Pata Pe Parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pata Pe Parbriz

    Salut,
    De cateva saptamani am observat pe parbriz aparitia unei pete. Am incercat s-o sterg cu un servetel uscat si umed si nu se observa nici o schimbare. Pata pare a fi pe interior, iar cand pun mana pe ea, se simte o suprafata mai rigida.
    Am atasat si cateva fotografii.
    Are cineva vreo idee cum pot scoate acea pata?
    Attached Files

  • #2
    pare sa fie o dezlipire a straturilor parbrizului. totusi, acestea incep de obicei pe margine. daca totusi "se simte ceva" cand pe acolo cu unghia, poate fi niste piatra (ca la robineti). incearca cu o solutie DILUATA de detartrant (sau otet) sa vezi daca dispare. poti incerca si cu nitel polish.

    Comment


    • #3
      Ar fi cam ciudat sa se formeze calcar acolo - atat de repde de la achiztie - ...
      Eu unl zic ca acolo este o exfoliere - deci chestie de garantie - dar ca sa fi sigur poti incerca o curatare profesionala a parbrizului.
      Pentru asta ti-ar trebui ceva argila pentru decontaminare, alcool izopropilic diluat 50/50 cu apa demineralizata si o solutie de curatat geamul.
      Dar repet la cum arata zona respectiva, iar daca spui ca se simte rigiditate acolo e clar ca e ceva in foliile geamului.
      Bafta.
      sigpic
      This is My Ride!
      !Visit and enjoy!

      Comment


      • #4
        Am incercat cu otet si nu se simte nici o modificare. Daca ar fi sa fie o exfoliere, intra pe garantie?

        Comment


        • #5
          Pai daca nici asta nu mai intra? ... eu zic ca asa ar trebui sa fie. Este un evident defect de fabricatie a parbrizului, dar mai stii ce idei crete le mai vin astora de la dacia.
          sigpic
          This is My Ride!
          !Visit and enjoy!

          Comment


          • #6
            Ma duc maine la garantie sa vad ce imi zic.

            Comment


            • #7
              Originally posted by igor06 View Post
              Ma duc maine la garantie sa vad ce imi zic.
              Daca ai casco ,zbang o piatra ,la politie dovada de reparatie si gata ai rezolvat problema si te-ai ales si cu parbriz nou nout !

              Comment


              • #8
                De ce sa pui dauna pe casco cand chestia asta e de garantie?
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #9
                  Aia este exfoliere a laminarilor, dute linistit la garantie ca se schimba.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by M.FLORIN View Post
                    De ce sa pui dauna pe casco cand chestia asta e de garantie?
                    da ,asa este pe timpul cand aveam eu casco nu era ca acum cu FRANCIZA.

                    Comment


                    • #11
                      Am fost in seara asta in service si se pare ca nu e nevoie sa schimb parbrizul. Pata a iesit cu diluant.

                      Comment


                      • #12
                        Si pentru un gaineatz de pasare uscat sa mai deschis un thead.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by M.FLORIN View Post
                          ...
                          Eu unl zic ca acolo este o exfoliere - deci chestie de garantie - dar ca sa fi sigur poti incerca o curatare profesionala a parbrizului.
                          Pentru asta ti-ar trebui ceva argila pentru decontaminare, alcool izopropilic diluat 50/50 cu apa demineralizata si o solutie de curatat geamul.
                          ...
                          Se pare ca am avut dreptate - o curatare profesionala si se rezolva problema.
                          Dar diluantul acela va lasa urme pe parbriz. O sa vezi ceba mai incolo la ce ma refer.
                          sigpic
                          This is My Ride!
                          !Visit and enjoy!

                          Comment


                          • #14
                            cu putin polish e ca nou. sau un alcool mai tare. tehnic

                            Comment


                            • #15
                              Tot ce mi-au zis in service a fost ca parbrizul era gazat si ca de obiecei acele pete ies cu diluant. Cauza pt gazare inca n-am aflat-o.
                              Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
                              Last edited by igor06; 5 November 2013, 10:03.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google