Garantia Extinsa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Garantia Extinsa

    Masina are aprox 2 luni, si am zis sa intreb despre garantia extinsa.
    Actual are garantia de 3 ani sau 100.000km, la care se ajunge mai repede.
    BUN.
    Vorbesc cu cei de la dacia, imi trimit prin mail preturile respective (preturile sunt exprimate in EURO, si contin TVA)

    +1an / 100.000km => 80 euro
    +1an / 200.000km => 396 euro

    +2ani / 100.000km => 166 euro
    +2ani / 200.000km => 448 euro

    Zic OK, solicit garantia extinsa de 2 ani/100.000km la 166euro (TVA inclus).

    Astazi primesc mail cu factura proforma, sa platesc la banca, si surpriza,
    Plata sa fie de 953roni.
    Le scriu mail, ca din cate stiu pretul este de 166euro cu tva inclus, care vine aproximativ ~720ron, de unde diferenta de 233roni.

    Raspuns, pai stiti ca v-am trimis pretul gresit, care sunt valabile pentru Logan 1, iar dvs aveti Logan 2, care are alte preturi, si anume

    +2ani / 100.000km => 219 euro
    +2ani / 120.000km => 236 euro
    +2ani / 200.000km => 448 euro


    INTREBARE

    A platit cineva pentru garantia extinsa?
    si daca da, atunci cat a platit si pentru ce optiune.
    Sa vedem, cum stau treburile.

  • #2
    Eu am prins oferta cu 4 ani sau 100000km fara sa platesc ceva in plus. Vezi ca iar ti-au trimis aiurea aia cu +2 ani sau 200000km pentru ca acea oferta este valabila pentru utilitare.

    Uite aici http://www.dacia.ro/servicii-post-va...enso/index.jsp preturile de pe site-ul lor.
    sigpic

    Comment


    • #3
      salut, uitate pe site la Dacia ca ai si acolo preturile. Pentru Logan2 preturile din proforma ar fi...

      Comment


      • #4
        Pe site nu sunt alea de Logan 2, doar de Logan 1 se pare si Lodgy.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Originally posted by einstein1984 View Post
          Pe site nu sunt alea de Logan 2, doar de Logan 1 se pare si Lodgy.
          Cum ai ajus la concluzia asta?
          Citeste ce preturi a primit colegul @djxhouse de la voceaclientului pentru logan 2 si compara-le cu cele de pe site si apoi sa ne spui concluzia.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Garantie extinsa DACIA

            Pe site-ul dacia scrie clar care sunt preturile pentru garantie extinsa ... dar nu se precizeaza niciunde cum ca ar fi vorba de logan 1 sau logan 2 ...

            Si eu cred ca cele de pe site sunt cele pentru logan 2 ... eu am primit (lafel ca si colegul Mihai) garantie extinsa un an fara costuri suplimentare.
            sigpic
            This is My Ride!
            !Visit and enjoy!

            Comment


            • #7
              Daca putea sa marim si numarul de km era super ok. Eu am 16000km si ma gandesc ca vine vara si pana la sfarsitul anului sar de 30000km lejer.
              sigpic

              Comment


              • #8
                si eu am facut un clacul de genul asta ... insa cum acum sunt abia pe la 10.000 sper ca pana la sfarsitul anului sa nu depasesc 25000 km ... interesant este ca eu atunci cand am primit masina am intrebat dealer-ul daca pot solicita ulterior extindere a garantiei pana la 5 ani ... si mi s-a spus ca cei care au beneficiat de aceasta reducere (un an garantie extinsa gratuit) nu mai pot solicita alta extindere.
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #9
                  Foarte tare, iti dam un an ca sa poti pierde doi...ca la noi la nimeni...macar intreaba si ei clientii daca vor un un in plus, sau ti-l baga pe gat? Cine stie poate o fi intentionat sa nu poti beneficia de garantie 5 ani...cred ca sunt eu paranoic ;)

                  Comment


                  • #10
                    Daca e moca e bun si anul ala.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      E simplu, poate exista doar 1 contract de extindere. Ar trebui anulat ala de un an ca sa il poti face pe cel de 2 ani.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by einstein1984 View Post
                        E simplu, poate exista doar 1 contract de extindere. Ar trebui anulat ala de un an ca sa il poti face pe cel de 2 ani.
                        Ok. Cine se ofera sa anuleze 1 an gratis ca mai apoi sa-l plateasca pe cel gratis + inca unul, adica 2 ani.


                        @djxhouse te sfatuiesc sa le spui ca vrei garantia asta: +2ani / 200.000km => 448 euro, sa vezi daca se poate, ca pe site scrie foarte clar ca este doar pentru utilitare. Adica ti-au trimis prima data preturile gresit, iar a doua oara ti-au trimis inclusiv oferta pentru utilitare stiind ca tu ai noul logan, deci a doua greseala. Mari profesionisti la dacia.
                        Last edited by MihaiiahiM; 15 May 2013, 22:40.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          le-am raspuns ca la asa preturile ma mai gandesc. eu ma asteptam la 166 euro. poate mai negocieaza. hehehe. dar de atunci nu au raspuns.
                          dar cea de 200.000km, nu doresc/ nu ma mai complic cu ei.

                          Comment


                          • #14
                            Mergi la un dealer si vorbeste fata in fata cu vanzatorul. Aflii mai multe mai repede.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              Salut!
                              Cand mi-am cumparat Loganul am primit cadou garantie extinsa pe 5 ani.
                              Stie cineva ce piese alea masinii sunt garantate 5 ani? Stiu ca 3 ani este garantata toata masina iar dupa ce trec cei 3 ani sunt garantate numai anumite reperee alea masinii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google