Schimbare Viteze

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Viteze

    Buna seara!

    In speranta ca nu deschid un topic cu un subiect despre care s-a mai discutat, am tot cautat pe forum dar nu am gasit, va rog sa imi spuneti si mie la ce turatie se schimba vitezele la un Logan 2008-2009 (facelift, sau nu stiu cum ii spune), motorizarea de 1.6, benzina, nu stiu exact numarul de cai putere.
    Am cautat intr-un manual de utilizare, dar nu am gasit nimic.

    Multumesc!

  • #2
    2500-3000 rpm.
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Nu trebuie sa schimbi neaparat la 3000 rpm, avand in vedere ca este benzina poti sa schimbi si la 2000 rpm. Eu am 1.4 si schimb numai la 2300 rpm.

      Comment


      • #4
        Pai cam asa este. Trebuie sa simti motorul. Nu este ceva fix. 2500 este foarte ok. Poti si la 2000, 4000, 6000 depinde de tine )
        MY CLA

        Comment


        • #5
          eu schimb pe la 2000 cat e motorul rece, apoi pe la 3000 sau mai mult. Daca merg in oras, schimb pe la 3000, in afara a mai vazut si 5000-6000, in functie de necesitati/depasiri

          Comment


          • #6
            Cuplul maxim il obtii la 3000 de turatii deci incearca sa te invarti in jurul acestei valori!

            P.S La scoala de soferi mai nou iti spune la ce turatii sa schimbi nu te invata sa simti masina cand are nevoie?

            Comment


            • #7
              Originally posted by alexandru_hd View Post
              Buna seara!

              In speranta ca nu deschid un topic cu un subiect despre care s-a mai discutat, am tot cautat pe forum dar nu am gasit, va rog sa imi spuneti si mie la ce turatie se schimba vitezele la un Logan 2008-2009 (facelift, sau nu stiu cum ii spune), motorizarea de 1.6, benzina,
              Ei, n-ai cautat destul; uite aici alta Marie cu aceiasi ...problema.
              Nu-i mai bine acolo?; e mai ...multe.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Autorul are 1.6... e mai puternic, mai nervos... credeam ca forumul asta este pentru persoanele care stiu macar cum arata o masina, mai bine s-ar inchide!

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google