Mai E Nevoie De Rodaj? (0.9 TCE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Respectati cu strictete precizarile din manualul de utilizare punct

    Comment


    • Originally posted by georgstelsib View Post
      Sandero Stepway 0.9 easy-r . Am ajuns la 20000 km si consider ca masina mea cu un parcurs preponderent extraurban (mai putine cicluri motor per km)"si-a terminat rodajul" . Ansamblul motor/transmisie /tren de rulare "s-a lustruit destul" cat sa confere un comportament optim masinii . Acum rulez in tr. V-a cu 60km/h fara ca motorul sa mormaie nemultumit . Comsumul a scazut sesizabil la un mers normal dictat de conditiile de trafic.
      Eu dupa 32.000 km in 2 ani am consum la 1.5 dCI dublu fata de ce declara Dacia si tin sa precizez ca am un mod de condus normal. Fata de perioada de rodaj pe care am vrut personal sa o fac pana la 3000km consumul a scazut cu 0.6-0.7L

      Comment


      • Am fost intrebat de ce nu mai postez , sau de ce postez rar . Am procedat asa fiindca AUTOSUFICIENTA unora face inutil efortul de propaga ceva din experienta si cunostintele proprii . O prima intrebare pe care ar trebui sa ne-o punem la postarea cuiva si care hai sa spunem ne intriga , ar fi de ce ? face o astfel de afirmatie si sa cerem informatii suplimentare . A considera ca eu stiu totul , ca nimic nu ma mai poate surprinde tehnic , ca detin adevarul absolut intr-un anumit domeniu , este o abordare gresita . Cu cat acumulam mai multe cunostinte , cu atat mai mult de dam seama ca stim extrem de putin.

        Comment


        • Nu am luat nici o masura pana acum in legatura cu vibratia in volan la peste 120/h, dar azi am cumparat cauciucuri de iarna (148 lei buc din selgros) si abia asteptam sa termine de strans prezoanele sa le fac proba.la podul 4 (ultimul pod la granita cu bulgarii in Calarasi) am Atins 158 km/h, mai aveam pedala dar urma curba si nu aveam nici un pic de vibratie in volan.concluzie: Dacia mi-a vandut masina fara echilibrare roti.nu iau nici o masura pt ca ma bucur ca s-a rezolvat

          Comment


          • @robertdorin Nu te supara pe mine ca intreb, dar care este legatura dintre problema ta si topicul in care ai postat?

            Comment


            • A scris mai demult tot in topicul asta ca ii vibra volanul si acum a updatat situatia.
              @Robertdorin, ce cauciucuri ai luat exact?

              Comment


              • Pai tocmai, topicul este despre rodajul la 0.9 TCe nu despre anvelope neechilibrate! Ma gandesc ca de aia exista topicuri despre "ceva", ca daca ar pune toata lumea intrebarile la gramada n-o sa se mai inteleaga nimic!
                Last edited by DannyMC; 11 October 2018, 22:16.

                Comment


                • Am vrut sa arat ca nu doar pun intrebarea despre problemele masinii mele, s-o gasi unu' sa ma rezolve si gata, ies de pe site fara nici macar un multumesc ci ca scriu si rezolvarea, poate ajuta la cineva,canda.scuze offtopic.rosava snowgard

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google