Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am cumpărat mereu Valeo, dar sunt slabe, incep sa facă zgomot la rece. Odată am luat Valeo flat și un mos binevoitor mi-a rupt un ștergător.

    Comment


    • Stergatoarele nu se schimba niciodata acolo unde locuiesti .
      In parc, la mall, unde vrei tu, dar nu acasa.

      Comment


      • In 1000 - 1500 km imi scade f putin nivelul de antigel (cativa mm). Urmaresc chestia asta de ceva timp prin masurarea nivelului de lichid dimineata si mereu in acelasi loc de parcare. Aparent nu exista pierderi vizibile (am verificat inclusiv cu scutul dat jos si in zona cu senzorul de temperatura).
        Care sunt cele mai frecvente locuri pentru 0.9 tce, pe unde ar putea exista pierderi ? Cine s-a mai confruntat cu probleme similare.

        Comment


        • "Asa face toate"...
          Logan 0.9 TCe 2018

          Comment


          • In functie de temperatura își mărește sau micșorează volumul.

            Comment


            • Originally posted by Cyrusddm View Post
              In 1000 - 1500 km imi scade f putin nivelul de antigel (cativa mm). Urmaresc chestia asta de ceva timp prin masurarea nivelului de lichid dimineata si mereu in acelasi loc de parcare. Aparent nu exista pierderi vizibile (am verificat inclusiv cu scutul dat jos si in zona cu senzorul de temperatura).
              Care sunt cele mai frecvente locuri pentru 0.9 tce, pe unde ar putea exista pierderi ? Cine s-a mai confruntat cu probleme similare.
              Cel mai frecvent, apar scurgeri pe la capacul de apa termostat situat in partea dreapta a motorului din cauza garniturii care nu mai etanșează.La mine pe acolo curge puțin și în primăvară la revizie sper sa-l schimb.Exista și un tutorial pe youtube a lui Alex Stoica.

              Comment


              • Din ce stiu,acel capac din plastic pe unde apar scurgeri se afla in partea laterala a chiulasei,spre baterie si nu are termostat incorporat,are o sonda de temperatura.Cred ca se face confuzie intre acel capac din plastic cu sonda si carcasa termostatului care este tot din plastic.

                Comment


                • La acel capac de plastic m-am referit și eu. Exista o confuzie legata de denumirea acestui reper. Am văzut că pe forum i se spune cutie de apa, iar cei din service ii spun tot carcasa termostat, deși nu are nicio legătură cu termostatul.

                  Comment


                  • La acel capac din partea dreapta a motorului cum stai cu capota deschisa m am uitat prima data (dupa ce am urmarit tutorialul lui Alex Stoica) dar e complet uscat.

                    Comment


                    • Scurgerile la acel capac apar după 60000 de km.

                      Comment


                      • Sa inteleg ca fenomenul descris de mine (scadere foarte usoara de cativa mm a antigelului in vasul de expansiune, in decurs de 1000 - 1500 km) este ceva specific 0.9 tce ?
                        Ciudat este ca la cealalta masina detinuta nu a scazut niciodata nivelul de lichid din vas.

                        Comment


                        • Baveta noroi spate dreapta 788128432R

                          Ce ar putea rupe aparatoarea de noroi?
                          S-a rupt partea de sub prag, practic a ramas pe masina doar plasticul care este prins pe caroserie. Toata zona unde este prinsa aparatoare, dar si pragul sunt intacte.


                          Logan 0.9 TCe 2018

                          Comment


                          • Am pățit și eu saptamana trecută. Am trecut peste niste pietre cu viteza și a sărit o piatra în ea. E retezată la nivelul pragului. 68 de lei la reprezentanta.

                            Comment


                            • Din acel film de pe net facut de Alex Stoica am remarcat un detaliu. Omul a scos decuplat bateria scotand conectorii de pe bornele bateriei in loc sa desurubeze cablurile masinii de pe conectori. Este mult mai usor de facut acest lucru si mai putin stresant pentru borne care sunt stranse foarte tare de niste coliere pe care ai vrea sa le deranjezi cat mai rar. Si cred ca am mai vazut in alt film aceeasi manevra. Voi ce credeti?

                              Comment


                              • Cyrusddm nu "face toate" așa, la al meu 0,9 Tce nu a scăzut deloc nivelul de antigel. Probabil că la tine capacul rezervorului nu închide perfect și apa se evaporă, rămânând antigel concentrat. Asta in cazul in care totul e ok la motor.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google