Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ok, am reusit si eu sa-mi montez camera astazi. Sincer, daca ar fi sa aleg din nou, nu as mai monta-o eu. M-am chinuit destul de mult.

    Totusi, daca cineva sa incapataneaza, uitati cateva sfaturi:
    - camera am luat-o impreuna cu ornamentul pe care scrie LOGAN MCV. De ce mi-a fost oferita asa? Pentru ca o data data jos nu o mai puteti lipi (are niste material dubluadeziv care se lipeste de caroserie ca sa nu intre apa in lampile de la numar) si camera aceasta originala nu este ca cea pe care o gasiti pe net: 8201595516. Asta nu se prinde in suruburi, nu se da gaura cu carota...trebuie un locas special pentru ea.
    - cand dezlipiti ornamentul incercati sa trageti cat mai uniform...nu stiu daca se poate. Eu am zgariat un picvopseaua in interiorul gaurii primului surub (adica pe un perete al unei gauri am razuit filetul de tabla...practic s-a zgariat un pic "grosimea"tablei"...nu exteriorul, nu interiorul. Am pus un pic de vaselina ca in cazul in care intra apa sa nu o afecteze. Evident, ca daca nu eram paranoia nici nu observam.
    - trebuie sa curatati bien acel material care ramane lipit mai mult pe tabla decat pe ornament. Am folosit alcool izopropilic. Faceti ianinte un test pe vopsea. Al meu era cam vechi...
    - cablul prin haion l-am tras relativ usor, m-am ajutat de un conductor izolat de cupru de 0.75 mm. Marea problema a fost cu burduful ala...pur si simplu mi-am blestemat zilele. Pana la urma am reusit....
    - am primit de la vanzator si mufa care se conecteaza in cablajul existent...aici nu aveti ce sa gresiti...culoare la culoare. Simplu.

    Ce am reusit sa stric? 2 elemente de clipsare de-lea albastre...m-am ofticat de numa numa. Cand ma resemnasem mi-am dat seama ca am unele la ornamentul dat jos.

    Camera functioneaza, nu a trebuit activat nimic, medianavul cumparat de la Planetara a fost setat corect.

    Ce nu imi palce sunt ghidajele, si aici poate ma ajuta torque:

    1. crezi ca nu e clipsata camera corect sau trebuie reglat din CLIP?
    2. ai idee de la ce e firul ala rosu taiat din mufa care merge in spate? Am vrut sa-l izolez dar am uitat.
    Attached Files

    Comment


    • Din ce vad in poze, camera la care se da gaura e mai usor de pozitionat ca sa se vada corect bara si atunci ghidajele sunt paralele/perpendiculare pe masina. Nu cred ca merge reglat din clip.
      Eu n-am avut cablaj de loc asa ca a trebuit sa-l trag pana in fata. Cel mai complicat e intradevar de trecut burduful din cauza spatiului mic


      Trimis de pe al meu F5321 folosind Tapatalk

      Comment


      • ma uit maine mai cu atentie. NU imi dau seama daca linia rosie e paralela cu marginea navigatorului sau nu (in poza nu e relevant).
        Da, e exclus sa mai umblu la camera (sa mai dau jos ornamentul).

        si pentru ca omul mi-a dat voie sa pun link-ul pe site:

        Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


        Chiar este foarte ok, m-a ajutat cu sfaturi, foarte, foarte ok!
        Last edited by sebibv; 27 September 2017, 22:21. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • E setat fără linii ghidaj, se pot seta apoi
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Nu te supara, dar nu am inteles....
            Adica se poate seta ulterior din soft ca linia rosie sa fie paralela cu bara?

            Comment


            • Evident, da, se poate
              Attached Files
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Mersi mult, se vede ca esti pasionat si iti place ceea ce faci.

                Ai idee pentru ce e firul ala rosu, taiat, din pozele mele?

                Comment


                • Modul remorcă
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Mersi pentur raspuns. Ma gandesc ca nu este un "+" periculos acolo nu? Ca altfel l-ar fi izolat ei din fabrica....sau...?

                    Comment


                    • Am achizitionat in iulie 2016 un sandero stepway 2 care a venit dotat cu medianav versiune de soft 6.0.4 care functioneaza impecabil. De actualizari am aflat din forumuri pentru-ca dealerul nu mi-a pomenit nimic despre asta si nici manualul nu l-am citit. Anul acesta mi-am luat inima in dinti si am instalat softul pus de dadrian42 favre mod si am avut acces sa-mi populez continutul navigatiei cu hartile q2 2017. De atunci am facut 2 drumuri Austria si unul Grecia. O singura data a dat gres cand m-a avertizat cam tarziu , in rest sunt foarte multumit de medianav . Pe viitor vreau sa achizitionez o camera de marsariere.

                      Comment


                      • e vreo modalitate de a pune harta europei fara a plati cei 95euro cat cere Dacia pt ea?

                        Comment


                        • Se pricepe cineva la legat si activat senzori parcare fata la medianav?
                          Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                          Comment


                          • Nu se leagă la Medianav se leagă pe CAN și momentan nu ai nimic pentru X52 doar pentru XJD
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Eu as avea o alta întrebare... Sunt atatdea device-uri OBD, tot felul de aplicatii pe care le poti instala pe medianav... Avand in vedere ca vorbim despre masini cu can-bus, oare aplicațiile adtea pot face rau masinii? Ma refer la motor, sisteme de securitate...

                              Dacă un adaptor obd poate șterge erori din computer poate poate face și alte balarii...

                              Comment




                              • Este plin Internetul cu povești despre ECU-uri "pe butuci" din cauza funcționării proaste a scannerelor. Eu nu am un scanner dar când îmi voi lua, voi căuta unul certificat sau de proveniență sănătoasă.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google