Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca idee avem in bord(turometru) un martor pentru TPMS (tire-pressure monitor system) dar se pare ca e inactiv.
    Last edited by Niki; 17 July 2014, 13:37.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Originally posted by mihai2991 View Post
      Salut,
      Pe 08.07.2014 am dat si eu comanda de un Logan Laureate 1.5dci 90CP, culoare bleu persan, pachet securite si garantie extinsa. Pret total 12208 euro, din care se va scade valoarea tichetului rabla.
      Termenul de livrare aproximativ comunicat de dealer este 20.09.2014.
      Si ca un bonus, pe bonul de comanda la optionale este trecut si sistem de monitorizare presiune pneuri. Nici dealerul nu stia prea multe, cica ar fi o optiune noua.
      Nu stiu daca am voie sa spun, comanda a fost data la Auto Cobalcescu.
      Salutare,

      M-am speriat de ce termene de livrare s-au dat aici.

      Inca de la inceput va spun ca nu vreau sa fac reclama la niciun dealer.

      La mine a fost super ok termenul de livrare. Mentionez ca nu am vrut alte optionale pe Logan decat vopseaua metalizata (Gris Platine). Poate daca doream Pachetul SL 10 Ani (limitator / regulator viteza + volan piele) termenul de livrare era mai lung.

      Pe la sfarsitul lunii Iunie 2014 am inceput sa solicit oferte pentru Logan 2 SL 10 Ani 1.5 dci la mai multi dealeri (Merdian, Serus, Cobalcescu, DacoServ etc. - toti din Bucuresti).

      Toti s-au miscat binisor, dar am inceput sa cer discount suplimentar fata de pretul de lista de 9.387 Euro, fara TVA. Toti acordau un -4%, adica 9.012(3) Euro. Cea mai buna oferta am primit-o de la Meridian Vest pentru 11.120 Euro (8.958 Euro, fara TVA), cu un discount suplimentar de cca. 50 euro, dar cei de aici mi s-au parut cam scarbosi si am ales intr-un final Serus pentru ca s-au prezentat mai "seriosi" din punctul meu de vedere (zilnic reveneau cu mail-uri pentru sanatate etc.).

      Pe 2.07.2014 am primit o oferta prefinala + simulare pt. leasing prin RCI. Ulterior, am cerut si oferta in care sa fie incluse service-ul pe perioada leasing-ului (4 ani) si inca un set de anvelope de vara si unul de iarna. Pe 3.07. am primit oferta finala cu care am fost de acord. Pe 04.07. s-a facut rezervarea pentru masina.

      Pe 16.07 am semnat actele dupa certuri cu astia de la Serus ca cica prima oferta a fost gresita si ca valoarea ratelor lunare nu ar include cele doua seturi de anvelope. In final, am vrut doar 1 set de anvelope de iarna in plus, am facut plata avansului tot pe 16.07, iar pe 18.07. am ridicat masina, care se afla la dealer inca din 17.07 (asa mi-au zis dar e posibil ca sa fi fost livrata mai inainte).

      Deci, de pe 04.07 pana pe 17.07 sunt 13 zile, de la comanda ferma pana la livrare.

      Probabil ca asa e cu SL 10 Ani. Au deja pre-fabricate cele 2.000 de modele scoase si in functie de optionalele fiecarui client realizeaza montajul la ele, sau aveau deja masina pe stoc (lucru imposibil intrucat am gasit niste etichete dupa livrare cu data de 08.07 - pe bara din spate si cu 11.07 pe bacheta din spate ?

      All the best!! si celor care asteapta livrarea le doreasc sa treaca timpul cat mai repede.
      Last edited by Niki; 28 July 2014, 21:42. Reason: cea

      Comment


      • Masina ai cumparat-o pe persoana juridica?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Da. Desi sunt PFA m-au asimilat ca PJ.

          Sper sa nu te gandesti ca am beneficat de un tratament preferential

          Comment


          • Ba da. Cei 4% discount sunt calculati din start pentru pj. Spun asta pentru ca cei care se gandesc sa-si cumpere o masina Dacia pe persoana fizica, sa nu aiba pretentii la vreun discount din partea dealer-ului.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Are dreptate Vitriol.A dat batranu" comanda la sf lui iunie de un sandero dar cand a fost de reduceri ceva,ciuciu!! Poate primim alarma cadou..Apropo,ca termen de livrare,15 septembrie...vopseaua e de vina pluus luna august,luna in care nu se produc masini la Mioveni.
              Last edited by micutzu666; 28 July 2014, 19:41.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Deci si la tine e destul de mare perioada de livrare. Chiar daca nu era Mioveniul in concediu in august tot atunci o livrau

                Daca se depaseste termenul de livrare sa te gândești sa ceri de la dealer si producator daune interese / penalitati de întârziere pe fiecare zi, pentru lipsa de folosinta.

                Sper sa nu fie cazul. Bat in lemn!

                Comment


                • 3 luni nu e mult.
                  In noiembrie 2012 pentru un Stepway Bleu d'azurite asteptai pana in aprilie2013.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Nici la McLaren P1 nu se asteapta atat.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Originally posted by t0rquemada View Post
                      3 luni nu e mult.
                      In noiembrie 2012 pentru un Stepway Bleu d'azurite asteptai pana in aprilie2013.
                      Pai sunt deja 5 luni pt. livrare. Înseamnă ca la acest capitol Dacia s-a aliniat cu ceilalti competitori.

                      Dar sincer acum, in 5 luni poate sa apara o oferta mult mai ok d.p.d.v. financiar, cu aceleasi optionale care anterior ar fi costat mai mult. Nu iti vine putin sa le asiguri stocul de carne in frigider pt. Craciun?

                      Comment


                      • Stepway -ul pe bleu mergea la export, pe gri il luam mai repede ianuarie 2013, asa ca in decembrie am luat Logan-ul (comandat in noiembrie), apoi in 2013 au marit pretul cu 200e.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Deci la tine a fost ok termenul de 2 luni pentru livrare. A sosit chiar de Craciun?

                          Comment


                          • Nu ai citit atent: comandata/platit avansul in 22noiembrie iar masina a venit in 28 de zile.(fabricata pe 12.12.2012)
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Ai dreptate. Nu am citit atent.

                              Comment


                              • Astazi am ridicat si eu masina in sfarsit. Logan MCV 0.9tce, comanda data pe 28 mai 2014, masina in parc la uzina pe 21.07.2014 dar livrare abia astazi la dealer.

                                Ca prima constatare: are HSA activat si arata numarul de kilometri pana la revizie: 20.000km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google