Senzori Parcare Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Cu senzorii o las mai moale pt ca finantele au ajuns la fundul sacului si ma omoara "maruntisurile" : 108 EUR timbrul verde , 450 LEI RCA , 350-450 EUR/AN casco ,105 LEI nr rosii .

    Lampa din torpedou o aveam in minte dar am vazut undeva pe forum ca se leaga la mufa de la airbag pasager si sincer nu as vrea tocmai acolo .
    Stiti cumva daca Dacia a prevazut instalatia electrica cu fire acolo dar din economie nu mai pus lampa , sau trebuie facut totul de zero si atunci poaate gasim un alt loc unde sa legam lampa .

    O Zi Buna .

    Comment


    • #47
      Originally posted by t0rquemada View Post
      Parcă mașina venise fără senzori de parcare.
      Exact, am montat dupa, legal, fara pierderea garantiei, am scris si am pus poze la my ride atunci.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • #48
        Ca sa pierzi garantia unei piese care s-a defectat, trebuie ca service-ul sa demonstreze ca modificarea facuta de tine a condus la defectarea acelei piese.
        In cazul senzorilor de parcare, nu vad cum o legatura la becul de marsarier si una la caroserie sa defecteze ,de exemplu, alternatorul sau calculatorul de bord.

        Comment


        • #49
          Ne dăm cu părerea,...și dacă pică sonda de marșarier, sunt de vină senzorii sau nu ?

          Senzorii din fabrică sunt aștia

          Senzorii agreați pentru montare ulterioară au codul 8201322684.
          Attached Files
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #50
            @t0rquemada ,

            Stii cumva daca instalatia electrica care se monteaza pe Logan II 1,2/16V se mai monteaza pe vre-un model de Renault care din constructie este prevazut sa aiba lampa in torpedou ?.

            Comment


            • #51
              Vezi aici.
              Mă repet(poate înțelegi de data asta): poza 1 (1) cablajul principal funcție de țară, poza 2 (5) e cablajul pentru airbag si lampă torpedou care se cuplează printr-o mufa la cel din poza 1.

              Mergând pe logica Dacia, e posibil ca în mufa din poza 1 să fie firele trase, așa cum sunt trase și firele cu mufe pentru buton eco, contactor ambreiaj, buton CCSL etc. 99% cablajul (5) nu are fire și mufe pentru lampă și senzor ușă torpedou.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #52
                Ok merci .

                Comment


                • #53
                  [QUOTE=t0rquemada;1615492]Menavrus se poate cumpara și acum.

                  De unde?!

                  Comment


                  • #54
                    Mi-am montat si eu zenzori de parcare.Acel difuzor este montat in portbagaj si nu-l aud!Ce este de facut?!

                    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • #55
                      Mie cu incalzirea in scaune mi-au zis ca nu pierd garantia daca montez la ei si doar cu piese cumparate de la ei! Pe principiul asta nefiind senzori originali pierzi garantia. Exista asa o lege pe undeva sau e abuz? Pretul lor de 1500 lei la rezistente mi se pare nejustificat...inteleg suma aia la Mercedes unde am si racire + ventilatie.

                      Comment


                      • #56
                        1500 lei pentru incalzirea in scaune ? ) Ia de la un coleg de pe forum kitul si vorbeste de instalare tot cu dansul...te ajunge pana in 500 lei ( cu tot cu bacsis ). Sau cumpara doar kitul si vorbeste cat te costa manopera. Atat timp cat o piesa Dacia e sigilata ( si e prezenta hartia de autenticitate, in functie de piesa ), nu au ce sa comenteze. Nu esti obligat sa folosesti doar piesele cumparate/vandute de dansii, insa esti obligat sa folosesti doar piese omologate Dacia + manopera sa fie in service autorizat Dacia. Daca nu s-a discutat treaba asta de o mie de ori...

                        Comment


                        • #57
                          Nu stiam ca exista membrii care au piese de origine de vanzare. Cine are asa ceva ca iau urgent legatura cu el?

                          Comment


                          • #58
                            Exista sectiunea "Anunturi membri". Gasesti acolo.

                            Incalzirea o poti monta si tu, insa, daca nu ai cat de cat habar despre ce e vorba, nu recomand.

                            Comment


                            • #59
                              Stie cineva care este diferenta intre senzorii de parcare montati in fabrica si cei montati la reprezentanta ?

                              Trimis de pe al meu HUAWEI SCL-L21 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • #60
                                Caută. http://www.loganclub.ro/forum/showpo...8&postcount=49

                                Ăia din fabrică au fire în cablajul mașinii, buton de oprire și difuzor.
                                Ăia OEM(adică agreați de Dacia, dar neoriginali(Directed)) îi montează reprezentanța și nu au buton, pot avea display
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google