Motor Logan 2 (1.5 DCi) Vs. Logan 1 (1.5 DCi))

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Niciodata nu scoti 3.9 mixt,ala e consum record minim.Poate doar sa mergi cu 80 afara si 50 in oras.
    Referitor la reprize 1.5 dci 75 resoftat:
    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
    Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

    Comment


    • #77
      Nenea vorbim de consumul dat de cartea tehnica,nu de aiureli,nu ma apuc eu sa dezbat s cum realizeaza producatorii consumurile, apropo consumul de l-am zis nu e la modelul tau de 75 cp ci la modelul nou de 90 si te apropii de consumul asta stai tu linistit intr-un oras unde inca se circula normal nu de Bucuresti unde se sta ca sardinele in conserva ;)
      Last edited by Allyn_y; 5 September 2014, 16:02.

      Comment


      • #78
        - la 90cp 1.5 dci - consum urban 4,5. In momente de aglomeratie extrema ajunge la 5.
        - 4 - 4,2 e consumul exterior daca te apuci de depasiri, 3,6-3,8 daca mergi cu 70 - 80 in a 4a (acolo am vazut ca e cel mai mic consum)
        - in schimb la peste 130 la ora sare de 5
        sigpic

        Comment


        • #79
          La 4.5 la % ce viteza medie, si ce distanta parcursa, si cel mai important ce oras? Imi vine greu sa cred, ca la mers, gen, la servii si acasa, pe distante scurte in oras ai 4.5 consum.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #80
            Viteza medie in.oras. Buna întrebare haha ) 30kmh?? Nu stiu ca nu m.am.uitat si mi se pare irelevant. Orasul e sb, dupa cum scrie, distanta e de 7 km un drum.
            Scopul meu nu este sa fiu crezut de tine si nici sa dau pe spate lumea aici pe forum. Dar daca am vazut ca subiectul batea in directia asta am zis sa dau exemplu.efectiv. Daca strang 1000 de.like.uri ma apuc sa si filmez cu 2 camere drumul si.consumul asa pentru necredinciosi )))
            sigpic

            Comment


            • #81
              Originally posted by pilifida View Post
              - la 90cp 1.5 dci - consum urban 4,5. In momente de aglomeratie extrema ajunge la 5.
              - 4 - 4,2 e consumul exterior daca te apuci de depasiri, 3,6-3,8 daca mergi cu 70 - 80 in a 4a (acolo am vazut ca e cel mai mic consum)
              - in schimb la peste 130 la ora sare de 5
              subscriu la cele relatate mai sus
              1. conduc la serviciu 1.5 dci si 75 si 85 cp
              au pe ele limitatoare de viteza la 100 km /ora si consumul este pe mixt de: 1.5 dci 75 cp _ 4 litri iar 1.5 dci 85 cp max 4.2 litri
              2. acasa am un 1.5 dci 90 cp euro 5 _ 1.5 ani 31000 km la bord si am urm. consum : oras (Craiova aprx 10 km zilnic) indiferent de aglomeratie max. 4.9— 5.0 litri, in afara (exemplu Craiova _ Rijeka— Venetia— Milano— Pisa— Roma _Pescara — Craiova peste 4000 km) consum calculat ,nu de pe bord 4.6 litri!
              3.am avut si 3.8 litri consum pe ruta de 150 km, dar mers cu max 100 km /ora

              Comment


              • #82
                Thread-ul de consumuri, e altul!
                Reveniti la subiect!
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #83
                  Pai referitor la 1.5 dci 1 si 1.5 dci 2 adica cel de 90 cp este o diferenta de consum clar mai buna in favoarea celui de 90.Are 4.7 modelul detinut de mine cel de 70 cp ,3.9 cel nou are un plus de putere ,este la fel de silentios ca primul,si are filtru de particule o chestie cu dezavantaje si avantaje.. in mare eu asta am observat.
                  Last edited by Allyn_y; 5 September 2014, 20:47.

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by darksid3 View Post
                    Thread-ul de consumuri, e altul!
                    Reveniti la subiect!
                    Am tot cautat thread-ul de consum pentru 1.5 dci MCV si nu l-am gait.
                    Te rog daca se poate un link.
                    Sau daca nu exista poate facem un Thread nou pentru consumul la diesel.

                    Comment


                    • #85
                      Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by darksid3 View Post
                        Thread-ul de consumuri, e altul!
                        Reveniti la subiect!
                        am asa o mica intrebare:
                        - cosnumul intre 2 motoare nu este subiect de comparatie????? Adica puterea si consumul sunt cam elementele de baza in alegerea unui motor, deci daca comparam trebuie sa facem si referire la consum nu???? E logic. Altfel, mai avem threaduri impartite pe puterea motorului si threadul asta nu isi are sensul atunci. Ca notam frumos pe hartie ce zic unii de un motor, notam si cele spuse despre celalalt motor si dupa le punem una langa alta si le comparam. ))
                        - ce naiba, la o comparatie de 2 motoare consumul este de baza!!! Am dat fiecare un cosnum mediu in functie de conditiile de drum, nu am inceput sa enumar fiecare ruta facuta de mine in ultimii 2 ani cu consumurile aferente ei.
                        - cum altfel sa comparam motoarele daca nu facem referire la consum? Ala vechi e colorat in rosu si asta nou e colorat in albastru? Sau cum ca nu inteleg. Cum sa excluzi consumul dintr-o comparatie a doua motoare? E absurd!
                        nu e nromal sa zici bai, la motorul asta nou i-au adaugat un plus de putere dar consumul a ramas la fel sa zicem sau a crescut un pic. Nu e logic? Afirmatia asta nu intra in cadrul unei comparatii???
                        sigpic

                        Comment


                        • #87
                          Sa inteleg ca trebuia sa intervin dupa ce se mai trezeau si altii sa-si scrie consumurile, pe fo 3-4 pagini ??! De altfel, chiar se intreba cineva, unde, oare, o fi thread-ul cu consumuri.
                          Asta a si fost intentia, adica pe romaneste, de evitare unei serii de posturi offtopic. Consumul, pe loganclub, este un subiect foarte delicat.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by balooo View Post
                            Pana sa ajungi tu la repriza 80-130, benzinarul bea o cafea la punctul de sosire.
                            aia sa o crezi tu, mai ales daca te referi la diesel 90cp vs 1.6 85cp .
                            ca sa nu mai zic ca tu ca sa te tii dupa diesel trebuie sa tii motorul ala in 5000-6000 rpm in timp ce dieselul merge relaxat cu 2000rpm . ca sa nu mai vorbim de zgomot si consum. daca faci un drum bucuresti-arad, nu poti sa te tii dupa diesel. asa ca incearca cafeaua cu alte motoare mai slabe. o fi el logan dar dieselurile de 90cp sunt mai vanoase decat benzinarele 1.2 1.4 1.6

                            si asa ca sa zic si eu de un consum la dci-ul meu, bucuresti-giurgiu tr.4, 60/ora constant cu mici variatii, consum pe computer 2.6%
                            Probabil ca o sa imi sariti in cap dar cine are diesel poate verifica.cred ca L2 e posibil sa scoata chiar putin mai bine
                            Am mers asa pt ca am un bebe mic si dormea in masina, asa ca nevrand sa ii intrerup somnul am facut un drum bucuresti-giurgiu si retur asa la mers batraneste cum am zis mai sus.

                            2 persoane + bebe + bagaje multe in masina
                            Last edited by mdaniel76; 17 September 2014, 00:22. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #89
                              @mdaniel76 sigur ai logan diesel ,la consum de 2,6% te invidiaza si aia cu scuterele ,probabil ai computerul de bord defect .

                              Comment


                              • #90
                                merge totul bine, daca citesti tot ce am scris ai sa vezi conditiile in care am obtinut asemenea consum. daca ai acelasi motor incearca exact ce am facut si eu si apoi mai vezi. era noapte in mers nu am stat sa fac poze. la viteza aia atat arata. cum si daca merg mai repede valorile se schimba. masina este si resoftata , nu cred ca are vreo importanta. ca doar nu ma trezeam asa sa ma laud eu cu valori din burta. v-am spus exact totul cum a fost.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google