Logan II - Direct Cu GPL Sau Sa Cateva Mii De Km Pe Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan II - Direct Cu GPL Sau Sa Cateva Mii De Km Pe Benzina

    Ma bate gandul la un Logan II GPL versiune Laureate.

    Ce spuneti, mersul pe GPL in primii x mii km ar dauna motorului??

  • #2
    nu..doar ca e bine din cand in cand sa mai mergi si pe benzina..auzisem undeva ca dupa 1000km rulati sa parcurgi 100-200km pe benzina..asta e doar ce am auzit..nu am avut niciodata gas si nu stiu sa iti spun mai bine ce si cum
    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
    sigpic

    Comment


    • #3
      of of exact de postari din astea nu aveam nevoie: eu nu stiu dar am auzit ca, eu nu ma pricep dar as spune ca.... Asa am si eu o parere, dar am apelat la veterani in ale motoarelor, nu la vanatorii de posturi. OF OF

      Comment


      • #4
        iti spun asta din experienta prietenilor mei care au gpl pe masina,nu sunt vanator de posturi unde stiu cate ceva ma bag unde nu e cazul de mine stau si citesc ;)
        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
        sigpic

        Comment


        • #5
          Asta am zis si eu, ca am intrebat veteranii, nu pe cei care "au auzit"

          Pentru ca si eu am auzit destule.

          fara suparare!

          Comment


          • #6
            Nu cred ca dauneaza daca mergi direct pe GPL. Altfel nu cred ca s-ar produce masini cu GPL din fabrica.

            Eu am 1.6mpi cu GPL pus de mine si in dupa 30.000 km cu GPL nu am nici o problema cu masina. GPL-ul reglat si folosit cum trebuie nu dauneaza motorului.

            Comment


            • #7
              kissfm : tu crezi in mos craciun? ai atatea exemple de masini cu gpl si aftermarket si direct din uzina si tu te mai intrebi daca are ceva motorul ala ... nu are absolut nimic. Eu mi-as pune altfel problema, merita 1.2 gpl pe loganul 2 ? Are 75 de cai si 1200 de kile, esti sigur ca iti este suficient ? 1.4 si 1000 de kile in cel mai bun caz se misca decent, mai mult n-ai ce sa-i ceri.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Sa inteleg ca loganul de 1.2 este mai greu decat cel de 1.4?

                Sau o varianta mai buna ar fi motorul 0.9 TCE?

                Multumesc atat celor care au raspuns cat si celor care vor raspunde!

                Comment


                • #9
                  Din datele de la dacia ,noul 1.2 in echipare ambiance (geam electric fata, radio2din,airbag-uri,esp,afu,abs) are undeva intre 1049(varianta acces)-1137kg(full option). Eu am 1.4 ambiance (doar inchidere centralizata din fabrica) are 1097 in talon. Deci 1.2 e mai usor cu aproape 48 de kg (motor mai mic,scut de plastic,poate alta tabla..dar oricum, pe langa ce au pus in plus, astea sunt fleacuri)

                  Comment


                  • #10
                    cand o sa va iasa din cap treaba cu deteriorarea motorului daca merge cu Gpl....spor la treaba si iao cu gpl ca nu afecteaZa nimic din contra e mai bine ca vine direct din fabrica cu gpl....dar mai gandeste-te un pic la motorizare. am vazut ca au scos 1.6 16v de pe modelele noi a ramas decat pe duster, vor sa faca economie la benzina dar cred ca se vor insela cand vor vedea ca va consuma 0.9 si 1.2 mai mult decat 1.6, eu am facut un test drive cu 0.9T si cand am dat la consum avea 14,5 m-am speriat si avea 1500km masina, eu am 1.6 16v si nu mi-a scris niciodata asa ceva la consum pana acum si am alergato destul de mult si parerea mea este ca noile modele nu-si justifica pretul

                    Comment


                    • #11
                      Reseteaza CB si stai pe loc vreo 5 minute sa vezi ce-ti indica tie calculatorul de bord ca si consum pe ultimii 0 km, astronomic.

                      Eu am 1.4 ambiance (doar inchidere centralizata din fabrica) are 1097 in talon


                      Cum mama masii ai atatea kg cand eu am laureate 1.6 euro3 si am 1025 kile in talon ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #12
                        eu m-am referit la 100 de km, nu pe loc si nici la consumu instantaneu

                        Comment


                        • #13
                          cata, am avut si eu un consum astronomic de 38%, am resetat tot, si am plecat la drum. Dupa vreo 4km am stat aproape o ora intr-o coloana, si asa a rezultat consumul de 38%. Ce-i drept, dupa 100 si ceva de km am ajuns pe la vreo 14 si ceva si dupa alti 200 si ceva de km am ajuns la 7.8

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by 827sam View Post
                            Reseteaza CB si stai pe loc vreo 5 minute sa vezi ce-ti indica tie calculatorul de bord ca si consum pe ultimii 0 km, astronomic.

                            Eu am 1.4 ambiance (doar inchidere centralizata din fabrica) are 1097 in talon


                            Cum mama masii ai atatea kg cand eu am laureate 1.6 euro3 si am 1025 kile in talon ?
                            Offf......atat scrie in talon.Crezi ca le scot din burta?

                            Comment


                            • #15
                              N-am zis ca aberezi tu, dar ce sa mai crezi, o masina mai echipata ca alta e mai usoara ... mai e si 1.6 ...
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google