Solutii Capota Portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Solutii Capota Portbagaj

    Noul Logan (II) a venit cu o "inovaţie" pentru capota portbagaj: trebuie să te murdăreşti pe mâini pt că nu mai ai de unde să apuci.
    A găsit cineva vreo soluţie, merge montat ciocul acela de plastic, care este în jurul încuietorii la vechile Loganuri?

  • #2
    mai bine monezi telescoape si atunci se ridica capota singura pentru sugestii si ideii despre cum sa faci asta cauta pe www.tutorialelogan.ro .

    Comment


    • #3
      Solutia e pt deschidere un arc sau telescop care sa ridice capota si pt inchidere un maner interior. La sandero cand nu vreau sa ma murdaresc ridic hayonul cu cheia.
      Last edited by IancuMIC; 14 February 2014, 20:58.

      Comment


      • #4
        Originally posted by zenit View Post
        Noul Logan (II) a venit cu o "inovaţie" pentru capota portbagaj: trebuie să te murdăreşti pe mâini pt că nu mai ai de unde să apuci.
        A găsit cineva vreo soluţie, merge montat ciocul acela de plastic, care este în jurul încuietorii la vechile Loganuri?
        Da se poate monta ...chiar avem un coleg aici pe forum care a facut-o deja ... uite AICI

        Originally posted by Toorop View Post
        mai bine monezi telescoape si atunci se ridica capota singura pentru sugestii si ideii despre cum sa faci asta cauta pe www.tutorialelogan.ro .
        Din pacate pana in prezent (eu unl cel putin) nu am gasit un telescop adecvat pentru asa ceva. Cele folosite pentru logan 1 nu se potrivesc - sunt prea scurte - pentru ca forma bratelor de sustinere a capacului este diferita la logan 2 fata de logan 1.
        Last edited by IancuMIC; 14 February 2014, 21:04. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic
        This is My Ride!
        !Visit and enjoy!

        Comment


        • #5
          O solutie eleganta:
          deblochezi din telecomanda, deschizi usa spate(stanga/dreapta), rabatezi bancheta si lasi in portbagaj ce vrei, apoi rabatezi bancheta din nou.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #6
            bine punctat t0rquemada e o solutie ... dar daca vrei sa umbli in portbagaj si ai oameni in spate ... doar nu o sa ii scoti afara desi ... insa daca s-ar putea monta telescoape, ar fi slutia de top .. pacat ca cei de la dacia au montat telescop la capota de la motor dar la cea de portbagaj nu , in fie si referitor la spalatul masinii nu are legatura ... si cand e curata nu e indicat ca ridici capota direct cu mana pentru ca apar zgarieturi pe vopsea asa ca partea cu spalatul ca sa nu te murdaresti pe maini dispare.

            Comment


            • #7
              Originally posted by t0rquemada View Post
              O solutie eleganta:
              deblochezi din telecomanda, deschizi usa spate(stanga/dreapta), rabatezi bancheta si lasi in portbagaj ce vrei, apoi rabatezi bancheta din nou.
              Am facut si eu de cateva ori manevra asta ... dar cum de obicei bag in portbagaj plasele de la supermarket sau saniutza lu' fimiu ... ... mai nasol cu incaputul pe acolo.
              Iar la mine - asa bonus - o parte de bancheta e ocupata cu scaunu "serifului" (scaunul de copil ... )
              sigpic
              This is My Ride!
              !Visit and enjoy!

              Comment


              • #8
                Mie imi vine mai usor asa, de obicei pun haina pe umerasul de la tetiera, iar sacosa(ele) le pun in carligul pentru sacose din portbagaj.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #9
                  Multumesc mult pentru raspunsuri. Mda, asta cu telescoapele e mai greoaie, deși mai spectaculoasă. Dar îți ia și spațiu din portbagaj.
                  E bine de știut că merge pus ciocul ăla de plastic, așa cum a făcut djxhouse

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by t0rquemada View Post
                    Mie imi vine mai usor asa, de obicei pun haina pe umerasul de la tetiera, iar sacosa(ele) le pun in carligul pentru sacose din portbagaj.
                    De care carlig din portbagaj zici?
                    sigpic
                    This is My Ride!
                    !Visit and enjoy!

                    Comment


                    • #11
                      si eu am incercat sa montez telescoape de mobila ca la tutorial si nu merge la noul logan . Am cumparat de 42 cm de renault (de la schrot) 340NM. AM folosit aceleasi prinderi dela telescoapele de mobila si mi le-a indoit + rupt niturile de la prinderi. M-am lasat pagubas si amramas cu cate 3 gauri pe bratul capotei si in portbagaj sub luneta....

                      Comment


                      • #12
                        Eu apas pe buton, apoi las butonul sa iasa (sa revina la pozitia initiala) si apoi ridic de el. Nu mi se pare greu.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          @M.FLORIN De astea, sunt 4 prinderi (in poza partea stanga) in care pui S-uri sau carabine.
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google