Cotiera Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by danielbostan View Post
    Și eu sunt curios de acest model. Cât de buna e prinderea in acel pahar. Cu câți bani ai găsit-o tu?
    Nu se prinde in suportul de pahar. Se scoate suportul de pahar din cleme, si se fixeaza piciorul cotierei in loc. Acum depinde ce fel de plastic ai intre scaune, unele sunt toata treaba o piesa, la altele cum e le mine se demonteaza suportul de pahar. Costa in jur de 150 de lei.
    Attached Files
    Last edited by ph91ctl; 16 September 2018, 20:49.
    Logan 2014 laureate - 1.2 biturbo

    Comment


    • A mea are suportul de pahar ca din stânga, dar loc și pt start/stop. Cum se prezintă? Te poți lăsa pe ea mai cu greutate? Se balansează când tragi stânga dreapta de ea? Scârțâie?

      Comment


      • Ai "tunel" de X52ph2(ăla din dreapta pozei de la #451) deci nu poti monta cotiera aia.

        Dacă ai avea tunel de X52 ph1(ăla din stânga pozei de la #451) tot nu o poți monta dacă ai Pack Look(geamurile electrice spate au butoanele exact acolo).
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Torquemada, ești sigur ca merge și pe ph1? Nu as vrea sa dau banii degeaba și sa văd ca nu se potrivește.
          Am logan diesel, fab. noiembrie 2015, când abia bagasera euro 6 și modelul prestige.

          Comment


          • Pozele din #441 evidențiază o cotieră montată pe un L52ph1, fabricație 12/2012, iar cotiera a fost plug&play fără probleme.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • Da, ai dreptate. Mersi

              Comment


              • Mâine ridic cotiera. Va tin la curent...
                Logan 2014 laureate - 1.2 biturbo

                Comment


                • Ok. Spune-mi te rog cat de rezistenta e.

                  Comment


                  • Originally posted by danielbostan View Post
                    Ok. Spune-mi te rog cat de rezistenta e.
                    Am reusit azi dimineata sa montez cotiera. Defapt se monteaza fix in suportul de pahar cu 4 suruburi direct in plastic, nu cum credeam eu...
                    Ca rezistenta: toate cotierele pentru Dacia am observat ca sunt foarte inalte, nici modelul asta nu face o excentie. E cam instabila din cauza asta si datorita faptului ca tunelul din plastic dintre scaune nu a fost conceput pentru genul asta de cotiera, genul asta de prindere. E prins doar intr-un surub pe mijloc in capat.

                    Ideea care este, ea e solida ca si cotiera, chiar daca piciorul sau e de plastic, si se intepeneste intre scaune. Se clatina stanga-dreapta doar daca stai cu scaunele la maxim in fata si nu are in ce sa se sprijine in lateral. Daca avea un sistem de prindere in podea, era cu totul altceva... Suruburile cu care a venit poti sa le arunci. Sunt prea scurte si de proasta calitate, iar partea care intra in suportul de pahar, nu intra in totalitate. Raman cativa mm. E o chinezarie, si am acceptat acest lucru de la inceput. Pana una-alta o folosesc. Categoric, cea mai buna varianta este cea oem cu prindere in scaun. Am un coleg de munca care are asa ceva si e interesanta. Dar mi se pare deranjul prea mare la montaj, cat si pretul...
                    Ca si concluzie, nu iti bate capul...

                    Daca ai vreo intrebare, vorbim pe pm cu cea mai mare placere... O sa postez poze si sfaturi de la montaj daca este cineva interesat...

                    Apropo, a costat 130 lei la un magazin de accesorii de la mine din oras(Ploiesti), dar modeul e vandut de mai multi useri/magazine din tara de pe diverse site-uri...
                    Attached Files
                    Last edited by ph91ctl; 19 September 2018, 22:06.
                    Logan 2014 laureate - 1.2 biturbo

                    Comment


                    • .....

                      Deci pana la urma tot i chinezarie este si e fix genul de cotiera care schimbi cate 2-3 pe an daca nu este atent.
                      Cea mai buna alegere raport calitate pret (280 lei)ramane tot cea cu prindere pe spatar cum a spus si tOrquemada.
                      Repet si eu : se potriveste si pe ph1

                      Comment


                      • Cea cu prindere in spatar unde se gaseste? Ca am cautat pe olx dar nu am gasit nimic.

                        Comment


                        • Originally posted by raulz0r View Post
                          Cea cu prindere in spatar unde se gaseste? Ca am cautat pe olx dar nu am gasit nimic.
                          In postarea #441, colegul t0rquemada a lasat un cod pe original, in reprezentanta sau cred ca poate fi comandata si la orice magazin de piese auto

                          "Cotiera model 4* 8201679842 se poate monta și pe X52 ph1 nu doar pe X52 ph2
                          - model 4, pe spătar cu reglaj înălțime și spațiu depozitare"

                          Comment


                          • La reprezentanta este undeva la 400lei, dar incerca si la planetara sa vezi un pret + pe olx sa stai sa cauti / astepti ( eu vazusem la 300lei )
                            Eu am luat de la Dacoserv la 410lei parca.

                            Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Eu am luat una de duster care are un picior negru metalic cu un suport din metal care se așează sub șina de la scaun. Numai ca am văzut ca trebuie sa fac niște mici adaptări. O montez când ma întorc acasă.

                              Comment


                              • Originally posted by raulz0r View Post
                                Cea cu prindere in spatar unde se gaseste? Ca am cautat pe olx dar nu am gasit nimic.
                                Chiar eu o am la 280 lei fix.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google