Motor Logan 2 (1.5 DCi) Vs. Logan 1 (1.5 DCi))

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by lord_wader View Post
    Ori browserul meu are o problema ori chiar e dificil pt. mine sa gasesc aceste detalii, pt. ca chiar nu le gasesc! Deci ti-as fi recunoscator daca m-ai ajuta cu un link sau print screen.



    Te asigur ca nu ma insel. Nu are cum un opel de ~1100kg si 90CP da faca suta in 14s, cred ca tu ar trebui sa mai verifici odata.

    imi cer scuze pt. offtopic.
    Scuze pentru off-topic.
    Nu stiu daca e folosita metoda asta sau nu dar eu am descoperit-o de unul singur.
    Daca imparti 1100 la 90 iti da 12.2 kg/CP. Mai adaugi 75 de kg soferul+ vreo 30 de kg benzina si ajungi la 1205 kg. Asta inseamna 13.3 kg/cp.
    Cam acolo e si acceleratia 0-100,(13.3) nu spun din vorbe ci testat. Bine nu vorbim de masini de sute/mii de cai. Masini normale.

    Am un prieten cu un hyundai accent 1.4 97 cp/1130 de kg. Cu start de pe loc, cronometrat de mine a scos 11.9 secunde 0-100. Am oprit cronometrul putin dupa ce a trecut acul de 100 kph pentru a fi viteza reala.

    Comment


    • #62
      Originally posted by hasserro View Post
      Nu stiu daca e folosita metoda asta sau nu dar eu am descoperit-o de unul singur.
      Este folosită de mult timp.

      Comment


      • #63
        Pe dacia.uk gasiti timpii oficiali. Pentru sandero de 1.2->14.5s cel de 0.9->11.1s iar dci de 90->12.1s.
        Aveti o brosura in format pdf si vedeti acolo tot.

        Poate gresesc eu, dar nu cred ca sunt relevanti timpii de acceleratie la masini precum loganul, astra, accent si alte masini de familie care nu sunt construite pentru a avea un caracter sportiv
        Last edited by cozma1993; 5 June 2014, 22:05.

        Comment


        • #64
          Informatii luate de pe acelas site
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • #65
            Merci cozma

            Sent from my GT-P3100 using Forum Runner

            Comment


            • #66
              Of , ce partinitori sunteti! Ambiance vs cosmo?
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #67
                Fie care intelege ce vrea.
                Eu am vrut sa arat ca o masina cu cp mai multi poate scoate timpi mai mari decat o masina cu cp mai putini.
                Am pus Opel ca despre asta s-a vorbit mai mult aici.
                Daca e putem pune si un Q7 ceva acolo.
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Comparati 1.5 dci euro 3 si euro 4 cu dci-ul euro 5.
                  Sau macar dci euro 5 cu hdi , tdi , cdti , de cilindree apropiata. Sa vada si ochiul meu cu ce-i mai jmecher dci-ul. Nu masinile pe care se pun , ca asta stiu...
                  Sau poftim 10 s pe opel 1.7 cdti http://www.autoevolution.com/engine/...0-17-cdti.html
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #69
                    Cred ca glumesti.
                    Pui un 90 cp cu unu de 120cp .
                    Pardon 130cp.
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      pai 1.5 dci 110 cai este. nu pe logan ... de ce oare ? oare nu vrea dacia sa va faca reisari ? sau nu trebuie mai mult de 90 de cai pe logan.
                      am mers vre-0 1000 km cu un qashqai 1.5 dci 110 si se comporta bine. mi-a placut si consumul si demarajul si "feelingul" motorului. sa vedem cat tine (masina birjarita de firma_) si sigur nu-0mi plac costurile reviziilor.
                      Last edited by Costi-bc; 6 June 2014, 01:37.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #71
                        Motorizarea mentionata de tine o gasesti pe Duster , masina de aceeasi clasa cu qashqai
                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          nu stiu de ce mai toti va luati dupa datele oficiale de acceleratie 0-100, ca sunt destul de relative, in practica conteaza mai mult reprizele. nu folosese nimeni uzual 0-100. la o benzinara de 90cp repriza 80-130 poate sa fie mai mica decat la un diesel de 90cp datorita cuplului mult mai mare la diesel.
                          faptul ca una accelereaza pana la 100 in 11.2 si alta in 12.1 cu ce va ajuta? cea de 12.1 daca e diesel, in mers la reprize va fi mai vanaoasa decat benzinara care prinde suta in 11.2

                          conteaza si cuplul fiecarui motor, si cutia de viteze, unele sunt etajate mai scurt, altele mai lung..unele sunt mai rapide in intervalul 0-80 si puturoase dupa, altele invers.este o intreaga inginerie la mijloc

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by mdaniel76 View Post
                            la o benzinara de 90cp repriza 80-130 poate sa fie mai mica decat la un diesel de 90cp datorita cuplului mult mai mare la diesel.

                            Pana sa ajungi tu la repriza 80-130, benzinarul bea o cafea la punctul de sosire.
                            Last edited by balooo; 5 September 2014, 07:09.
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Trebuia dezgropat topicul pentru informații inutile?

                              1.5 dCi
                              K9K608 - Bosch EDC17C42 (LODGY/DOKKER X92/X67)
                              K9K612 - 88PS -Bosch EDC17C42 ( X92/X67/X52)
                              K9K790 - 65PS Euro3 - Delphi - DCM1.2
                              K9K792 - 68PS Euro4 - Delphi - DCM1.2
                              K9K794 - 68PS Euro3 - Delphi - DCM1.2
                              K9K796 - 86PS Euro4 - Delphi - DCM1.2 - 4x2
                              K9K830 - Delphi - DCM3.4 Euro4 (LODGY/Dokker)
                              K9K838 - Euro4 (Logan/ Sandero II)
                              K9K846 - 107 PS - Continental - SID306 (Lodgy X92)
                              K9K884 - 86PS Euro4 - Delphi - DCM3.4 - 4x4 1.5 dCi DPF
                              K9K886 dCi110 Euro4 Duster
                              K9K892 - 75 + 88(90)PS Euro5 - Delphi - DCM3.4 - 4x2
                              K9K894 - 90PS Euro5 - Delphi - DCM3.4 - 4x4
                              K9K896 - 107PS Euro5 4x2 Continental - SID305
                              K9K898 - 110PS Euro5 4x4 Continental - SID305
                              K9K856 4x2
                              K9K858 4x4
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by Costi-bc View Post
                                Comparati 1.5 dci euro 3 si euro 4 cu dci-ul euro 5.
                                Sau macar dci euro 5 cu hdi , tdi , cdti , de cilindree apropiata. Sa vada si ochiul meu cu ce-i mai jmecher dci-ul. /engine/opel-corsa-3-doors-2010-17-cdti.html[/url]
                                Ia hai sa comparam si consumul ca de fapt asta intereseaza pe toata lumea :
                                Logan 1.5 Dci: 3.9 mixt !! s-a terminat smecheria

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google