Ce Alarma Folositi/recomandati Pe Logan II ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    E o problema cu alarma montata la Dacia, interfereaza si de multe ori nu mere sau nu se armeaza. Am rrenuntat la ambele alarme de la ei din aceasta cauza.
    Masina stie doar o singura comanda, când apesi butonul de deschidere la alarma se deschide, apesi deschidere la telecomanda, masina se inchide, ia urmatoare comanda, de asta trebuie sa o iei operatiile apoi in sens invers efectuarii operatiunii.
    Stie cineva care sunt cele 2 modele? Eu cand am sunat au zis ca nu am decat o "optiune". Macar se monteaza pe cheie?

    Comment


    • Maat675 și încă una, oricum praștie amândouă.

      Comment


      • Corect,prastie!Am 675...
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Am sunat la VC si am intrebat ce fel de alarma accepta Dacia pentru montaj si mi-au dat numarul de referinta 8201302697 (cautand dupa model pare sa fie Cobra).

          Este aceeasi alarma ce apare si in catalogul de accesorii. Vine in doua variante cu (8201302687) si fara telecomanda (8201302697) si se monteaza in functie de dotarile masinii, daca are sau nu telecomanda.

          Aici gasiti un manual de utilizare.

          Aici gasiti manualul de montare (pentru modelul fara telecomanda)

          Alta model nu este omologat de Dacia pentru Logan II (citat exact cum s-a exprimat persoana de la VC).

          Asa stiam si eu de la concesionarul Dacia din Timisoara.

          ~~~~

          Sunteti siguri ca cealalta varianta este acceptata oficial?
          Last edited by Silviu; 10 July 2017, 20:56.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Eu am pus alta varianta, după ce ambele au dat fail.

            Comment


            • Originally posted by Silviu View Post
              Am sunat la VC si am intrebat ce fel de alarma accepta Dacia pentru montaj si mi-au dat numarul de referinta 8201302697 (cautand dupa model pare sa fie Cobra).

              Este aceeasi alarma ce apare si in catalogul de accesorii. Vine in doua variante cu (8201302687) si fara telecomanda (8201302697) si se monteaza in functie de dotarile masinii, daca are sau nu telecomanda.
              BaBaieti...astia sunt cu capu' ?
              Dacia - Alarm without remote control (Dacia Original)
              Be the first to review this product

              Product Code:8201302697
              €237.73

              Mie la Meridian mi-a zis ca e in jur de 500 RON cu tot cu montaj...oare ce alarma imi pun de banii astia? un maidanez?

              Comment


              • Cobra cu codul ala e 980 Lei doar alarma.
                Montajul costa in jur la 180lei (cam 3 ore manopera estimeaza aici in TM).
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Mie, dealerul mi-a pus Keetec... alarma a fost bonus, zicea el!... am platit 90 lei manopera de montaj. Despre montaj, ce sa spun? M-am luat cu mainile de par cand am vazut ce era sub bord!

                  Habar n-am daca este acceptata sau nu de Dacia... daca un dealer Dacia monteaza asa ceva pe o masina la care trebuie sa asigure garantia, ar trebui sa imi pun eu problema asta?
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • Originally posted by tipicarul View Post

                    Habar n-am daca este acceptata sau nu de Dacia... daca un dealer Dacia monteaza asa ceva pe o masina la care trebuie sa asigure garantia, ar trebui sa imi pun eu problema asta?
                    Cred ca practic pierzi garantia de la Dacia pe partea electrica dar te acopera dealer-ul ca ti-a montat-o el. Deci daca ai avea probleme costurile ar trebui suportate de dealer. Dar acum sincer, atata timp cat e o alarma decenta eu nu cred ca ar putea sa faca figuri pe partea electrica. De aceea isi asuma si ei riscul asta

                    Comment


                    • dar @tipicarul are dreptate nu e treaba proprietarului ca el a fost de buna credinta.

                      Eu vreau sa-mi fac un mic controller ce asculta pe CAN informatiile necesare de blocare/deblocare, usa deschisa si sa le expun direct alarmei fara sa mai fie nevoie de `taieri` de fire. Defapt o sa mai fie nevoie de fix 2 fire pentru CAN dar astea se pot lega in mufa OBD.

                      Singura problema pe care o vad este mesageria CAN Renault care am inteles ca e diferita de standard (in sensul condificarilor semnalelor). Stie cineva daca se gaseste vreo documentatie in directia asta?
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Poate daca gasesti pe cineva care lucreaza la Titu si care este implicata direct in programarea controllerelor!
                        Mai degraba vreunul plecat de curand, ca ceilalti sunt mormant, au educatie salbatic corporatista!

                        Sau vreun "Minitehnicus" care lucreaza la dealerul unui producator de sisteme de alarmare pe CAN agreat de Renault, daca exista.
                        Last edited by tipicarul; 11 July 2017, 17:48. Reason: Automerged Doublepost
                        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                        Comment


                        • Originally posted by Silviu View Post
                          dar @tipicarul are dreptate nu e treaba proprietarului ca el a fost de buna credinta.
                          Așa e până dai de unii care ar spala pe mâini și rămâi cu dreptatea.in mana și chiloții în vine. Ce mai faci atunci când Dacia zice că nu e agreat ce ai pus și deci canci garanție și dealerul îți ciopârțește mașina. Devine treabă proprietarului...că așa e la noi

                          Comment


                          • MAi, eu sunt multumit de viper 309. un singur lucru ii lipseste: un dispozitiv care sa imi dea una peste cap daca uit sa incui masina. Am lasat-o o data neincuiata dar mi-am adus aminte iemdiat s m-am intors

                            Comment


                            • Originally posted by sebibv View Post
                              ...un singur lucru ii lipseste: un dispozitiv care sa imi dea una peste cap daca uit sa incui masina...
                              Stai relaxat. Eu imi faceam griji ca se descuie masina singura. Am si scris pe aici despre "probleme cu situatia" asta.
                              Last edited by Fanez; 12 July 2017, 02:07.

                              Comment


                              • Orice alarma Viper e agreata de Dacia, mai ales aia pe CAN ( pe cheia masinii, fara pager ). Montajul e facut de cei de la Viper 99% ( pentru ca e alarma lor si ofera garantie pe viata ) sau e facut de cei din reprezentanta, daca nu au oameni in acea localitate ( doar unele modele analogice ). Ei ( cei din reprezentanta, de la receptie ) isi spun poezia. Daca o inghiti, bine. Daca nu, la fel de bine. Tipa de la VC intreaba pe cei din reprezentanta in majoritatea cazurilor ( cei care tocmai te-au refuza ), pentru ca ele nu sunt "calificate" si cer opinia "expertilor". In alte cazuri, VC au ordine de mai sus ( OTS-uri etc. ) si trec peste opinia "expertilor". Cel mai bine, cand cei din reprezentanta refuza ceva, puneti-i sa scrie pe ordinul de reparatie faptul ca refuza. Va dati seama, ca nimeni nu semneaza ceva ce nu e ok, decat daca e chiar prost si nu stie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google