami incurcam circulatia.
                Acum am vreo 250. O a ma duc in weekend cred spre buzau...o duc pe predeal. Si pe cea de 1.4 am dus-o cihiar primul drum pe Predeal. N-am ce sa-i fac..cred ca mai bine asa decat omorata prin oras, in coloana. O plimb si pe acolo...iar apoidupa ce depasesc 1000 de km voi continua cu mersul usurel....macar pana la 2000....

                Comment


                • Blovan, istoria mea e simpla. Pe 11 04. am platit avansul cu promisiunea dealerului de a fi livrata cel tarziu pe 11.06. Pe bonul de xomanda scrie ca termenul de livrare va fi comunicat in scris in maxim 20 de zile de la data platii avansului. Au trecut, iata, 3 luni si nu mi a fost comunicat nici un termen. Termenul initial aflat de la VC a fost 15.09, mai nou se pare ca ar fi 17.08. Cam asta este...

                  Comment


                  • Stai linistit ca e o moda sa nu dea termenul de livrare in scris.
                    Eu ma declar multumit. Dupa plata avansului au zis luna septembrie....am facut tambalau...si se pare ca avut efect...

                    Stiu ca esti frustrat, nervos si ofticat, insa nu stiu cum ti-am putea "alina" suferinta.

                    venind de pe 1.4 fara aer...mi se pare mana cereasca acest prestige cu clima .

                    Intrebam ma demult daca sa iau cu clima vs media nav....clar clima...

                    Comment


                    • Sfet, ai dreptate sa faci ceva decat deloc, insa ar trebui sa fie ceva mai mult, de exemplu in baza faptului ca scrie alb pe negru ca in 20 de zile de la plata avansului trebuie sa iti comunice un termen sa poti sa renunti la masina si sa-ti primesti banii inapoi. Stiu ca nu e ceea ce iti doresti daaaaar poate daca mai multi ar face asa i-ar frige la buzunar si s-ar indrepta. Si poate,ca sa nu ramana cu masina pe stoc propun si o negociere, fie discount fie vin cu un termen mai mult decat rezonabil pentru tine. Altfel o amenda de la PC de 500-1000 de lei (daca o fi si aia) e fix nimic pentru ei.
                      Nu-mi aduc aminte daca ai zis dar la ce dealer ai comandat? Ei ar trebui sa poata sa puna presiune si sa iti rezolve situatia. Ei ar trebui sa intervina pentru tine ca tu pana la urma cu ei ai discutat. Conteaza si cine te "reprezinta". Eu la Meridian nu am ce le reprosa, in afara de niste proceduri intarzaiate(vreo 10 zile). Ce vreau sa spun e ca nu cred ca Dacia isi permite sa-si bata joc de clientii dealerilor mari. Cred...

                      Comment


                      • Sadicu...crezi. Exact la Meridian am comanda. Exact dealerul Meridian mi a confirmat ca nu se va alege praful de concediul meu. Marele Meridian. Vad ca la Brasov a ajuns mult mai repede. Bravo lor. Stiu sa si vanda marfa.

                        Sebi, am depasit stadiul frustrarii si al nervilor. M am resemnat insa ramane dezamagirea pentru primul Logan din viata mea. Sper sa nu regret alegerea facuta.
                        Last edited by Sfet; 6 July 2017, 23:23.

                        Comment


                        • Originally posted by Sfet View Post
                          Sadicu...crezi. Exact la Meridian am comanda. Exact dealerul Meridian mi a confirmat ca nu se va alege praful de concediul meu. Marele Meridian. Vad ca la Brasov a ajuns mult mai repede. Bravo lor. Stiu sa si vanda marfa.

                          Sebi, am depasit stadiul frustrarii si al nervilor. M am resemnat insa ramane dezamagirea pentru primul Logan din viata mea. Sper sa nu regret alegerea facuta.
                          De curiozitate care Meridian? Cand le-ai facut scandal ce au zis?

                          Comment


                          • Sud. Baiatul e ok. Am avut tentativa de a ma lua de el, dar mi a trecut. Efectiv nu cred ca are ce face. Planificarea livrarii o face Dacia. A zis ca nu poate face nimic pentru ca nu depinde absolut cu nimic de el. Nu stiu de ce, dar mi s a parut sincer.

                            Comment


                            • Ma bag si eu in discutia voastra.
                              @Sfet, sunt cateva lucruri de stiut. Ai luat masina cu Rabla? Daca da, cu rabla ta sau cu una adusa de dealer fara sa stii nimic despre ea?
                              Responsabilitatea inscrierii in program apartine in totalitate dealerului. Daca el face si cea mai mica greseala la eliberarea "Notei de acceptare", dosarul odata ajuns la Dacia oricum este puricat din scoarta in scoarta pentru a nu fi nicio eroare, pentru ca altfel nu-si iau banii de la stat. Uneori comercialul blocheaza o livrare pentru remedierea eventualelor erori. Daca aceste erori nu pot fi reparate, masina o vei primi pana la urma urmand ca Dacia sa suporte prima de casare. Eu nu spun ca tu esti in asemenea situatie, spun doar ca este posibil. La jumatatea lui martie, termenul de livrare la 0,9 TCe era de 3 luni, apoi in aprilie si mai s-a marit pana in septembrie. La Diesel este cu maxim o luna mai repede. La oferta lor pentru Plus livrarile sunt mult mai rapide.
                              Spunea cineva ca a facut scandal si a primit masina mai repede. Eu cred ca nu este deloc asa. Nu se da peste cap un proces de fabricatie si o programare a transportului pentru o singura masina. A avut pur si simplu noroc ca masina lui nu a asteptat prea mult la livrare. Vedeti ca pe factura finala scrie clar data fabricatiei. A mea a asteptat 10 zile sa fie transportata.

                              Comment


                              • Ganditi-va si voi: X clienti vin cu rugamintea/insistenta/pusi pe scandal ca masina lor sa fie gata cat mai repede sau pentru a primi un termen de livrare cat mai rapid. Cum sa procedeze dealer-ul pentru ca toti cei X clienti sa primeasca masina cat mai repede? Acest lucru nu tine de dealer, ci de Dacia si de capacitatea ei de productie, cum este si normal. Acelea sunt termenele de livrare, asta este. Macar sa va spuna de la inceput ca veti primi masina peste 5 luni, asa stiti si voi ce aveti de facut. Daca nu, luati ceva de pe stoc si ati scapat de perioada aceea lunga de asteptare.
                                Last edited by Crs. Sandel; 7 July 2017, 11:56.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google