Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.Menavrus nu a fost niciodată gratis, nici măcar la versiunea 3.0.5.1, e cu licență împerechetă cu aparatul.
    2.Eu nu vând Menavrus, îl recomand - alegerea aparține fiecăruia în parte
    3.Nu e rus e bielorus, da mă rog pentru unii e la fel
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Menavrus a fost gratis. Nu conteaza daca o zi, o saptamana sau o luna. Pe toate forumurile la mom respectiv se vb de menavrus nou aparut lumea il folosea, iar apoi a aparut in discutii ca nu MAI este gratis.
      Din nou gandim si vorbim fara noima. Unde am spus eu ca vinzi menavrus? Tu ziceai ca orice alternativa aparuta dupa aceea este bazata pe menavrus. Prin urmare si ceea ce folosesti tu ca sa iei bani e bazat pe menavrus. Asta dupa logica ta, daca vb gura fara tine.
      Si cetateanul din rep moldova nu e roman e moldovean. Da' multi isi zic ca-s romani. Daca bielorusul s-a nascut in vremea urss, e mai mult rus decat bielorus. Nu ca ar avea vreo importanta.
      Trimis de pe al meu SM-T520 folosind Tapatalk
      Last edited by dadrian42; 16 February 2017, 16:08.

      Comment


      • Acum ai sunetul funcțional exact ca în versiunea stock?
        Probabil după ce reușești să afli cât spațiu intern are Medianav-ul repari și sunetul.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Daca citeai tutorialul vedeai ca motivul principal al incercarilor si a reusitei finale a fost exact asta, sunetul sa mearga exact la fel, fata de versiunile de mediaskin si altele cu rulare igo separat de pe stik unde sunetul nu mergea ca pe versiunea stock. Si merge. Pt ca navigatia este cea stock. De asta am si facut tutorialul, pt ca pt mediaskin se gasesc informatii din belsug dar mi s-a parut o porcarie din cauza sunetului. Restul, player video, alte programe sunt auxuliare, dar motivul principal asta a fost. Si am scris si cat spatiu de stocare are apratul, motiv pt care am dat si sfaturile de a nu incaca inutil cu toate hartile full europa ca nu vor incapea. Tot ce este scris acolo este testat si fct impecabil. In fine, n-are rost, vb lunga... Ne certam degeaba pe aici. Fiecare e liber sa faca ce vrea.

          Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk
          Last edited by dadrian42; 16 February 2017, 20:30.

          Comment


          • Golegii am reusit!Evo a reinviat,asta cu ajutorul dl dadrian42 care este un om deosebit!De trei zile imi explica,m-a "tras de urechi" sa inteleg niste lucruri,termeni care nu-i intelegeam!Tot respectul pentru el,m-a inteles,a avut rabdare cu mine!Tot respectul pentru astfel de oameni care iti sar in ajutor fara alte interese!

            Comment


            • Stai ca n-ai terminat. Te vad eu maine cum copiezi ce iti trimit in seara asta. Poate iar faci vreo bucurie si stergi ceva. Imi multumesti maine sau cand vezi ca deschizi aparatul si vezi ca fct exact ca originalul dar cu harti noi.

              Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk

              Comment


              • am examen!

                Comment


                • In afara de mihaip29, a mai utilizat cineva programul postat de dansul (si cu ce rezultate)?

                  Comment


                  • Ce program? Eu l-am pus pe cel de pe site-ul frantuzesc. Totul merge perfect.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by ovidiu2007 View Post
                      ... de asta avem forum ... pentru PM???
                      Bineinteles
                      ,,Insa nu este gratis."(PM-ul).Vorbiti cu t0rquemada,stie si ce face,si ajuta,nu doar contra cost,cum fac altii cu PM

                      Activate Rear camera view and Rear Speaker in MediaNav Evolution 7.0.5
                      :www.youtube.com/watch?v=ZdvF15isVqI
                      . Oare procedeul descris aici pt. Renault kwid e valabil si la medianav evo dacia?

                      Comment


                      • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                        Ce program? Eu l-am pus pe cel de pe site-ul frantuzesc. Totul merge perfect.
                        Ma refeream la programul de la postul #2824.
                        Din cate banuiesc, programul impacheteaza (intr-un fisier LGU) un executabil spart al programului de navigare (care - prezum - nu verifica autenticitatea hartilor) impreuna cu harti si POI-uri, intr-un format pe care MediaNav-ul il recunoaste ca fiind fisier de update. In urma update-ului, fisierele cuprinse in fisierul LGU sunt copiate pe MediaNav si (eventual) suprascriu fisirele deja existente.
                        Singurele fisiere incluse in pachetul LGU sunt executabil-ul programului de navigare si fisierele aferente hartilor, adaugate de utilizator.
                        Din verificarile mele, fisierul executabil al programului de navigare este identic cu cel care vine in pachetul Medi@Skin.

                        Am vazut ca dadrian42 are niste obiectii, numind metoda foarte proasta. Nu mi-e clar daca in afara de faptul ca metoda nu permite stergerea hartilor vechi (pentru a face loc pentru cele noi) mai exista si alte probleme.

                        Comment


                        • Exact asta face.
                          Obiectia principala a fost ca nu specifica pt ce versiune este. Lucru care mi se pare f grav sa lasi la incercarea userilor riscand sa isi brickuiasca navigatia. Metoda e pt 4.0.3. Nu am fost curios deloc sa vad toate fisierele pe care le "injecteaza" prin upgrade dar probabil merge si pt 4.0.6 modificand in fisierul bat newfirm in 4.0.6.1.
                          Apoi a fost obiectia cu stergerea/suprascrierea/numele hartilor. Prin urmare metoda mi s-a parut f proasta prin prisma explicarii puerile a acesteia. Daca nu interveneam poate se apucau si cei carora nu li se adreseaza, poate netinad cont de stergere/nume puneau oamenii harti de forma tara_here_2016_q3.fbl fara sa stie ca denumirile fisierelor de harta din aparat sunt Tara.fbl si pana ajungeau la copierea romaniei umpleau stocarea interna si dadeau din buze ca nu mai stiau ce sa faca etc.
                          Prin urmare poate nu a fost o exprimare chiar corecta, nu metoda in sine de compilare (mai mult impachetare) a unui firmware care sa contina programul "spart" si tot ce vrei sa bagi este proasta ci prezentarea ei sumara cu riscurile de rigoare.

                          Trimis de pe al meu SM-T520 folosind Tapatalk
                          Last edited by dadrian42; 17 February 2017, 11:38.

                          Comment


                          • Eu am navigatie dar nu stiu daca am folosit-o de mai mult de 2-3 ori, si mai mult doar ca sa ma avertizeze cand depasesc viteza legala. Iar legat de boxe, nu stiu daca e vina lor sau nu dar mai mult de jumatate nu poti da volumul pt ca se aude urat basul siaici nu vorbim de hip-hop sau teste de bass ci pur si simplu melodii de la radio.(ex: Burak Yeter Feat. Danelle Sandoval-Tuesday se aude ca ...)

                            Comment


                            • Originally posted by dadrian42 View Post
                              Exact asta face.
                              Obiectia principala a fost ca nu specifica pt ce versiune este. Lucru care mi se pare f grav sa lasi la incercarea userilor riscand sa isi brickuiasca navigatia. Metoda e pt 4.0.3. Nu am fost curios deloc sa vad toate fisierele pe care le "injecteaza" prin upgrade dar probabil merge si pt 4.0.6 modificand in fisierul bat newfirm in 4.0.6.1.
                              Apoi a fost obiectia cu stergerea/suprascrierea/numele hartilor. Prin urmare metoda mi s-a parut f proasta prin prisma explicarii puerile a acesteia. Daca nu interveneam poate se apucau si cei carora nu li se adreseaza, poate netinad cont de stergere/nume puneau oamenii harti de forma tara_here_2016_q3.fbl fara sa stie ca denumirile fisierelor de harta din aparat sunt Tara.fbl si pana ajungeau la copierea romaniei umpleau stocarea interna si dadeau din buze ca nu mai stiau ce sa faca etc.
                              Prin urmare poate nu a fost o exprimare chiar corecta, nu metoda in sine de compilare (mai mult impachetare) a unui firmware care sa contina programul "spart" si tot ce vrei sa bagi este proasta ci prezentarea ei sumara cu riscurile de rigoare.

                              Trimis de pe al meu SM-T520 folosind Tapatalk

                              Ce se intampla in urmatorul caz: pui pe Medianav un fisier de harta gol (cu dimensiunea 0 bytes), denumit Romania.fbl. Crapa ceva sau fisierul este ignorat? Daca nu crapa nimic, o idee ar fi sa impachetezi in upgrade.lgu fisiere cu dimensiunea 0 care sa le suprascrie pe cele existente (si faci rost de spatiu).

                              Comment


                              • Ce rost are? Daca harta se numeste Romania.fbl ea se va suprascrie peste cea existenta, care si aia ocupa spatiul ei. Altfel pt ce sa faci spatiu? Spatiul este necesat tocmai pt harti. Bun, eventual mai ai nevoie pt fisiere de driver alert etc de tipul fda, fsp etc, pt building, speedcam sau ce mai vrei, dar alea sunt optionale. Dar nu cred ca aia e solutia. In plus poti sa facj proba pe un kit de igo primo de pe un gps oarecare sau telefon sa vezi cum se cimporta daca ii bagi fisiere fantoma de cativa octeti (0 nu se poate).

                                Sent from my ASUS_Z017D using Tapatalk

                                Si uite cum mai fac un tutorial pt cei care vor strict doar harti noi fara butonase de acces playere video sau alte programe.
                                1. Instalezi un firmware de tip mediaskin sau altul cat de mic (in genul celui din tutorialul meu de la pasul 2-dar ala e pt evo 6.0.4) care sa dea acces la un ttcmd.
                                2. Intri in ttcmd, stergi hartile, poiurile, speedcam vechi. Vezi si cat spatiu este liber pe stocarea navigatiei. N-am masina la dispozitie dar era tot in ttcmd, clik lung intr-o zona libera, ceva cu properties si pe la un tab pe acolo gasesti spatiul navigatiei (total si cat liber).
                                3. Instalezi inapoi firmware oficial. Evident dupa asta nu mai ai harti etc.
                                4. Aplici procedura (e o procedura nu doar un program) lui mihaip29 si iti pui in content ce vrei, buildings, map, speedcam, poi, e populezi fu fbl-uri, fsp, fda etc stiind cam cat "sa te intinzi" (sa nu umpli chiar la limita) si gata. Upgrade-ul ala isi va scrie executabilul modificat cat si continutul. Astfel o sa ai navigatia ca originala cu harti noi. Chiar cu optiuni noi in navigatie datorita noilor fisiere de tip driver alert sau cladiri.

                                Trimis de pe al meu SM-T520 folosind Tapatalk
                                Last edited by dadrian42; 17 February 2017, 15:16. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google