Lucruri Pe Care Nu Le-ati Descoperit Inca La Noul Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by shutulica View Post
    ... o sa va tin la curent... daca sunteti curiosi.

    Nu, stimate coleg, nu ne tii la curent ca "suntem curiosi" ci pentru ca e o regula elementara pe acest forum...

    cabinet de avocatura bun....judecata pentru vicii ascunse, iar dupa expertiza le pot solicita banii inapoi, daune si plata cheltuielilor de judecata....
    Cabinetul cel bun iti va lua banii, expertiza deasemenea si....vei mai avea de plata la final.
    Motivul este extrem de simplu: problema prezentata de dumneavoastra nu exista! Nu e nici defect de fabricatie, nici viciu ascuns...e pur si simplu consecinta unui proces tehnologic in care aspectul estetic conteaza mai putin. Este, mai curand, o caracteristica generala a produselor LOW-COST. Problema dumneavoastra nu influenteaza negativ buna functionare a masinii, nu afecteaza siguranta, nu produce disconfort in utilizare, nu afecteaza negativ protectia anticoroziva a masinii.
    Nemultumirile legate de estetica sunt destul de relative si greu de dovedit. Chiar dumneavoastra recunoasteti ca ati obsevat foarte tarziu aceasta "neplacere".
    Astfel ca va sfatuiesc sa nu aruncati cu banii in avocati si sa vedeti mai bine cum stau treburile in domeniul bunurilor "de larg consum" in care deja se incadreaza si automobilele.

    Comment


    • Originally posted by shutulica View Post
      Hai sa va impartasesc ce lucru nou am descoperit la al meu Sandero de 0,9, achizitionat din iulie 2013, fabricat ianuarie 2013: când mi-au ridicat-o cu cricul sa-mi schimbe anvelopele, am observat ca ... atentie, JUMATATE DIN PRAGUL STANGA ESTE NEVOPSIT!!!
      Cum e posibil, domnule asa ceva?!?!
      V-as ruga sa-mi spuneti ce pretentii pot emite in acest caz? Ei mi-au facut o programare pentru constatare oficiala (ca una neoficiala mi-a si facut-o un inginer de la tinichigerie), probabil ca mi-o vor vopsi... Pot sa nu fiu de acord cu acest lucru? Pot sa-i dau in judecata? Zic si eu ... nici nu stiu ce atitudine sa iau, am ramas perplex... Am facut un efort deosebit sa-mi iau masina noua romaneasca (nu aveam bani de una noua straina) tocmai pentru a nu avea probleme cu ea macar 5 ani cat am garantia la ea, dar acum observ ca mai bine luam un sh de 5000 de euro si cu diferenta pana la 10000 de euro imi luam eventuale piese de schimb timp de .... ani buni!
      Va dati seama ca de-acum incolo voi avea tot felul de suspiciuni in privinta ei si ca, desi in mare parte sunt multumit si de tinuta de drum, si de consum, si de alte elemente de confort (Bluetooth, oglinzi degivrante, de-astea), nu voi mai recomanda Dacia nimanui.
      Foarte dezamagit sunt, foarte!
      In legatura cu problema ta poate masina ta a fost pregatita de un nene mai fara pofta la munca :P eu nu am aceasta problema la masina achizitionata in aug 2013
      Attached Files
      Last edited by OnLyOvY; 29 March 2014, 17:47.

      Comment


      • Sau s-a terminat anticorozivul din instalaţie chiar atunci când se aplica la maşina lui!

        Comment


        • Originally posted by OnLyOvY View Post
          In legatura cu problema ta poate masina ta a fost pregatita de un nene mai fara pofta la munca :P eu nu am aceasta problema la masina achizitionata in aug 2013
          Te-ai uitat pe dedesubt? Din poza facuta de tine nu se prea intelege.

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • Da mam uitat o sa fac maine sau luni o poza cand ma duc sa pun jantele sa se vada totul bine.( ca fapt divers mama lucreaza in cadrul sectiei vopsitorie din uzina si pot sa spun ca masina mea este mai aparte in materie de vopsea... insonarizant si ce se mai da in acea sectie )

            Comment


            • Si ce a facut mama ta a schimbat cantitatile de pulverizare automatizata special pentru masina ta sau ai mai vopsit-o odata dupa? Nu stiu cat de bine e sa faci astfel de declaratii pe aici ;)

              Vopsitoria la Dacia se face cu roboti ce mama naibii de "nene mai fara chef de munca" sa existe
              Attached Files
              Last edited by Soran; 29 March 2014, 20:24.
              Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
              Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

              Comment


              • [QUOTE=Soran;1572037]Si ce a facut mama ta a schimbat cantitatile de pulverizare automatizata special pentru masina ta sau ai mai vopsit-o odata dupa? Nu stiu cat de bine e sa faci astfel de declaratii pe aici ;)

                Vopsitoria la Dacia se face cu roboti ce mama naibii de "nene mai fara chef de munca" sa existe [/QUOTE

                da se face cu aj robotilor dar spre uimirea ta in uzina noastra cea draga inca se mai vopseste si cu pistolul acolo unde un robotul nu ajunge, spre ex in portbagaj sunt unele locuri mai putin accesibili ,in compartimentul motor chiar si prin habitaclu zonele acestea + altele sunt vopsite cu pistolul...

                Comment


                • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                  Cabinetul cel bun iti va lua banii, expertiza deasemenea si....vei mai avea de plata la final.
                  Motivul este extrem de simplu: problema prezentata de dumneavoastra nu exista! Nu e nici defect de fabricatie, nici viciu ascuns...e pur si simplu consecinta unui proces tehnologic in care aspectul estetic conteaza mai putin. Este, mai curand, o caracteristica generala a produselor LOW-COST. Problema dumneavoastra nu influenteaza negativ buna functionare a masinii, nu afecteaza siguranta, nu produce disconfort in utilizare, nu afecteaza negativ protectia anticoroziva a masinii.
                  Nemultumirile legate de estetica sunt destul de relative si greu de dovedit. Chiar dumneavoastra recunoasteti ca ati obsevat foarte tarziu aceasta "neplacere".
                  Astfel ca va sfatuiesc sa nu aruncati cu banii in avocati si sa vedeti mai bine cum stau treburile in domeniul bunurilor "de larg consum" in care deja se incadreaza si automobilele.
                  Ma indoiesc de faptul ca afirmatia dv. poate fi o explicatie pertinenta din partea celor de la Dacia in momentul in care vor constata defectul care, „avocatzeshte” vorbind, acolo poate fi incadrat, in categoria viciilor ascunse. Banuiesc _ ca aceasta sintagma nu trebuie luata mot-a-mot, nu? Iar tonul pe care l-am simtit in postarea dv. nu este unul nici binevoitor, nici plin de realism. Daca nu era vorba de confort, nu le-as fi adus la cunostinta, drept pentru care nici ei nu au obiectat nimic. In fine, voi vedea marti ce rezolv.
                  Nu doresc sa monopolizez sectiunea aceasta cu problema mea, asa ca voi mai posta când am un raspuns.

                  Comment


                  • Azi m-am chinuit fantastic sa deschid trapa de la panoul de sigurante. Si voi care ati umblat pe acolo ati patit la fel? Am tras de ea de mi-am rupt mainile. In cele din urma am reusit sa o desfac, dar am rupt un piciorus din acela de fixare. Ce mama naibi , astia sunt cu capul? La vechiul logan se desfacea usor si la fel se monta la loc, asta a fost facut de unica folosinta?
                    Am incercat sa ma uit la acea functie eco , daca pot monta acel buton si la modelul cu motor de 1.2 si sincer nu am reusit sa vad mai nimic. Am mers pe pipaite si am vrut sa scot acel mic panou cu functiile de oglinzi , buton senzori parcare si buton eco, dar nu am reusit si decat sa fortez sa il deteriorez si pe ala , m-am lasat pagubas. Daca stie cineva cum se poate umbla pe acolo sa-mi spuna si mie.

                    Comment


                    • Nu e nevoie sa scoti panoul cu joystickul de oglinzi. Mufa butonul eco(mufa cu 3 fire) ar trebui sa fie vizibila, dupa indepartarea capacului de la cutia de sigurante.

                      Ai PM.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Se poate sa fim mai la subiect.
                        Treba cu pragul vopsit si nevopsit nu isi are locul in acest thead.
                        Faptul ca tu nu ai vazut acel prag nevopsit nu este un lucru pe care nu il stiai, este un lucru pe care nu l-ai vazut.
                        Exista un thead cu probleme Logan 2.
                        Multumim de intelegere.
                        sigpic

                        Comment


                        • [QUOTE=OnLyOvY;1572057]
                          Originally posted by Soran View Post
                          Si ce a facut mama ta a schimbat cantitatile de pulverizare automatizata special pentru masina ta sau ai mai vopsit-o odata dupa? Nu stiu cat de bine e sa faci astfel de declaratii pe aici ;)

                          Vopsitoria la Dacia se face cu roboti ce mama naibii de "nene mai fara chef de munca" sa existe [/QUOTE

                          da se face cu aj robotilor dar spre uimirea ta in uzina noastra cea draga inca se mai vopseste si cu pistolul acolo unde un robotul nu ajunge, spre ex in portbagaj sunt unele locuri mai putin accesibili ,in compartimentul motor chiar si prin habitaclu zonele acestea + altele sunt vopsite cu pistolul...
                          Era vorba de prag, acolo se vopseste automatizat, alte discutii nu isi mai au rostul
                          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                          Comment


                          • @ problema colegului shutulica:
                            Am trecut azi pe la reprezentanta Dacia si m-am uitat pe la logan-urile noi...toate sunt asa "manjite" cu negru si pe exteriorul pragului, chiar si cele albe. Am facut un pic pe prostu si am intrebat de ce la mine se vede FRUMOS tot pragul alb pana jos iar la alea noi e asa urat dat cu negru: mi s-a raspuns ca as fi vrut si eu asa ceva pentru ca ala este un strat suplimentar de insonorizant care are in plus si rolul de a spori gradul de protectie al pragului impotriva mizeriei, nisipului si sarii de pe minunatele drumuri mioritice. Astfel...intentiile au fost unele bune, in interesul clientului. Poate nu le-a iesit prea frumos dar cica e mai rezistent
                            Apropo de tonul meu: chiar nu am vrut sa fiu nici rauvoitor , nici zeflemist...poate am fost mai repezit sa va avertizez sa nu dati bani la vreun avocat (pentru consultanta).
                            P.S. Eu cred ca la vara o sa-mi fac masina ca a dumneavoastra: un strat de insonorizant suplimentar pe praguri si inca ceva de protectie pentru muchia pragului...am o idee dar mai intai o experimentez la mine.

                            Comment


                            • concluzia : it's a feature not a bug
                              RTFM

                              Comment


                              • buna
                                azi am montat butonul eco, am asteptat 8 zile lucratoare dupa el (pe eticheta scria ,,made in brazil,,). cand este activat se vede pe motor ca este mai lenes.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google