Dacia Logan,0.9 Tce Vs 1.5 Dci

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia Logan,0.9 Tce Vs 1.5 Dci

    Ce motorizare credeti ca este cea mai potrivita pt noua Dacie Logan/Sandero?
    0.9 tce 90cp sau 1.5 dci 75 sau 90 cp?
    Multumesc anticipat si astept pareri doar la acest topic

  • #2
    Asta e pur si simplu benzina vs diesel. Iar dezgropam mortii?

    Comment


    • #3
      In curand cei de la dacia vor scoate un motor de 1,2 16v cu turbina i-i va lua locul motorului de 1,6 16v undeva la 100 cp

      Comment


      • #4
        date oficiale ? a scapat vreunul pasarica din gura cu vreo noua aparitie la motorizari ?
        nu ca nu asa am prevede toti viitorul insa e usor zici stai si asteapta pana scot alta motorizare ...
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #5
          aureliane, va fi un 1.2 TCe, nicidecum 1.2 16v si va avea 125 CP nu 100. Probabil va fi motorul de pe Lodgy cu un alt soft.

          Comment


          • #6
            Cei de la Dacia spun ca o sa ofere o noua motorizare 0.9 tce de 100 cp cat de curand.
            Ca raport fiabilitate/cost de intretinere ce a-ti alege?
            Este motorul 0.9 tce suficient de bun?
            Nu dezgropam nici un mort ca e pacat astept pareri de la fani Dacia.

            Comment


            • #7
              Pentru daily use si mers normal e mai mult decat ok. E chiar foarte ok. Daca mai pretentii "sportive" si vrei ceva mai mult, eu unul nu as lua. Cel de 90 cp e arhisuficient pentru o utilizare normala, de familist. Eu as mai lua Logan daca ar oferi un 1,4 Tce cu 130hp.

              Comment


              • #8
                Sunt sigur ca nu o sa apara motorul 1.2 TCe de 125 hp de pe Lodgy.
                V-a creste pretul considerabil,si v-a fi prea puternic motorul pentru caroseria loganului.
                My Ride ! B - 29 - TmT

                Comment


                • #9
                  V-a creste
                  Va creste.........

                  v-a fi prea puternic motorul pentru caroseria loganului.
                  Ca loganul e din plastilina, sa nu suporte 125 HP.

                  Comment


                  • #10
                    sicer sa fiu motoarele astea de 1.2 TCe si 1.4 TCe nu prea ma incanta in privinta consumului, nu retin exact pe ce site am vazut un test cu 2 1.4 TCe si nu au reusit sa obtina un consum sub 8 in exterior, in 90% mers economic, doar ce au experimentat 0-100 si cateva reprize, aaa si motorul avea 10 mii de km deci era destul de lasat.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Andrei.TMT View Post
                      Sunt sigur ca nu o sa apara motorul 1.2 TCe de 125 hp de pe Lodgy.
                      V-a creste pretul considerabil,si v-a fi prea puternic motorul pentru caroseria loganului.
                      Ala de pe Lodgy are 115hp. Intr-adevar consumul e maricel pt motoarele astea.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Andrei.TMT View Post
                        V-a creste pretul considerabil
                        Stati acasa fratilor, uitati de scoala, liceu etc. Sunt degeaba, unii dintre voi iesiti precum ati intrat.

                        si v-a fi prea puternic motorul pentru caroseria loganului.
                        Domane fereste, de unde scoti aberatiile astea prietene?

                        Comment


                        • #13
                          @Cristian100, nu contest aptitudinile tale de a observa greselile gramaticale colegilor de forum.
                          Ai putea sa iti faci debutul pe forum prin a mai studia un pic regulamentul existent, care spune ca trebuie sa iti treci locatia adevarata in semnatura, jignirile aduse membrilor nu se tolereaza, nu mai spun de ''off topic''.(exista sectiune dedicata pentru greseli gramaticale).
                          P.S. : nu te supara, concluzia o tragi tu.
                          Last edited by rudy_grf; 23 May 2013, 09:18.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Salut... eu am cumparat noul Logan cu motorizare 1.5 dCI 90 cp... l`am cumparat acum 1 luna, am facut aproximativ 4000 km cu el si sunt foarte multumit... am plecat cu el si la peste prin delta si pe la baltile de prin Tulcea si se comporta foarte bine si pot sa zic ca si in oras se comporta bine... la o depasire nu te lasa motorul... in bord imi arata un consum de 5.6... banuiesc ca e consumul mixt ... am fost si la Bucuresti cu el pe autostrada si am putut sa ii dau 190 km/h chiar daca viteza lui maxima in carte zice ca e 167 km/h... masina se comporta foarte bine pe sosea, e antifonata bine...

                            Cat despre motorul de 0.9 tCE nu prea stiu ce sa zic... doar ca inainte de a cumpara masina am facut un Test-Drive si mi`au dat un Logan cu motorizare 0.9 tCE si chiar mi`a placut cum merge motorul...

                            Comment


                            • #15
                              Dci, consum, cuplu, scump la intretinere ideal daca mergi cel putin 40000 pe an. Tce taxe si asigurare ok, ieftin la revizie, nu e motor de consum, numai bun pentru plimbari de duminica.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google