Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bolovan View Post
    Uleiul este ELF Evolution RN-TECH. Stie cineva daca este acelasi cu 900 SXR?
    Are SN si e A3B4. Destul de bun, cu un interval extins; 30 de mii.
    Eu cred ca e un SXR, rebrenduit, cu sigla Renault.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Crs. Sandel am vazut cum se schimba...prea complicat. Nu merita efortul (trebuie dat jos scutul, trebuie doua tipuri de chei etc). N-am rampa...dar teoretic as avea unde sa schimb. Doar ca masina este in garantie. Si nu fac nimic la ea doar in reprezentanta dacia.

      @IancuMIC deci sa inteleg ca au adaos de 100%? Beton.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Eu cred ca e un SXR, rebrenduit, cu sigla Renault.
        Foarte posibil , un alt exemplu il avem la filtru de ulei O.E.M. pentru D4F la care Renault a ales Mann pe care sa puna "stampila" sau putem alege acelasi filtru dar fara certificarea francezilor.
        Attached Files
        Last edited by prometheus; 5 May 2017, 21:43.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Cam in jurul a 180 de lei e bidonul de 5l; deci nu e adaosul asa mare.
          Stai linistit, e bun uleiul, are IV 172, Pp -42, asa ca...e bine. Nu te stiu de racer, asa ca...
          @prometheus
          Am un exemplu in care un disc de frana, produs de o anume firma, aceiasi care il produce si pe cel de origine si care are preturi diferite dar si compozitie/caracteristici, diferite. Piesele de origine Renault in cazul nostru, se pare ca respecta niste rigori impuse de constructor.
          Eu prefer in general, piesele de origine la revizii.
          Last edited by IancuMIC; 5 May 2017, 21:47.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Asa mare diferenta sa fie intre cel de 4L si 5L? Am gasit pe Emag cu 90 lei
            Ne...sunt chiar mosulica limitat, fraier si inapoiat...un adevarat looser (adica conduc legal...cu viteze legale).
            P.S. Imi pare rau ca n-am facut poze cu filtru de ulei...era incarcat destul de rau. Am sa schimb ceva mai des uleiul.

            Comment


            • Cred ca altceva ai vazut.

              Ulei motor cu specificatii tehnice superioare, ORIGINAL Renault EVOLUTION RN-TECH 5W40 API SN/CF ACEEA A3/B4, ambalaj 5 litri, reper 7711584308, cu norma Renault RN0700/RN0710. Uleiul este recomandat sa fie inlocui la intervale de 30000 de km.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • @bolovan, era suficient sa cumperi doar 4litri de ulei, 4,1 intra când motorul este nou, înainte de prima umplere.

                Comment


                • @IancuMic nu-i acelasi cu http://www.emag.ro/ulei-motor-elf-ev.../pd/DKR8LBBBM/ ?
                  @aris86 astia de la service mi-au spus sa pastrez bidonul. Iar data viitoare or sa-mi scoata din depozit doar 4L...si la nevoie completeaza din asta. Deci probabil de asta mi-au spus asta.

                  Comment


                  • Oarecum; cred ca RN Tech-ul dumitale e mai dopat, mai optimizat pentru perioada de schimb extinsa.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Era cazul sa scoată și elf alt tip de ulei, cele vechi nu prea aveau cum sa reziste 20000 km, deși inițial se schimba la 10000 km.

                      Comment


                      • Sincer...nu's ce mi-au pus in fabrica, dar la cum arata filtrul ala...nu arata tocmai ok (cel putin la 1.4MPI arata mai bine...si acolo-l schimbam la 15.000)

                        Comment


                        • Sincer pe cel de 1.4 nu prea aveai cum sa îl vezi asa in detaliu ca la 0.9 care este cartus
                          La filtru de ulei ma refer
                          De curiozitate ,scoate joja dupa 100 km parcursi si sa ne spui cum arat uleiul
                          sigpic

                          Comment


                          • Cu flexul? Chiar si cu clestele de tabla Am desfacut ceva filtre
                            Iti spun de pe acum. A inceput deja sa se inegreasca (am 40 km parcursi). Probabil in 3-400 o sa fie negru bine

                            Comment


                            • Tu compari uleiul la 15000 km cu cel de la 20000 km? Cred ca la regimul din tara noastră, ar trebui sa fie la maxim 10000 km/an.

                              Comment


                              • Originally posted by bolovan View Post
                                Sincer...nu's ce mi-au pus in fabrica, dar la cum arata filtrul ala...nu arata tocmai ok (cel putin la 1.4MPI arata mai bine...si acolo-l schimbam la 15.000)
                                Ce sa-ti puna? Un cartus filtrant; adica asta.
                                Attached Files
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google