Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un mic Off topic
    Duster 2 - 2018
    https://www.youtube.com/watch?v=LToe2O6SKt8

    si noua consola in atas...
    Attached Files

    Comment


    • Bine, bine
      cerere mare la 0.9 TCe, dar la 1.0 SCe?
      Avans dat la mijlocul lui iunie pt. un MCV Plus cu 1.0 TCe si data fabricatiei este la sfarsitul lui septembrie. Deci livrarea probabil aproape spre mijlocul lui octomrie
      Si la asta e cerere? Mi-e greu sa cred ca se inghesuie vest si central europenii la el.

      Comment


      • Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

        @AdiR, în uzina nu exista linie separata de asamblare in functie de motorizari. Daca exportul are prioritate atunci comenzile interne sunt întârziate. Dar e din ciclul "doar daca...", adica facem presupuneri inutile.


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Originally posted by Silviu View Post
          @AdiR, în uzina nu exista linie separata de asamblare in functie de motorizari. Daca exportul are prioritate atunci comenzile interne sunt întârziate. Dar e din ciclul "doar daca...", adica facem presupuneri inutile.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Inseamna ca avem noroc cu fabrica din Tanger
          Altfel nu mai vedeam Dacie in RO. Plecau toate la export.

          Comment


          • Este o tampenie, o avem in gene noi romanii, sa ai pupam undeva pe straini. Adica e prioritar strainul, unde am inteles ca se vand si mai ieftin, presupun ca si calitatea lucrarii este superioara, si pe fratele tau romanul il lasi sa astepte si calitate proasta si mai scump ca deh e prost, este doar roman, nu ditamai STRAINUL.
            Si ne miram ca nu ne respecta nimeni.

            Comment


            • @C.Mike, nu este chiar așa. Este de înțeles dorința Dacia de a onora prioritar exportul. Piața de afară creează o oportunitate de expunere mai mare. Fiecare client extern care cumpără o Dacia, creează o expunere suplimentară mărcii. Vecinii văd mașina, se interesează și merge vorba din gură în gură.

              Invers, piața românească este stabilă. Cine vrea Dacia și-o cumpără pentru că știe ce face. Cine disprețuiește Dacia din motive de salam cu soia sau pentru că vrea >150CP cu care să nu aibă ce face pe șosele, nu va cumpăra Dacia indiferent de câte vede pe stradă.

              Comment


              • Nu stiu daca germanii, francezii, japonezii, coreenii etc, gandesc cum ai zis tu. Nu vad un german pus sa astepte 5 luni de catre ai lui, dupa o masina, ca deh trebuie sa cumpere prima data romanul deoarece se creaza oportunitati.

                Comment


                • @C.Mike, piata externa cumpara mai bine decat cea din Romania. Tu ce ai face in locul lor? Si eu as face la fel daca as fi factor de decizie la Dacia ...

                  Neamtul nu asteapta pentru ca piata lui e suficient de puternica incat sa cumpere mai multe masini decat altii din exterior (valabil pentru anumite marci). Dar si neamtul asteapta la anumite marci, daca vrea un model ce nu e pe stoc.

                  Nu e vorba de gandirea maselor aici ci de o strategie de vanzari in functie de specificatiile pietei. E simplu.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Ok am inteles, este simplu.
                    Cand nu esti afectat, cand nu esti tu in situatia respectiva, este foarte simplu.
                    Dureros pentru unii, simplu pentru altii.
                    Romanul este obisnuit sa astepte, unii au asteptat 7 ani dupa o Dacie, 5 luni este o nimica toata.

                    Cu asta am incheiat deja sunt
                    offtopic.

                    Comment


                    • @C.Mike, daca vrem sa fim subiectivi atunci asa e cum zici tu.

                      In schimb, romanului daca nu ii convine timpul de asteptare sa nu aleaga Dacia. Daca nu isi permite altceva atunci asteapta pentru ca astea sunt conditiile de livrare acum.


                      PS

                      Mie mi-au dat termen de livrare trei luni (inainte de programul rabla) si am acceptat.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Silviu, din pacate Mike are perfecta dreptate. Tu esti norocos ca ai un termen de livrare. Eu unul nu am. Nu mi a fost comunicat nici acum, dupa 5 luni. Am fost agatat si apoi plimbat prin termene. Nu este asta menyalitate romaneasca? La orice alt producator mergi vei avea termenul de livrate, mai scurt sau mai lung, pe contract. La Dacia eu nu l am avut...se pare ca nici altii nu il au.

                        Ca fapt divers, spune mi si mie cum "plateste"Dacia daca intarzie livrarea cu 5 luni. Oficial, prin contract eu nu am vazut asa ceva. Te poate duce si 2 ani pe diverse motive fara a plati un leu. Tipic romanesc...

                        Comment


                        • @Sfet, la tine nu stiu ce s-a intamplat. Esti caz special. Intr-adevar nu e normal ce se intampla in cazul tau.

                          Si totusi, inca nu ai termen de livrare?

                          Ai facut sesizare la ANPC? Macar din principiu pentru a lua atitudine.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Am facut si m am legat de termenul oficial inexistent si de necomunicarea in cele 20 de zile calendaristice. Am mai spus, eu mi am rezolvat oarecum problema prin compensari sau cel putin asta este promisiunea Dacia la solicitarea ANPC, dar nu este normala si corecta abordarea Dacia. Isi bate joc efectiv de clientii romani. Voi reveni cu amanunte dupa ridicarea masinii candva in septembrie...

                            Comment


                            • Sfet nu esti singurul patit.
                              Pe mine m-a sunat dealerul luni sa ma duc sa platesc factura de diferenta, deoarece joi, adica azi imi soseste masina.
                              Pe factura de diferenta observ ca nu se potriveste seria de sasiu cu cea de pe factura cu care am platit avansul.
                              Cer explicatii la Vc, care cand au auzit ce mi-a comunicat dealerul au spus ca este imposibil sa primesc masina joi, adica azi, deoarece masina iasa din fabrica doar pe 9-09.
                              Ma duc la dealer, care a fost sunat de catre VC si imi spune ca el are informatii ca joi, adica azi iasa masina din fabrica si o sa o primesc saptamana viitoare.
                              Eu primisem in prima faza termen dupa 18-09.
                              Deci care este adevarul ?
                              Care este termenul real ?
                              Doar timpul ne va raspunde la aceasta intrebare.
                              Pana atunci rabdare si mult stres, ca doar suntem romani si ne meritam soarta.

                              Comment


                              • Originally posted by Ion Galaion View Post
                                Ceva noutăți despre programul rabla?
                                Momentan nu avem nimic cert. Stim doar ca se vor suplimenta in luna septembrie.

                                Originally posted by Sfet View Post
                                Poate imi raspundeti mie primul domnule Parvu: comanda cu avans platit 11.04, minciuna livrare maxim 11.06, apoi 15.08, acum undeva septembrie la jumatate. Posibil... Cu certitudine peste 5 luni de la data avansului. Masina este achitata integral, motorizare 0.9 gpl. Sincer, chiar nu ii este rusine Daciei pentru aceste minciuni? Eu mi am rezolvat oarecum problema dar de ce va bateti joc dw cei ce au incredere in Dacia? Cu certitudine nu voi recomanda...
                                Buna ziua, spuneti-mi va rog la ce dealer ati facut comanda?

                                Originally posted by C.Mike View Post
                                Sfet nu esti singurul patit.
                                Pe mine m-a sunat dealerul luni sa ma duc sa platesc factura de diferenta, deoarece joi, adica azi imi soseste masina.
                                Pe factura de diferenta observ ca nu se potriveste seria de sasiu cu cea de pe factura cu care am platit avansul.
                                Cer explicatii la Vc, care cand au auzit ce mi-a comunicat dealerul au spus ca este imposibil sa primesc masina joi, adica azi, deoarece masina iasa din fabrica doar pe 9-09.
                                Ma duc la dealer, care a fost sunat de catre VC si imi spune ca el are informatii ca joi, adica azi iasa masina din fabrica si o sa o primesc saptamana viitoare.
                                Eu primisem in prima faza termen dupa 18-09.
                                Deci care este adevarul ?
                                Care este termenul real ?
                                Doar timpul ne va raspunde la aceasta intrebare.
                                Pana atunci rabdare si mult stres, ca doar suntem romani si ne meritam soarta.
                                Prima serie de caroserie incepea cu litera "F" ?
                                Interactive Design Lights & Sound <- click

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google