Lucruri Pe Care Nu Le-ati Descoperit Inca La Noul Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exact acolo actioneaza impulsul pe semnalizare.
    Cei din reprezentanta iti vor spune ca orice interventie neautorizatain UCH poate ducela pierderea garantiei.

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
    sigpic
    This is My Ride!
    !Visit and enjoy!

    Comment


    • Oare CAN-Clip nu permite activarea HSA si semnalizare cu impuls la Logan 2 ?
      Doar e tester oficial Renault, ce doamne - iarta-ma ? Toate reprezentantele il folosesc ... ?

      Comment


      • NU. Din Clip nu se pot activa functiile astea. Si la Logan I era la fel, se activau diverse functii cu DDT2000 + interfata KKL. Acum iti trebuie DDT2000 + interfata derelek(CAN), interfata costand vreo 200-300 euro.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Cei care v-ati activat aceste optiuni, mai aveti masinile in garantie? De fapt, teoretic, le aveti, ca modelul este prea recent ca sa-i expire garantia. Reformulez: cei care v-ati activat optiunile, ati mai dat pe la service dacia si vi s-a spus cumva ca ati pierdut garantia pentru ca ati intervenit la acest UCH? (care nu stiu ce inseamna)

          Si daca tehnologia lor nu le permita sa o activeze in mod oficial, pot doar sa constate daca e activa optiunea sau nu?
          Daca eu le arat manualul masinii la pagina unde explica despre semnalizarea cu impuls (stiu ca manualul nu e pe post de factura) si-o fac pe-a nebunul ca vreau ca masina mea sa aiba acea optiune activata, ce se intampla?
          Aaaa, dar sa va mai spun o chestie foarte interesanta: pe abtibildul masinii (deci nu in manual), acolo unde sunt prevazute detaliile privind dimensiunile anvelopelor, in afara de 185/65/15, mai sunt trecute si alte dimensiuni, ceva cu 215/... daca doriti exact, ma duc in parcare si va spun. Aceste valori nu sunt trecute si in actele masinii. Am dat telefon la VC si mi-au spus ca acele valori sunt valabile, dar nu pe teritoriul Romaniei.... ci in alte tari. Probabil sunt dimensiunile pentru sezonul rece, zic si eu.

          Comment


          • Clip este tool de dealer - diagnoza si acces limita la dispozitive, pe cand DDT este tool de dezvoltator care da acces la toate resursele disponibile - poti rescrie toata memoria unui dispozitiv daca stii ce faci...
            RTFM

            Comment


            • @shutulica Astia din reprezentante pot evident sa vada ce optiuni ai activate pe masina si evident de aici o intreaga teorie. Clar ca in cazul in care ai probleme pe garantie, la o adica, se poate invoca pierderea garantiei pe motiv ca s-au modificat parametrii ai UCH-ului de catre o persoana neavizata Dacia. Dar tinand cont ca aceste activari sunt permise de UCH este foarte putin probabil ca din cauza lor sa apara vre-un defect electronic; aici nu vorbim de vre-o improvizatie etc ci de niste functii care sunt gestionate in mod direct de insusi unitatea de comanda a masinii prin dispozitivele electronice instalate de fabrica.
              Eu am fost de mai multe ori in reprezentanta si nu mi-a spus nimeni nimic de aceste activari ...
              UCH-ul reprezinta unitatea electronica de comanda a masinii; calculatorul care gestioneaza tot ce misca.
              Dimensiunile anvelopelor sunt cele pe care le ai trecute in Cartea Tehnica a masinii. Acel autocolant este informativ fara titlu de o ligativitate pentru Dacia. Am incercat si noi in mai multe randuri sa obtinem omologare pentru alte dimensiuni ee anvelope dar ... ciu ciu ...

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
              sigpic
              This is My Ride!
              !Visit and enjoy!

              Comment


              • Multumesc, am intrebat si eu, tot asa se spunea ca cu Clipul nu se poate afla codul ISK, pina cineva a tastat 5938 si sa vezi dracie...l-a aflat !

                Comment


                • Originally posted by shutulica View Post
                  Cei care v-ati activat aceste optiuni, mai aveti masinile in garantie? De fapt, teoretic, le aveti, ca modelul este prea recent ca sa-i expire garantia. Reformulez: cei care v-ati activat optiunile, ati mai dat pe la service dacia si vi s-a spus cumva ca ati pierdut garantia pentru ca ati intervenit la acest UCH? (care nu stiu ce inseamna)

                  Si daca tehnologia lor nu le permita sa o activeze in mod oficial, pot doar sa constate daca e activa optiunea sau nu?
                  Daca eu le arat manualul masinii la pagina unde explica despre semnalizarea cu impuls (stiu ca manualul nu e pe post de factura) si-o fac pe-a nebunul ca vreau ca masina mea sa aiba acea optiune activata, ce se intampla?
                  Aaaa, dar sa va mai spun o chestie foarte interesanta: pe abtibildul masinii (deci nu in manual), acolo unde sunt prevazute detaliile privind dimensiunile anvelopelor, in afara de 185/65/15, mai sunt trecute si alte dimensiuni, ceva cu 215/... daca doriti exact, ma duc in parcare si va spun. Aceste valori nu sunt trecute si in actele masinii. Am dat telefon la VC si mi-au spus ca acele valori sunt valabile, dar nu pe teritoriul Romaniei.... ci in alte tari. Probabil sunt dimensiunile pentru sezonul rece, zic si eu.
                  E posibil sa pierzi garantia la UCH nu la tabla sau la planetare cu nu are nici o legatura una cu cealalta.
                  sigpic

                  Comment


                  • @anton.dan Incearca sa te conectezi cu Clip pe Logan 2 si revino cu impresii
                    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                    Comment


                    • Originally posted by flickflack View Post
                      Buna seara. Acest HSA , se poate activa pe orice nivel de echipare si pe orice motorizare sau este conditionat de una din acestea ? Multumesc.
                      Originally posted by Fane View Post
                      Se poate activa doar pe masinile cu ESP.
                      Din cate stiu toate Logan 2 au ESP.

                      De astazi am semnalizare cu impuls si HillStartAssist pe Loganul nou motor 1.2, deci nu e doar pe 0.9Tce

                      Merge in treapta 1 sau in marsarier dar numai la urcarea pantei.
                      Multumesc Fane

                      Comment


                      • Pai merge pe oricare logan2 indiferent de motorizare. Nu a zis nimeni ca nu merge si le 1.2

                        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                        sigpic
                        This is My Ride!
                        !Visit and enjoy!

                        Comment


                        • Corect este "Din cate stiu toate Logan 2 vandute in RO au ESP", pentru ca poti avea Logan / Sandero II fara ABS-ESP si cu repartitor pe puntea spate.

                          La reprezentanta nu isi pot da seama daca optiunile au fost active din fabrica sau au fost activate ulterior. Ca idee la revizie se tot chinuiau sa reseteze Medianav-ul(nu intelegeau de ce am tema M1 colorata), dar in final nu au comentat.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Originally posted by dr_p View Post
                            Din cate stiu toate Logan 2 au ESP.

                            De astazi am semnalizare cu impuls si HillStartAssist pe Loganul nou motor 1.2, deci nu e doar pe 0.9Tce

                            Merge in treapta 1 sau in marsarier dar numai la urcarea pantei.
                            Multumesc Fane
                            Ai probat si la coborarea din rampa?
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • la coborare nu merge, doar la urcare si bagata in viteza

                              Comment


                              • Dar ai spus ca merge in treapta 1 sau in marsarier, de-asta m-am gandit si eu, recunosc, ca poate are efect si când vrei sa urci o panta cu spatele (pentru a parca sau ceva de genul asta).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google