Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [QUOTE=gabrieln1960;n3638321]

    Filtru habitaclu 272773151R
    - inaltime:35 mm
    - latime;216 mm
    - lungime: 200 mm
    - Material: polifenol cu carbune activ.
    Mulțumesc!

    Comment


    • Dintre acestea doua: https://www.autopieseonline24.ro/mann-filter/7889394 (Filtru carbune activ cu polifenol, cu efect antibacterial, Filtru praf fin (PM 2.5), cu efect fungicidsau) și https://www.autopieseonline24.ro/mah...ginal/11602796 (cu efect antialergic, cu efect antibacterial, Filtru carbon activ), pe care îl recomandați? Mulțumesc!

      Comment


      • Mie ,ca specificații, mi se par la fel. Doar prețul diferă.

        Comment


        • Originally posted by Danis702000 View Post
          Da, vreau ceva mai bun. Mulțumesc.
          Bine gandit!

          In general se acorda importanta in primul rand uleiului si in al doilea rand filtrului de ulei si a celui de aer pentru motor.
          Sunt putini cei care se preocupa de filtrul de habitaclu.

          NU UITATI: plamanii dvs. conteaza infinit mai mult decat motorul masinii!
          Last edited by abc; 31 May 2019, 19:56.

          Comment


          • Originally posted by Danis702000 View Post
            https://www.autopieseonline24.ro/mann-filter/7889394 (Filtru carbune activ cu polifenol, cu efect antibacterial, Filtru praf fin (PM 2.5), cu efect fungicidsau)
            Folosesc de 2 ani doar filtrul Mann FP 22011 si am renuntat la schimbarea lui ca parte a reviziei Dacia. Sunt foarte multumit de el si il schimb singur de 2 ori pe an.

            L-am achizitionat acum vreo 2 saptamani de la [URL]https://www.epiesa.ro/filtru-polen-dacia-logan-ii-tce-90-benzina-90-cai-mann-filter-fp22011/58612/100263/parts-12267287/[URL] pentru ca aveau cea mai buna promotie.

            Ca si idee in ceea ce priveste costurile lui achizitiile am avut:
            - prima achizitie - 90 lei
            - a doua achizitie - 105 lei - pret intreg
            - a treia achizitie - 85 lei - promotie
            - a patra achizitie - 75 lei - promotie

            Comment


            • Vă mulțumesc pentru răspunsuri! Am vrut să comand de unde întrebasem care merită, din păcate transportul costa cât produsul. Așa că am comandat filtru de habitaclu menționat de domnul gabrieln1960. Mulțumesc! (nu știu ce pronume personal să folosesc) Nu știu cât ajută, merg destul de des la ozonificare (la ”OMV), sper că ajută la ceva.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Ce are DaciaOil?
                Se aude motorul ca o rasnita, vibreaza masina ca naiba cand stai la semafor. Bine, poate e bias, dar cu Elf se aude mult mai okey la 5-6K RPM. Si nu poti sa mergi cu 0.9 TCe la 2000 ca are un turbo lag ingrozitor.

                Comment


                • Originally posted by JNic View Post

                  Folosesc de 2 ani doar filtrul Mann FP 22011 si am renuntat la schimbarea lui ca parte a reviziei Dacia. Sunt foarte multumit de el si il schimb singur de 2 ori pe an.

                  L-am achizitionat acum vreo 2 saptamani de la [URL]https://www.epiesa.ro/filtru-polen-dacia-logan-ii-tce-90-benzina-90-cai-mann-filter-fp22011/58612/100263/parts-12267287/[URL] pentru ca aveau cea mai buna promotie.

                  Ca si idee in ceea ce priveste costurile lui achizitiile am avut:
                  - prima achizitie - 90 lei
                  - a doua achizitie - 105 lei - pret intreg
                  - a treia achizitie - 85 lei - promotie
                  - a patra achizitie - 75 lei - promotie
                  Acesta îl folosesc și eu de câțiva ani, foarte mulțumit de el.

                  Comment


                  • e acelasi filtru si pe 1.0 2017? Merci

                    Comment


                    • Da.Filtrele de habitaclu si de aer sunt identice.

                      Comment


                      • Originally posted by abc View Post
                        In general se acorda importanta in primul rand uleiului si in al doilea rand filtrului de ulei si a celui de aer pentru motor.
                        Sunt putini cei care se preocupa de filtrul de habitaclu.

                        NU UITATI: plamanii dvs. conteaza infinit mai mult decat motorul masinii!
                        Pentru ca vreo 15 ani am mers cu masini fara filtru de habitaclu. Fara probleme.
                        Plus ca schimbarea mai frecventa a acestui filtru de habitaclu nu creste eficienta filtrarii in realitate. Daca se colmateaza o sa se abureasca geamurile, o sa bage aeroterma mai putin, dar nu foarte sesizabil.
                        Oricum merg si cu geamul deschis.
                        La cat este mentionat in cartea de intretinere la atat il schimb.
                        La motor se simte la consum si la putere, iar motorul trage aer mult nu se compara cu habitaclul. Daca scoti filtrul de aer tot praful e absorbit de motor si il va uza mult mai repede.
                        De aceea filtrul de habitaclu are totusi o importanta secundara, asa cum ai observat.
                        Last edited by valioglu; 3 June 2019, 14:11.

                        Comment


                        • Originally posted by RaduStj View Post
                          Salut.
                          Astazi am fost la Dacia Cluj-Feleac pentru revizia la 1 an(Logan 2 0.9 tce black and white, 5400 km).
                          Totalul de plata a fost 678.15 lei(manopera + piese).
                          In cadrul reviziei au fost schimbate urmatoarele:
                          - filtru ulei, aer, habitaclu
                          - completare antigel tip D Dacia
                          - garnitura D 16
                          - ulei elf evolution 5w40 sxr 4 +1 L
                          Filtrele de aer si habitaclu au zis ca mai merg un an dar daca tot erau cu capul sub capota le-am zis sa le schimbe.
                          Mi se pare un pret decent.
                          Voi ce parere aveti?
                          ​​​​​
                          In fisa de intretinere pentru 0,9 TCE se specifica inlocuirea filtrului de polen si aer o data la 2 ANI, si nu anual impreuna cu fiecare revizie. Rau nu au facut ca le-ai schimbat. Noi astia cu "5 ani fara griji" vom plati extra daca vrem sa schimbe filtrele la prima si a treia revizie, caci nu intra in gratuite, din cauza fisei care nu specifica schimbarea lor anuala...

                          Comment


                          • Asta e, voiam sa alinieze standardele cu cele din Vest. Acum că au făcut-o si tot nu e bine.

                            Comment



                            • stai tu linistit, ca aici nu ai conditii de "vest".
                              iar daca alegi sa nu ma crezi: vezi cit praf e prin orase si citi kilometri de drumuri neasfaltate avem.

                              Comment


                              • Stai liniștit ca și în vest e praf. Când am văzut cum e filtru de polen gri-negru m-am mirat. Oare cum o fi cel de aer.
                                La mine, filtru de aer la 2 ani, dar cum fac mulți km, nu ajung la 2 ani sa fac revizia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google