Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-am ridicat noua masina Logan B&W pe la inceput de octombrie .Indraznesc sa cred ca lichidul de racire e aditivat cu suficient antigel ca sa reziste la temperaturile de iarna(-20 sau sub) , adica uzina sau dealerul a echipat-o corespunzator in acest sens.Sau trebuie facute ceva completari?(Anvelope schimbat, lichid de spalare parbriz inlocuit preventiv ca nu stiu de care era , da' treaba cu antigelu' ma roade acum cand se anunta -10/-15)
    Stiu ca intrebarea e infantila rau , dar cu atatea reduceri de costuri in procesul de fabricatie ...mai bine (ma fac de ras) si intreb !


    Comment


    • Stai linistit in privinta antigelului , normal ca-i diluat sa reziste fara probleme la -10/-15 gr. C.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by radiantm View Post
        Mi-am ridicat noua masina Logan B&W pe la inceput de octombrie .Indraznesc sa cred ca lichidul de racire e aditivat cu suficient antigel ca sa reziste la temperaturile de iarna(-20 sau sub) , adica uzina sau dealerul a echipat-o corespunzator in acest sens.Sau trebuie facute ceva completari?(Anvelope schimbat, lichid de spalare parbriz inlocuit preventiv ca nu stiu de care era , da' treaba cu antigelu' ma roade acum cand se anunta -10/-15)
        Stiu ca intrebarea e infantila rau , dar cu atatea reduceri de costuri in procesul de fabricatie ...mai bine (ma fac de ras) si intreb !

        verifica presiunea la roti si nivelul antigelului dupa cateva sute de km (5-600)

        drumuri usoara fara incidente!

        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

        Comment


        • Verifica neaparat presiunea in roti. Acolo o sa ai surprize. Lasa antigelul, e bun pana la -35 de grade Celsius, nu iti bate capul...

          Comment


          • Se mai poate face ceva acum în legătură cu conductele de aer pentru pasageri spate?
            Am înțeles ca din cauza lipsei acestora nu vine aerul cum trebuie în fata la picioare .
            Este vreo rezolvare acum?

            Comment


            • Rezolvarea există din 2014 și anume montarea lor
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Ok, și cam cat ar costa toată treaba ?

                Comment


                • nelu_242000 ia legătura cu userul Planetara,are el tubulatura pe original. Eu la el am apelat ,are multe piese originale și tipul e ok.

                  Comment


                  • Ms de răspuns dar eu nu sunt în România. Și as vrea lucrarea sa o fac la reprezentanta.
                    O sa întreb de unde am luat masina.
                    M-i se pare o prostie ca nu au pus tot ce trebuie, la 15.000 de euro sa se zgarceasca la 2-3 plasticuri, dar asta se întâmplă doar în România !

                    Comment


                    • Când vei sta în Rusia sau tările nordice vei avea tot ce trebuie (parbriz încălzit, tubulatura, climatizare automată, scaune încalzite, oglinzi degivrate cu reglaj manual)
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Iti cumperi conductele si le montezi singur. Detalii in semnatura.
                        Tutorial montaj conducte ventilatie pentru locurile spate: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=1156

                        Comment


                        • Salut. Mi-a sosit Loganul MCV 1.5 dci cu AdBlue (varianta nouă cu WLTP), și nu mai are butonul de eco, așa cum am văzut pe Youtube în prezentări că au toate, și așa cum scria și în broșură că are. Acolo în bord în stânga lângă reglajul oglinzilor unde trebuia să am butonul de eco, am un buton de dezactivare a sunetului de la senzorii de parcare și un buton gol pe care nu scrie nimic. Varianta e SL Prestige Plus. Dealerul n-a știut ce să-mi spună, a zis că probabil varianta cu WLTP nu mai are buton de eco. Știe cineva care e faza?
                          "Work like a captain, play like a pirate!"

                          Comment


                          • Plecat la ora 06:00 de acasa si inca am geamurile spate inghetate, chiar si jumatate din geamul fata + colturile parbrizului desi caldura e pe rosu la treapta 3, am incercat toate combinatiile, chiar si pe auto si nici un rezultat.
                            Care sa fie problema?
                            Sau asa sunt toate?
                            PS: ruta Craiova-Bucuresti, nu Polul Nord...

                            Comment


                            • Originally posted by Lac View Post
                              Salut. Mi-a sosit Loganul MCV 1.5 dci cu AdBlue (varianta nouă cu WLTP), și nu mai are butonul de eco, așa cum am văzut pe Youtube în prezentări că au toate, și așa cum scria și în broșură că are. Acolo în bord în stânga lângă reglajul oglinzilor unde trebuia să am butonul de eco, am un buton de dezactivare a sunetului de la senzorii de parcare și un buton gol pe care nu scrie nimic. Varianta e SL Prestige Plus. Dealerul n-a știut ce să-mi spună, a zis că probabil varianta cu WLTP nu mai are buton de eco. Știe cineva care e faza?
                              Mai si simbol ECO pe vitezometru la ora 3? Mai mult ca sigur că ai simbol de adblue în loc de ECO de unde și lipsa butonului/modului (oricum ai S&S)
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • @Dragos2005Plecat la ora 06:00 de acasa si inca am geamurile spate inghetate, chiar si jumatate din geamul fata + colturile parbrizului desi caldura e pe rosu la treapta 3, am incercat toate combinatiile, chiar si pe auto si nici un rezultat.

                                Aștepți să se încălzeacă motorul, apoi o perioadă mergi cu recirculare, ventilator pe 4, picioare , căldura la max + AC on = rezultă o încălzire forțată cu dezumidificare

                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google