Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exact. Tocmai de aceea e foarte bun TMC iar pentru asta e nevoie de:
    1. reciever TMC cu antena aferenta care sa-l pot cupla la Media Nav;
    2. softul de navigaţie (IGo) care sa re-ruteze automat functie de situatia reala a traficului din momentul respectiv pe tronsonul ce urmeaza sa-l parcurgi;
    3. licenta TMC.
    Pentru F-S N560 i-am cumparat doar receiverul si prindea TMC fara sa mai cumpar si licenta, iar pe occident merge fara probleme. Numai ca am dat o multime de bani pe Media Nav ca sa nu mai am fire prin masina (firul antenei TMC, firul de alimentare, plus sistemul de prindere).

    Si revin cu intrebarea Menarus ofera solutie pentru TMC? Si ma refer la antena TMC, receiver TMC si daca IGo-ul care merge pe Menarus e cel cu TMC sau cel cu 3G. Eu vreau sa functioneze TMC caci e gratis fata de 3G (cel putin pe roaming, 3G, desi au scazut tarifele pentru transfer de date ele sunt destul de mari 0,48 euro/Mb).

    Totdata am vazut ca Media Nav are si TMC dar pentru anumite modele ale firmei Dacia, cum ar fi Lodgy

    Comment


    • Pentru 1. uite ce scrie pe forumul oficial:

      Traffic information
      Postby ******* » 05 Apr 2014, 22:36
      Maybe Its possible to implement real time traffic information.

      Re: Traffic information
      Postby Roman » 06 Apr 2014, 21:34
      we are looking for a solution using TMC (with a cable going to USB port), but it's quite difficult, we hope to have something end this year

      Re: Traffic information
      Postby Alexander2012 » 06 Apr 2014, 21:35
      When we will add 3G modem support, this functions will be work with navitel (and I think with Igo)
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • OK! Astept ca Menarus sa vina cu ceva ce realmente mi-ar folosi: TMC.
        Solutia cu 3G e costisitoare in roaming.

        Solutia pentru receiver si antena TMC ar fi asta, dar solutia pentru conexiuni ... cum i se da drumul din SO ... nu vad rezolvare

        Last edited by Doru Rotaru; 8 July 2014, 17:41. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • As vrea sa schimb microfonul media nav, poate sa ma ajute cineva?
          Am observat ca mic-ul original are trei fire (preamp.), daca iau un microfon cu trei fire pot sa-l conectez si e totul in regula???

          Iar volumul telefonului se poate modifica? E presetat la 15, as vrea sa intre la un volum de 22.

          Bafta!

          Comment


          • De ce vrei sa schimbi microfonul?

            Ai posibilitatea de reglare a volumului, numai atunci cand sursa sonora e activa, independent pe radio/player/telefon si navi. Odata setat volumul, acesta nu se modifica la restart (cel putin la mine).

            @Doru Rotaru> Atentie ca (aproape) orice device conectat la USB va necesita driver, iar pentru WinCE MIPS situatia nu e tocmai roz.
            Last edited by t0rquemada; 8 July 2014, 18:19.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Solutia nu va fi conectarea TMC prin USB ci in cablajul din spate.

              Comment


              • Prin mufele din spate ai acces la alte chestii, in niciun caz la TMC. Singura optiune ce lipseste de pe MediaNAV-ul nostru e DAB-ul care nu se monteaza.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Torq s-a descoperit pt ce sunt pinii 4 si 11 de pe conectorul audio? Tot trag nădejde sa deblocheze menavrus-ul un lineout acolo
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • NC. Ai PM.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Volumul revine la 15 de fiecare data, iar calitatea este foarte slaba. Ma gandeam ca schimbarea microfonului va fi o modificare in bine.

                      Comment


                      • Faci cum crezi dar, il vei schimba degeaba.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Dupa ce am cautat pe net ceva am gasit o navigatie lg care are final audio integratul TB 2946 banuiesc ca si navigatia de pe logan are finalii la fel sau din aceeasi familie cu caracteristici apropiate.

                          link pdf navigatie finalul audio este la pagina 43
                          Captain of the black pearl

                          Comment


                          • Torq am testat diferentele de sunet stick / tel; aveai dreptate, nivelul de bas redat este mai mare, evident cu setări din tel
                            De precizat faptul ca la conexiunea USB cu tel, ai full control din medianav si funcționează fără probleme. Testat pe iPhone 5s
                            PS: ce bun ar fi fost un port USB in spatele medianav-ului
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • Da da practic intra in modul iPod.
                              Super tare si daca deconectezi usb-ul si ai conexiune Blu activa se reda muzica automat prin ea fara sa aiba intrerupere mai mare de 2 sec.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by GFN View Post
                                Dupa ce am cautat pe net ceva am gasit o navigatie lg care are final audio integratul TB 2946 banuiesc ca si navigatia de pe logan are finalii la fel sau din aceeasi familie cu caracteristici apropiate.

                                link pdf navigatie finalul audio este la pagina 43
                                http://rmfh.home.xs4all.nl/lg_lan8900eksl_%5BET%5D.pdf
                                Găsești la pag 52 specificatiile finalului audio de la medianav
                                My Ride sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google