Lucruri Pe Care Nu Le-ati Descoperit Inca La Noul Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Crs. Sandel View Post
    La modul in care ai abordat cei 3 kilometri, este si normal sa se incinga franele.Banuiesc ca accelerai unde puteai si franai destul de mult la curbe pt a nu iesi in decor.
    Da, pedala la podea pe portiunile mai drepte si frane mai puternice inainte de curbe dar nu violente, progresive.
    Acelasi lucru l-am facut si cu varul meu, el conducand un logan 2007 1.6 16v, dar la el nu miroasea a frane incinse la sfarsit.

    Comment


    • Ale tale sunt încă noi, nu sunt momentan "aşezate".

      Comment


      • Cel mai probabil asta este raspunsul.
        Am mai observat ca se aseaza foarte foarte bine la drum, si pe serpentine am fortat-o pana au inceput sa scartaie rotile dar nu intrase inca ESP-ul, deci este destul de permisiv, un lucru bun.

        Comment


        • Si la 1.6 16v sint discuri ventilate pe fata, nu le incingi asa usor. Tu la 1.2 16v ai discuri pline.

          Asa din cite povestesti aici si in alt topic, fugutza la service, etriere mari si discuri ventilate ca tie iti sint absolut necesare, chiar daca are decit 75cp.
          Last edited by bogdan_cr; 26 May 2014, 14:50.

          Comment


          • Masina o conduce maicamea, eu din cand in cand Deci nu cred ca merita investitia

            Comment


            • Originally posted by hasserro View Post
              Dupa acei 3 km prin padure cu curbe care se pot lua intre 50-110, am simtit miros puternic de frane incinse asa ca am oprit vreo 10 minute sa le las sa se raceasca.
              Frânele se răcesc cel mai bine în mers.

              Comment


              • Discurile ventilate da, se racesc prin efectul de ventilator radial, deci trebuie sa se roteasca.

                Comment


                • hasserro legat de vuietul respectiv, incearca sa lasi antena mai jos, cel putin la mine de la antena a fost, probabil pentru ca e prea lunga

                  Comment


                  • Ai avut dreptate mendex. La tara am vrut sa vad daca e reglabila si am ridicat o in sus dar uitasem sa o pliez in jos. De acolo era problema. Multumesc mult.

                    Comment


                    • @ hassero: "Pentru o viata sanatoasa..." e mai bine sa o lasi mai moale cu alergatul. Ia-o mai usor, capata experienta...si sa ne auzim sanatosi si peste cativa ani.
                      ON TOPIC: vezi ca multi posesori de L2 se plang de uzuri premature ale placutelor de frana, chiar si la utilizare potolita. Daca le mai si chinui...mi-e sa nu schimbi placute la fiecare 10 mii km.

                      Comment


                      • Multumesc frumos de sfat, mi a spus multa lume acest lucru, dar cred ca sunt indeajuns de constient incat sa merg tare acolo unde imi permite mediul, este adevarat ca riscul este mai mare sa mori la 140 decat la 60, nu incape indoiala.
                        Cat despre placute, cand se uzeaza, le schimbam
                        Apropo, la cat se face prima revizie?

                        Comment


                        • La 20 000 kilometri sau 1 an.

                          Comment


                          • Se pare ca Dacia monteaza discuri ventilate pe toate marcile, cu exceptia Loganului 1.2 16 V, ca de este mai ieftin si vor sa isi scoata parleala.

                            Comment


                            • DACIA monteaza ...pe toate MARCILE? Adica monteaza DACIA pe FORD, BMW, WV....???
                              Discurile "pline" (mai ieftine, intradevar) se monteaza pe pe versiuni de echipare mai usoare, mai putin puternice, mai putin dispuse la "racing" dar de.....reisaru' cu 1.4 nu a pierit, el s-a transformat!

                              Comment


                              • Scuze am vrut sa zic "versiuni". Eu am sandero 1.2 16V laureat si am discuri ventilate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google